Pożar pociągu relacji Kair-Luksor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pożar pociągu relacji Kair-Luksor
Państwo  Egipt
Miejsce w pobliżu Al-Ajjat
Rodzaj zdarzenia Pożar pociągu
Data 20 lutego 2002
Godzina 2:00
Ofiary śmiertelne 383 osoby
Położenie na mapie Egiptu
Mapa lokalizacyjna Egiptu
miejsce zdarzenia
miejsce zdarzenia
Ziemia29°37′12″N 31°15′20″E/29,620000 31,255556

Pożar pociągu relacji Kair-Luksor – pożar pociągu, który miał miejsce 20 lutego 2002 roku w pobliżu miejscowości Al-Ajjat w muhafazie Giza w Egipcie. W pociągu relacji Kair-Luksor o godzinie 2 w nocy zapaliło się jedenaście wagonów. Siedem wagonów spaliło się niemalże doszczętnie, pozostałe cztery – w znacznym stopniu. Według oficjalnych raportów zginęły 383 osoby.

Wiele organizacji i osób uważa tę liczbę za znacznie zaniżoną, doszukując się w tym manipulacji ze strony rządu w celu obniżenia skali tragedii w oczach egipskiego społeczeństwa. Sugeruje się, że w każdym z wagonów mogło być nawet dwa razy więcej osób, niż przewidywała ładowność (300 pasażerów na wagon zamiast 150). Faktyczna liczba ofiar może więc wynosić nawet ok. 2000. Większość organizacji sugeruje liczbę minimum trzy razy większą, niż oficjalne rządowe stanowisko, czyli ponad 1000. Niemalże całkowite spalenie się wagonów uniemożliwiło faktyczną ocenę liczby ofiar.

Zanim maszynista zorientował się, co się stało i zatrzymał pociąg, skład przejechał jeszcze od 2 do 8 kilometrów (według różnych źródeł). Niektóre źródła mówią, że pociąg podróżował nawet jeszcze dwie godziny od wybuchu pożaru do zatrzymania składu. Przerażeni pasażerowie wyskakiwali przez okna. Nie jest jasne, dlaczego żaden z pasażerów, którzy zauważyli pożar, nie użył hamulca awaryjnego, by natychmiast zatrzymać pociąg.

Wedle oficjalnych źródeł przyczyną pożaru była eksplozja butli gazowej w jednej z kuchenek używanych przez pasażerów podczas podróży (w piątym wagonie składu). Wybuch spowodował powstanie pożaru, który błyskawicznie przeniósł się na inne wagony podsycany pędem powietrza wynikającym z dużej szybkości pociągu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]