Pośrednia Płaczliwa Kazalnica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Płaczliwa Skała a5.jpg

Pośrednia Płaczliwa Kazalnicaturnia znajdująca się na południowych, opadających do Doliny Zadnich Koperszadów stokach Płaczliwej Skały w słowackich Tatrach Bielskich. Jest środkową w grupie Płaczliwych Kazalnic, znajduje się pomiędzy Zadnią Płaczliwą Kazalnicą (na wschodzie) i Płaczliwą Turniczką (na zachodzie)[1]. Płaczliwe Kazalnice z kolei są częścią długiego pasa skał zwanego Wyżnimi Rzędami biegnącego południowymi stokami Tatr Bielskich[2].

Zbudowana jest jak całe Tatry Bielskie ze skał węglanowych. Znajduje się w trawiastej grzędzie opadającej z południowej ściany Płaczliwej Skały. W grzędzie tej jest trawiaste, płytkie i łatwo dostępne Pośrednie Płaczliwe Siodło, a powyżej niego kopka, z której opada krótka grzęda. Pomiędzy tę grzędę a zachodnie ściany Pośredniej Płaczliwej Kazalnicy wcina się stromy żlebek. Na południową stronę natomiast opada skalistą ścianką o wysokości do 50 m. W Wyżnych Rzędach po zachodniej stronie Pośredniej Płaczliwej Kazalnicy znajduje się jeszcze kilka turniczek i głębokie wcięcie, przez które opada Pośredni Płaczliwy Żleb. Mały żlebek wcinający się w zachodnie ściany Pośredniej Płaczliwej Kazalnicy jest jego odnogą[1].

Szeroka Przełęcz Bielska T44.jpg

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Władysław Cywiński, Tatry Bielskie, część zachodnia. Przewodnik szczegółowy, tom 4, Poronin: Wydawnictwo Górskie, 1997, ISBN 83-7104-015-6.
  2. Józef Nyka, Tatry słowackie. Przewodnik, wyd. 2, Latchorzew: Wydawnictwo Trawers, 1998, ISBN 83-901580-8-6.