Pojezierze Choszczeńskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pojezierze Choszczeńskie
Pojezierze Choszczeńskie
Mapa regionu
Megaregion Pozaalpejska Europa Środkowa
Prowincja Niż Środkowoeuropejski
Podprowincja Pojezierza Południowobałtyckie
Makroregion Pojezierze Zachodniopomorskie
Mezoregion Pojezierze Choszczeńskie
Zajmowane
jednostki
administracyjne
Polska:
woj. zachodniopomorskie

Pojezierze Choszczeńskie (314.42) - mezoregion fizycznogeograficzny położony w południowo-zachodniej części Pojezierza Zachodniopomorskiego, między doliną Iny na północy a Pojezierzem Dobiegniewskim i częścią Równiny Gorzowskiej na południu oraz między Równiną Pyrzycko-Stargardzką i Pojezierzem Myśliborskim na zachodzie a Równiną Drawską na wschodzie.

Pojezierze Choszczeńskie wiąże się z łukiem moren czołowych, uformowanych przez wysunięty na południe odrzański lob lodowcowy, gdzie wały morenowe zmieniają kierunek z równoleżnikowego na południkowy, tworząc człon pośredni między Pojezierzem Myśliborskim a Pojezierzem Ińskim. Wysokości moren dochodzą do 100-120 m n.p.m. Prostopadle do łuku moren (z północnego zachodu na południowy wschód) przebiegają dość długie rynny glacjalne. Jedną z nich jest rynna Małej Iny – najdłuższa na tym pojezierzu – oraz rynna jezior choszczeńskich (Raduń, Żeńsko i Kluki)[1]. W stosunku do otaczających wysoczyzn rynny glacjalne są zwykle wcięte na głębokość dochodzącą do ok. 30-40 metrów. Obszar pojezierza odwadniają przede wszystkim Mała Ina i Ina, płynące ku północnemu zachodowi.

Niemal cały obszar Pojezierza Choszczeńskiego jest wykorzystywany rolniczo. Niewielkie tereny leśne znajdują się jedynie w pasie wzgórz czołowomorenowych.

Główne miasta: Choszczno i Pełczyce.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pojezierze Choszczeńskie - SIP, Pomorze Zachodnie Travel [dostęp 2020-02-21].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • 2.1. Fizjografia obszaru gminy. W: Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Choszczno. Choszczno: Integra Sp. z o.o. Poznań – Czaplinek, 2005, s. 11. Załącznik nr 2 do uchwały nr XII/89/2003 Rady Miejskiej w Choszcznie z dnia 22 października 2003 r..