Podatek Religi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Podatek Religi (także: haracz Religi[1][2][3]) – nieformalne określenie opłaty (podatku) w formie ryczałtu jaką ubezpieczyciele musieli co miesiąc wnosić do Narodowego Funduszu Zdrowia w wysokości 12 proc. od każdej obowiązkowej składki wykupionej obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC (odpowiedzialności cywilnej), płaconego przez kierowców pojazdów[4].

Podatek został zaproponowany przez profesora Zbigniewa Religę, ówczesnego ministra zdrowia w rządzie Jarosława Kaczyńskiego i był wprowadzony w życie w formie ustawy uchwalonej 29 czerwca 2007 r. i podpisanej 17 lipca 2007 r. przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, obowiązującej od 1 października 2007 roku do końca grudnia 2008 roku[5] .

Podatek był przeznaczony na finansowanie kosztów leczenie ofiar wypadków drogowych. Został zniesiony w 2008 roku ustawą (Dz.U. z 2008 r. nr 225, poz. 1486 )[4].

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

Podatek był oprotestowany przez ubezpieczycieli i ostro krytykowany przez Platformę Obywatelską (twierdzącą, że jest on niezgodny z konstytucją), a także przez Ewę Kopacz[6] i Polską Izbę Ubezpieczeń[7].

PO zaskarżyła "podatek Religi" do Trybunału Konstytucyjnego[8]. Również wniosek w tej sprawie złożyła Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan[9].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. PIU nic nie zrobiło w sprawie haraczu Religi
  2. NFZ rozlicza już środki z haraczu
  3. Haracz do kosza
  4. a b Sejm znosi podatek Religi. [dostęp 2015-06-16].
  5. Ustawa z dnia 29 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. z 2007 r. nr 133, poz. 922 )
  6. Zaskakujący pomysł nowego ministra zdrowia. Reaktywacja "podatku Religi"
  7. Polska Izba Ubezpieczeń: „Podatek Religi” do TK
  8. "Podatek Religi" jednak zniknie
  9. Podatek Religi do Trybunału