Pożarowisko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pożarowisko
Gatunek Horror
Data premiery 14 maja 1969
Kraj produkcji Polska
Język polski
Czas trwania 29 minut
Reżyseria Ryszard Ber
Scenariusz Krzysztof Teodor Toeplitz
Zdjęcia Jacek Korcelli
Scenografia Halina Dobrowolska
Kostiumy Ewa Kowalska
Montaż Tomira Matyjaszkiewicz
Wytwórnia Zespół Filmowy Studio

Pożarowisko – telewizyjny film fabularny powstały na podstawie opowiadania z Księgi ognia Stefana Grabińskiego, wyreżyserowany przez Ryszarda Bera. Zrealizowany w ramach telewizyjnej serii Opowieści niezwykłe.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Zdun budujący w mieszkaniu klienta kominek opowiada niezwykłą historię, która wydarzyła się przed wielu laty. Pewien człowiek przybył z dużego miasta do miejscowości Kobryń w poszukiwaniu parceli, na której mógłby wybudować dom i się osiedlić. Kiedy znalazł takie miejsce, mieszkaniec Kobrynia przestrzegł go, że jest to miejsce przeklęte. Ogień trawi wszystko, co zostanie postawione w tym miejscu. Jednakże mężczyzna, niepomny przestróg i kpiący z przesądów, postanawia wybudować dom. Aby zabezpieczyć się przed ogniem, stawia ognioodporne stropy, zabezpiecza się sprzętem pożarowym oraz zakazuje używania ognia w domu.

Na dwunaste urodziny syna gospodarze zapraszają gości. W kulminacyjnym momencie służąca wnosi tort ze świeczkami. Od palących się świeczek zapala się żyrandol, a później w niewytłumaczalny sposób ogień ukazuje się w różnych częściach budynku. Przerażeni goście uciekają, panu domu udaje się stłumić ogień. Rodzina uznaje jednak, że dom trzeba podpalić aby uwolnić ogień. Żywioł zwycięża.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]