Podróż apostolska Jana Pawła II do Czechosłowacji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb Jana Pawła II Podróż apostolska na Czechosłowację
Papież Jan Paweł II
Termin pielgrzymki 2122 kwietnia 1990
Państwo  Czechosłowacja
Miejscowości Praga, Welehrad, Bratysława

46 Podróż Apostolska Jana Pawła II miała miejsce w dniach 2122 kwietnia 1990 roku. Podczas tej pielgrzymki papież odwiedził Czechosłowację.

Przyczyny podróży[edytuj | edytuj kod]

Zaledwie kilka miesięcy przed pielgrzymką papieską, po wieloletnim zakazie istnienia Kościoła katolickiego w Czechosłowacji[potrzebny przypis], odrodziła się hierarchia kościelna oraz zakony. Dwa dni przed podróżą (19 kwietnia) Watykan nawiązał stosunki dyplomatyczne z Czechosłowacją. Dlatego też Jan Paweł II wybrał się z wizytą do tego kraju, aby wyznaczyć tamtejszemu Kościołowi drogę odrodzenia po wielu latach prześladowań.

Przebieg pielgrzymki[edytuj | edytuj kod]

Po przybyciu do Pragi Jan Paweł II odprawił mszę świętą na wzgórzu Letna. Ta msza była pierwszą mszą świętą odprawioną przez papieża na ziemi czeskiej. Po mszy papież udał się na prywatne spotkanie z prezydentem Czechosłowacji Vaclavem Havlem na zamku Hradczany, po zakończeniu którego spotkał się z przedstawicielami najwyższych władz państwowych, intelektualistami i przedstawicielami innych wyznań chrześcijańskich.

Następnego dnia (22 IV) papież udał się do Welehradu, miasta, gdzie działali święci Cyryl i Metody. Tam Jan Paweł II odprawił mszę świętą dla mieszkańców Moraw. Podczas mszy wręczył paliusz arcybiskupowi Ołomuńca Frantiskowi Vanakowi, a ponadto ogłosił Synod Biskupów Europy. Tego samego dnia udał się do Bratysławy, gdzie wręczył paliusz arcybiskupowi Trnawy Janowi Sokolowi.

Ocena pielgrzymki[edytuj | edytuj kod]

Obserwatorzy watykańscy stwierdzili, że pielgrzymka do Czechosłowacji była jedną z najważniejszych podróży Jana Pawła II.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Marek Latasiewicz: Polski Papież. Śladami Jana Pawła II. 104 pielgrzymki. 1978 – 2005. Dom Wydawniczy Rafael, 2005.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]