Podróż apostolska Franciszka do Polski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Podróż apostolska Franciszka do Polski
Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią (Mt 5, 7)
Papież Franciszek
Termin pielgrzymki 27 lipca31 lipca 2016
Państwo  Polska
Miejscowości Kraków
Częstochowa
Oświęcim
Papież Franciszek wysiadający z samolotu na lotnisku Kraków-Balice
Papież Franciszek podczas przemawiania na Wawelu
Papież Franciszek podczas uroczystej Mszy Świętej na Jasnej Górze z okazji 1050-lecia chrztu Polski
Papież Franciszek przy ścianie straceń w byłym obozie Auschwitz-Birkenau
Papież Franciszek podczas Mszy Świętej na Campus Misericordiae
w Brzegach

Podróż apostolska papieża Franciszka do Polski odbyła się w dniach 27–31 lipca 2016[1]. Podróż Franciszka do Polski obejmowała trzy miasta: Kraków, Częstochowę i Oświęcim. Celem podróży było w szczególności spotkanie z młodzieżą katolicką z całego świata podczas 31 Światowych Dni Młodzieży w Krakowie[1].

Franciszek był trzecim papieżem odwiedzającym Polskę; wcześniej dziewięć razy swoją ojczyznę odwiedził Jan Paweł II (1979, 1983, 1987, dwa razy w 1991, 1995, 1997, 1999 i 2002) i jeden raz Benedykt XVI (2006).

Była to jedenasta wizyta urzędującej głowy Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce i pierwsza Franciszka[2].

Przebieg podróży[edytuj | edytuj kod]

 • 27 lipca 2016 (środa)
Ok. 14:00 papież wyleciał samolotem z Rzymu do Krakowa; na lotnisko Kraków-Balice przyleciał ok. godz. 15:50 czasu lokalnego. Na płycie lotniska papież został powitany przez prezydenta Andrzeja Dudę oraz przedstawicieli polskiego parlamentu i rządu[3][4]. Później papież udał się na Wawel, gdzie odbyła się oficjalna ceremonia powitania z udziałem prezydenta RP[5]. Po ceremonii papież wygłosił przemówienie, w którym m.in. wyraził swoją radość, że może przybyć do kraju św. Jana Pawła II[6]. Następnie papież udał się na spotkanie z Polakami i korpusem dyplomatycznym Polski oraz z prezydentem Andrzejem Dudą[7]. O 18:30 spotkał się za zamkniętymi drzwiami z biskupami polskimi w katedrze krakowskiej[8][9][10]. Po spotkaniu z biskupami Franciszek udał się do pałacu arcybiskupów na Franciszkańską 3 i po raz pierwszy spotkał się z młodzieżą w "oknie papieskim". W swoim przemówieniu do młodzieży mówił o zmarłym polskim wolontariuszu ŚDM, prosząc o modlitwę za niego[11][12][13].
 • 28 lipca 2016 (czwartek)
Drugiego dnia swojej wizyty w Polsce papież nawiedził rano Klasztor Sióstr Ofiarowania[14]. Następnie, poza programem wizyty, udał się do Szpitala Uniwersyteckiego, by odwiedzić chorego kard. Franciszka Macharskiego[15]. Ok. 7:55 papież Franciszek wyruszył samochodem na Jasną Górę (wg wcześniejszych planów miał polecieć śmigłowcem). Ok. 9:45 papież przybył na Jasną Górę i udał się do kaplicy, by pomodlić się przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Franciszek podarował paulinom "różę papieską", sam zaś otrzymał kopię obrazu jasnogórskiego[16][17]. O 10:30 na błoniach jasnogórskich odprawił mszę z okazji 1050-lecia chrztu Polski. W swojej homilii Franciszek powiedział, że Bóg, który zbawia człowieka jest "mały, bliski i konkretny"[18][19]. Po mszy papież wrócił do Krakowa, gdzie otrzymał klucze od władz miasta, a następnie udał się razem z niepełnosprawnymi tramwajem na krakowskie Błonia, by spotkać się z młodzieżą. Podczas spotkania papież mówił m.in., że w tych dniach Polska przybiera się świątecznie; w tych dniach Polska chce być wiecznie młodym obliczem Miłosierdzia. Na tej ziemi, wraz z wami, a także łącząc się z wieloma młodymi, którzy nie mogą być dziś tutaj, ale towarzyszą nam za pośrednictwem różnych środków przekazu, wszyscy razem uczynimy z tego dnia prawdziwe święto jubileuszowe[20]. Po spotkaniu z młodzieżą papież Franciszek po raz drugi ukazał się w "oknie papieskim" przy Franciszkańskiej 3, by ponownie spotkać się z młodzieżą. W swoim drugim przemówieniu papież mówił o małżeństwie i rodzinie, po czym przed błogosławieństwem odmówił z wiernymi Pozdrowienie Anielskie[21][22].
