Południowo-wschodnia obwodnica Zambrowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Długość ok. 10–15 km
DK63
DK66

Południowo-wschodnia obwodnica Zambrowa – projektowany odcinek drogi krajowej nr 63 i drogi krajowej nr 66, który ma służyć jako obwodnica miasta Zambrów. Część tej trasy, na odcinku Nagórki Jabłoń – ul. Ostrowska, powstała w 2012 roku wraz z obwodnicą Zambrowa. Nie wiadomo z kolei kiedy zostanie wybudowana jej reszta[1].

Nazwa obwodnicy[edytuj | edytuj kod]

Nazwa tej obwodnicy, która została nadana przez projektanta sugeruje błędną nazwą. Z tej nazwy wynika, że trasa ominie miasto od wschodu i południa, co by oznaczało, że trasa zahaczy z drogą ekspresową S8 w okolicach wsi Wiśniewo oraz pobiegnie m.in. koło wsi Wola Zambrzycka. Twórca tej nazwy miał jednak na uwadze to, że obwodnica będzie omijać miasto od południa, a biec w kierunku wschodnim. Projektowana trasa w rzeczywistości ma omijać miasto od zachodu i południa, tak więc powinna mieć nazwę „Południowo-zachodnia obwodnica Zambrowa”.

Przebieg obwodnicy[edytuj | edytuj kod]

Trasa zaczyna się w okolicy wsi Nagórki-Jabłoń (przed Zambrowem jadąc od Łomży) i odbija na zachód. W okolicy młyna oraz wsi Sędziwuje powstał węzeł drogowy w kształcie koniczynki, na którym DK63 łączy się z drogą ekspresową S8. Następnie droga dociera do ul. Ostrowskiej (dawna droga krajowa nr 8), gdzie powstało rondo. Trasa pobiegnie dalej wzdłuż nieużytkowanej trasy kolejowej. W ten sposób nowy odcinek DK63 dotrze do Al. Wojska Polskiego (obecna DK63), gdzie powstanie kolejne rondo. Tutaj ma się kończyć nowy odcinek drogi krajowej nr 63, a zaczynać się ma łącznik łączący rondo i obwodnicę miasta z DK66. Oznacza to, że łącznik będzie nowym odcinkiem drogi krajowej nr 66 i ominie Zambrów oraz część Woli Zambrowskiej od południa. Droga po trasie linii kolejowej wejdzie w zabudowane tereny Woli Zambrowskiej. Tu powstać mają kilkumetrowe nasypy oraz wiadukty nad lokalnymi drogami gminnymi. W miejscach przecięć tych lokalnych ciągów komunikacyjnych odległość od zabudowań będzie wynosić od 4 do 47 metrów. Powstaną też drogi dojazdowe do domów i pól oraz most nad rzeką Jabłonka. Na końcu tego łącznika powstanie trzecie rondo, gdzie łącznik skrzyżuje się z ul.Mazowiecką (obecna DK66) oraz z drogą dojazdową do domów mieszkańców Woli Zambrowskiej.

Budowa[edytuj | edytuj kod]

W 2012 roku zakończono budowę odcinka Nagórki-Jabłoń – skrzyżowanie z ul. Ostrowską (dawna DK8), w ramach budowy głównej obwodnicy Zambrowa. Pozostała część trasy (ul. Ostrowska – Wola Zambrowska) nie ma decyzji lokalizacyjnych.

Dnia 9 listopada 2009 r. firma Bilfinger Berger podpisała z podlaskim oddziałem GDDKiA w Urzędzie Miasta Zambrów umowę na budowę obwodnicy Zambrowa i wsi Wiśniewo[2]. Prace nad budową tej obwodnicy mają trwać nie więcej niż 22 miesiące z wyłączeniem okresów od 15 grudnia do 15 marca. Wynika z tego, że obwodnica zostanie oddana do użytku najwcześniej w lipcu 2012 roku. Budowa dotyczy odcinka od Nagórek-Jabłoni do ronda z DK63 na Al. Wojska Polskiego.

Protesty[edytuj | edytuj kod]

Plany tej obwodnicy wywołały pewną sensację w Zambrowie i Woli Zambrowskiej, ponieważ mieszkańcy Woli Zambrowskiej protestowali przeciwko budowie trasy. M.in zbierali podpisy pod petycję z prośbą do Urzędu Miasta w Zambrowie o znalezienie innego wariantu trasy, który nie będzie przecinać wsi, a z kolei wojewoda podlaski przesłał protest mieszkańców do Ministra Środowiska i Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku[3]. Sprawa ucichła jak na razie.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tak wynika z projektu zamieszczonego na stronie GDDKiA
  2. Rusza budowa obwodnicy! - wspolczesna.pl, www.wspolczesna.pl [dostęp 2017-11-26] (pol.).
  3. Biuletyn Informacji Publicznej