Podróż apostolska Jana Pawła II do Brazylii i Argentyny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Trzynasta podróż apostolska Jana Pawła II odbyła się w dniach 1013 czerwca 1982. Celem były odwiedziny Brazylii oraz Argentyny.

Przebieg pielgrzymki[1][edytuj | edytuj kod]

11 czerwca 1982 – BrazyliaRio de Janeiro[edytuj | edytuj kod]

W czasie podróży apostolskiej do Argentyny samolot papieski wylądował w Rio de Janeiro w celu uzupełnienia paliwa. Na lotnisku powitali papieża przedstawiciele Episkopatu i reprezentacja władz państwowych oraz tysiące wiernych. Papież wygłosił przemówienie nawiązujące do motywów podróży na kontynent latynoamerykański.

11–12 czerwca 1982 – ArgentynaBuenos Aires, Lujan[edytuj | edytuj kod]

Papież odwiedził Argentynę podczas swej 13. podróży apostolskiej, która odbyła się wkrótce po jego powrocie z Wielkiej Brytanii. Była to krótka, bo zaledwie dwudniowa pielgrzymka, wyłącznie do tego kraju. Odbywała się w czasie trwania konfliktu zbrojnego pomiędzy Argentyną a Wielką Brytanią o wyspy Falklandy i nawiązywała do niego. W przemówieniu powitalnym Jan Paweł II powiedział: Mój pobyt na ziemi argentyńskiej (…) będzie przede wszystkim błaganiem zanoszonym wraz z wami do Tego, od którego pochodzi wszelkie ojcostwo na niebie i na ziemi, aby napełnił serca wszystkich uczuciami braterstwa i pojednania.

Podczas podróży Jan Paweł II spotkał się z przedstawicielami władz państwowych i kościelnych, a także z kapłanami, zakonnikami i zakonnicami. Oprócz stolicy odwiedził miasto Lujan, gdzie znajduje się sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia – patronki Argentyny, a także Urugwaju i Paragwaju. Lujan to także miejsce o znaczeniu historycznym. Około 100 lat wcześniej podpisano tam porozumienie kończące wojnę pomiędzy Argentyną i Chile. Papież odprawił tam mszę, na której zgromadziło się ok. 3 min wiernych. W homilii podjął temat wyniesienia człowieka przez krzyż. Powiedział m.in.: Umiejcie spojrzeć na tajemnicę wyniesienia każdego człowieka w krzyżu Chrystusa – tajemnicę, która jest wielką perspektywą przeznaczeń człowieka na ziemi – i po śmierci. Umiejcie także stać się synami i córkami tej Matki, którą Bóg w swojej miłości dał własnemu Synowi za Matkę. U stóp figury Matki Bożej papież pozostawił złotą różę.

Druga msza – w intencji pokoju na świecie – odprawiona została w Buenos Aires, w święto Bożego Ciała. Koncelebrowało ją 4 kardynałów, 120 biskupów i ok. 1700 księży. Papież powiedział m.in.: Niech Boże Ciało nie przestaje być pokarmem wszystkich na tych drogach, które prowadzą was przez ziemską ojczyznę, w duchu miłości i służby, aby godność narodu opierała się zawsze i wszędzie na godności każdego człowieka jako syna Bożego przybrania. Intencje modlitwy wiernych dotyczyły ofiar wojny i ich rodzin w krajach, w których nie ma pokoju.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pielgrzymka zagraniczna (13) – Centrum Myśli Jana Pawła II - WIKIJP2, www.centrumjp2.pl [dostęp 2017-11-19] (pol.).