 • 29 lipca 2016 (piątek)
Trzeciego dnia swojej wizyty w Polsce papież, w obecności kard. Stanisława Dziwisza i nuncjusza apostolskiego w Polsce, odprawił rano prywatną mszę w kaplicy Pałacu Arcybiskupów Krakowskich[23]. O 8:45 papież wyruszył samochodem (wg planu miał wylecieć helikopterem, ale było to niemożliwe z powodu pogody) do Oświęcimia, gdzie złożył wizytę w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. O 9:15 przekroczył bramę Arbeit macht frei, wszedł na dziedziniec "Bloku 11", zapalił lampę przed ścianą straceń oraz pomodlił się w celi, w której zginął śmiercią męczeńską św. Maksymilian Maria Kolbe[24][25][26][27][28]; o 10:30 papież udał się do II części Auschwitz-do Birkenau, gdzie spotkał się ze Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata[29][30]. O 11:30 powrócił samochodem do Krakowa. O 16:30 papież Franciszek odwiedził Uniwersytecki Szpital dla dzieci w Prokocimiu[31][32], a następnie udał się samochodem na krakowskie Błonia, by razem z młodzieżą wziąć udział w Drodze Krzyżowej. W przemówieniu papież powiedział, że Jesteśmy powołani, by służyć Jezusowi w każdym prześladowanym człowieku[33][34]. Po tym punkcie wizyty papież po raz trzeci spotkał się z wiernymi w "oknie papieskim" przy Franciszkańskiej 3. W swoim przemówieniu powiedział, że Jezus cierpiał nie tylko dwa tysiące lat temu, cierpi również dziś razem z tysiącami chorych, głodnych, bezdomnych. Omawiając swoje wizyty w mijającym dniu powiedział, że okrucieństwo nie skończyło się w Auschwitz-Birkenau – także dziś torturuje się ludzi. Wspomniał też o swojej wizycie w szpitalu: również i tam cierpi Chrystus, a cierpienie dzieci jest tajemnicą i pytaniem bez odpowiedzi[35].
 • 30 lipca 2016 (sobota)
W przedostatni dzień swojej wizyty w Polsce papież rozpoczął od nawiedzenia kaplicy św. Siostry Faustyny, gdzie oddał hołd relikwiom "sekretarki Bożego Miłosierdzia"[36]. Później wyruszył papamobile do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie, gdzie przemówił do zebranych pielgrzymów; następnie przekroczył "Drzwi Bożego Miłosierdzia" i uczestniczył w obrzędzie pojednania młodych ludzi w tym Sanktuarium (wyspowiadał pięcioro młodych ludzi z różnych kontynentów)[37][38]. Z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach papież udał się do Sanktuarium św Jana Pawła II, gdzie odprawił mszę z kapłanami, zakonnikami, seminarzystami i osobami konsekrowanymi; w homilii skierowanej do duchownych przypomniał, że kapłani i osoby konsekrowane są powołani do konkretnej miłości, czyli służby i dyspozycyjności i przestrzegł przed pokusą strachu lub wygody, zamknięciem w sobie samych i swoich środowiskach[39]. Z Sanktuarium św Jana Pawła II papież udał się w drogę powrotną na Franciszkańską, gdzie w arcybiskupstwie krakowskim spożył obiad z młodzieżą z różnych kontynentów[40][41]. Po tym punkcie pielgrzymki, kilka godzin później, papież w niezaplanowanym punkcie wizyty spotkał się w pałacu z jezuitami; kilka godzin później udał się pieszo z pałacu arcybiskupów do kościoła św. Franciszka z Asyżu; tam modlił się przy relikwiach dwóch polskich męczenników z Peru: Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego[42][43]. Po tym niezaplanowanym punkcie wizyty udał się samochodem do Kampusu Miłosierdzia, gdzie z udziałem 1,5 mln wiernych uczestniczył w czuwaniu modlitewnym z młodzieżą przed mszą kończącą Światowe Dni Młodzieży. W swoim przemówieniu do licznych wiernych powiedział m.in, że cierpienie i wojna nie są już czymś anonimowym, mają imię i konkretne oblicze[44].
