Pogórze Orawskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pogórze Orawskie
Mapa regionu
Megaregion Region Karpacki
Prowincja Karpaty Zachodnie
Podprowincja Centralne Karpaty Zachodnie
Zajmowane
jednostki
administracyjne
Słowacja
kraj żyliński

Pogórze Orawskie (słow. Oravská vrchovina) – region fizyczno-geograficzny na Słowacji. Według słowackiego podziału fizyczno-geograficznego należy do jednostki Stredné Beskydy, które z kolei są częścią Wewnętrznych Karpat Zachodnich (Vonkajšie Západné Karpaty)[1]. Nazwy Stredné Beskydy nie należy utożsamiać z polskim Beskidem Średnim ani Beskidami Średnimi[2].

Pogórze Orawskie to niewysokie pasmo górskie ciągnące się doliną rzeki Orawa od Párnicy na północny wschód do Trzciany (Trstená)[3]. Na północnym zachodzie graniczy z Górami Kisuckimi i Magurą Orawską, na zachodzie z Małą Fatrą, na południowym zachodzie z Wielką Fatrą (tzw. Szypską Fatrą), na południu z Górami Choczańskimi, na wschodzie ze Skoruszyńskimi Wierchami, na północy z Kotliną Orawską[1].

W słowackim ujęciu do Pogórza Orawskiego należą dwie jednostki geomorfologiczne: Rów Podchoczański (Podchočská brázda) i Veličnianska kotlina. Są to dwa obniżenia tworzące zachodnią i południową część regionu[1].

Pogórze Orawskie zbudowane jest z fliszu karpackiego oraz skał Pienińskiego Pasa Skałkowego (np. Tupá skala i Ostrá skala nad Vyšným Kubínem)[4]. Jego niskie wzniesienia nie są atrakcyjne turystycznie, jednakże otaczają je atrakcyjne turystycznie szczyty Gór Choczańskich oraz Małej i Wielkiej Fatry. Znajdujące się na Pogórzu Orawskim miejscowości są wygodną bazą turystyczną do ich zwiedzania, same w sobie są także atrakcją turystyczną.

Fragment Pogórza Orawskiego i Magury Orawskiej

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Dušan Kočický, Boris Ivanič: Geomorfologické členenie Slovenska. [dostęp 2019-11-12].
  2. Jerzy Kondracki: Karpaty, wydanie drugie poprawione. Warszawa: WSiP, 1989. ISBN 83-02-04067-3.
  3. Turystyczna mapa Słowacji. [dostęp 2019-06-16].
  4. Pohoria Oravská vrchovina [dostęp 2009-12-25] (słow.).