Podróż apostolska Jana Pawła II do Albanii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Podróż apostolska do Albanii
Papież Jan Paweł II
Termin pielgrzymki 25 kwietnia 1993
Państwo  Albania
Miejscowości Tirana, Szkodra

58. podróż apostolska Jana Pawła II odbyła się 25 kwietnia 1993 roku. Papież odwiedził Albanię.

Przebieg pielgrzymki i nawiązanie do polityki[edytuj | edytuj kod]

Jan Paweł II przybył do Albanii rok po pierwszych wolnych wyborach, prawie trzy lata po oświadczeniu prezydenta Albanii: Nie może być mowy o tym, aby komukolwiek zabraniano być wierzącym!

Pierwszy niekomunistyczny prezydent Albanii, Sali Berisha, powitał na lotnisku w Tiranie papieża słowami: Bóg wysłuchał Twych modłów! Dziś przybywasz do wolnej Albanii. I my, i przyszłe pokolenia zachowamy dla Ciebie wdzięczność!

W katedrze w Szkodrze papież wyświęcił czterech albańskich biskupów (pierwszych od 50 lat). Zostali nimi kapłani w podeszłym już wieku, którzy spędzili wiele lat w komunistycznych obozach i więzieniach. W kazaniu papież stwierdził: Oto na waszą ziemię powraca Eucharystia. Powraca Kościół, który jak za czasów cesarstwa rzymskiego wychodzi z katakumb i w pełni radości z odzyskanej swobody ogłasza: Pan zmartwychwstał! Pan rzeczywiście zmartwychwstał!.

Papież dokonał także wmurowania kamienia węgielnego pod odbudowę zniszczonego sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady. W czasie pielgrzymki papież wypowiadał słowa, w których ostro potępiał to, co działo się w Albanii w czasie rządów komunistów.

Tego, co wydarzyło się w Albanii, nigdy wcześniej nie odnotowano w historii. I nikt nie interweniował na rzecz ludzi, których pozbawiono wszystkiego, nawet ich osobistej godności, człowieczeństwa i wolności. Ten dramat interesuje Europę, która nigdy nie powinna go zapomnieć...

Literatura[edytuj | edytuj kod]

  • K. Gołębiowski, Kościół, który zmartwychwstał, Przegląd Katolicki 1993/9.
  • M. Ikonowicz, Opuszczony bastion. Z papieżem w Albanii, Polityka 1993/19.
  • M. Lehnert, Pan rzeczywiście zmartwychwstał. Jan Paweł II w Albanii, Tygodnik Powszechny 1993/18.
  • G. Polak, D.Warszawski, Albania między krzyżem a półksiężycem, Gazeta Wyborcza – Magazyn 1993/9.