 • 31 lipca 2016 (niedziela)
W ostatnim dniu swojej wizyty papież Franciszek udał się na Campus Misericordiae, gdzie poświęcił budynki Caritas - Dom Miłosierdzia dla potrzebujących oraz Dom Chleba, stanowiący magazyn żywności Caritas; pobłogosławił również kopię figury Matki Bożej z Loreto[45]. Kilka godzin później w tym samym miejscu papież odprawił mszę kończącą Światowe Dni Młodzieży. W homilii kończącej ŚDM w Krakowie powiedział: Moglibyśmy powiedzieć, że Światowy Dzień Młodzieży, rozpoczyna się dziś i trwać będzie jutro, w domu, bo od teraz to tam Jezus chce ciebie spotykać. Pan nie chce zostać tylko w tym pięknym mieście albo w miłych wspomnieniach, ale chce przyjść do twego domu, być obecnym w twoim codziennym życiu: w nauce, studiach i pierwszych latach pracy, przyjaźniach i uczuciach, planach i marzeniach. Jakże się to Jemu podoba, aby to wszystko było Mu zaniesione w modlitwie![46]. Po zakończeniu mszy świętej odmówił z wiernymi modlitwę Anioł Pański i ogłosił, że następne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w 2019 w Panamie[47]. Kilka godzin później, w kolejnym niezaplanowanym punkcie wizyty, po raz ostatni ukazał się w "oknie papieskim" i dziękował za gorące przyjęcie podczas swojego pobytu w Polsce[48]. W ostatnim punkcie swojej wizyty w Polsce udał się do Tauron Areny Kraków, aby spotkać się z wolontariuszami Światowych Dni Młodzieży oraz Komitetem Organizacyjnym Dobroczyńców. Na spotkanie przywieziono też oryginalny obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej[49]. Z Tauron Areny Kraków papież udał się na lotnisko Kraków-Balice i tam - z opóźnieniem - odleciał do Rzymu[50]. Ok. 21:30 samolot z papieżem wylądował na lotnisku w Rzymie[51].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Franciszek w Polsce: 27-31 lipca 2016 r.. pl.radiovaticana.va. [dostęp 2016-03-12].
 2. Polska najczęściej odwiedzana przez papieży. idziemy.pl. [dostęp 2016-07-03].
 3. Papież odleciał z Rzymu do Krakowa. deon.pl. [dostęp 2016-07-27].
 4. Franciszek przyleciał do Polski. niedziela.pl. [dostęp 2016-07-27].
 5. "Jesteśmy szczęśliwi, że jesteś między nami". idziemy.pl. [dostęp 2016-07-27].
 6. ŚDM: Franciszek apeluje o gotowość przyjęcia uciekinierów. deon.pl. [dostęp 2016-07-27].
 7. Papież Franciszek udał się na spotkanie z prezydentem. deon.pl. [dostęp 2016-07-27].
 8. Papież w Katedrze na Wawelu na spotkaniu z biskupami. deon.pl. [dostęp 2016-07-27].
 9. Kard. Dziwisz do papieża na Wawelu: tu bije serce Polski!. deon.pl. [dostęp 2016-07-27].
 10. Abp Gądecki zwrócił się do papieża Franciszka. deon.pl. [dostęp 2016-07-27].
 11. Papież Franciszek z Wawelu udał się do krakowskiej kurii. deon.pl. [dostęp 2016-07-27].
 12. Papież pojawił się w oknie papieskim przy ul. Franciszkańskiej 3. deon.pl. [dostęp 2016-07-27].
 13. Papież modlił się za zmarłego wolontariusza ŚDM. [dostęp 2016-07-28].
 14. Franciszek odwiedził siostry prezentki w Krakowie. deon.pl. [dostęp 2016-07-28].
 15. Franciszek odwiedził w szpitalu kard. Macharskiego. deon.pl. [dostęp 2016-07-28].
 16. Papież Franciszek przybył do Częstochowy. deon.pl. [dostęp 2016-07-28].
 17. Franciszek podarował Jasnej Górze złotą różę. deon.pl. [dostęp 2016-07-28].
 18. Bóg, który zbawia człowieka jest "mały, bliski i konkretny". niedziela.pl. [dostęp 2016-07-28].
 19. "Objawienie się Boga zawsze ma miejsce w małości". deon.pl. [dostęp 2016-07-28].
 20. Czy jesteście zdolni do marzeń?. niedziela.pl. [dostęp 2016-07-28].
 21. Papież znów w oknie: podpowiem wam trzy słowa. krakow.gosc.pl. [dostęp 2016-07-28].
 22. "Oto klucz do życia małżeńskiego". deon.pl. [dostęp 2016-07-28].
 23. Franciszek odprawił prywatną Mszę świętą. deon.pl. [dostęp 2016-07-29].
 24. Papież Franciszek wyruszył do Oświęcimia. deon.pl. [dostęp 2016-07-29].
 25. Franciszek przeszedł przez bramę "Arbeit Macht Frei". deon.pl. [dostęp 2016-07-29].
 26. Papież wszedł na dziedziniec bloku 11. deon.pl. [dostęp 2016-07-29].
 27. Franciszek zapalił przed ścianą straceń lampę. deon.pl. [dostęp 2016-07-29].
 28. Franciszek modlił się w celi ojca Maksymiliana Kolbe. deon.pl. [dostęp 2016-07-29].
 29. Franciszek przybył do obozu Auschwitz II-Birkenau. deon.pl. [dostęp 2016-07-29].
 30. Papież przywitał się ze Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata. deon.pl. [dostęp 2016-07-29].
 31. Dziękuję za ten znak miłości, jaki nam dajecie!. niedziela.pl. [dostęp 2016-07-29].
 32. Papież do chorych dzieci: chciałbym zatrzymać się przy każdym z was. deon.pl. [dostęp 2016-07-29].
 33. Droga Krzyżowa pod przewodnictwem papieża Franciszka. niedziela.pl. [dostęp 2016-07-29].
 34. Gdzie jest Bóg, jeśli na świecie istnieje zło?. niedziela.pl. [dostęp 2016-07-29].
 35. Franciszek: Módlmy się za głodnych, spragnionych, wątpiących, chorych. niedziela.pl. [dostęp 2016-07-29].
 36. Franciszek modlił sie przy relikwiach św. siostry Faustyny. niedziela.pl. [dostęp 2016-07-30].
 37. Spowiednicy ofiarowali Franciszkowi obraz Jezusa Miłosiernego. niedziela.pl. [dostęp 2016-07-30].
 38. Papież przeszedł przez Bramę Miłosierdzia i spowiada młodych. niedziela.pl. [dostęp 2016-07-30].
 39. Pytam was: jak wyglądają karty księgi każdego z was?. niedziela.pl. [dostęp 2016-07-30].
 40. Młodzi wolontariusze ŚDM zjedli obiad z papieżem. niedziela.pl. [dostęp 2016-07-30].
 41. Na obiedzie z młodymi Papież zapewnił o bliskości z Ukraińcami. niedziela.pl. [dostęp 2016-07-30].
 42. Papież Franciszek spotkał się z jezuitami w Krakowie. deon.pl. [dostęp 2016-07-30].
 43. Niespodziewana wizyta Papieża w bazylice Ojców Franciszkanów. niedziela.pl. [dostęp 2016-07-30].
 44. "Cierpienie i wojna nie są już dla nas czymś anonimowym". deon.pl. [dostęp 2016-07-31].
 45. Papież pobłogosławił figurę przyniesioną przez pielgrzymów. deon.pl. [dostęp 2016-07-31].
 46. Franciszek odprawił Mszę św. Posłania wieńczącą 31. ŚDM w Krakowie. niedziela.pl. [dostęp 2016-07-31].
 47. Franciszek: Św. Jan Paweł II radował się z nieba. niedziela.pl. [dostęp 2016-07-31].
 48. Franciszek nieoczekiwanie pojawił się w oknie papieskim. deon.pl. [dostęp 2016-07-31].
 49. Poruszające świadectwo i improwizacja Franciszka. niedziela.pl. [dostęp 2016-07-31].
 50. Franciszek odleciał do Rzymu. niedziela.pl. [dostęp 2016-07-31].
 51. Franciszek jest już w Rzymie. pl.radiovaticana.va. [dostęp 2016-07-31].