Polbank EFG

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Polbank)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polbank EFG S.A.
Ilustracja
Główna siedziba Polbanku w Warszawie przy ulicy Mokotowskiej 19
Forma prawna spółka akcyjna
Data założenia 2006
Państwo  Polska
Lokalizacja Mokotowska 19 Warszawa
Numer KRS 0000396490
Prezes Kazimierz Stańczak
Rodzaj banku komercyjny
Kapitał własny 800mln pln (wpłacony)
Oddział Polbank EFG w Łodzi przy ul. Rzgowskiej
Oddział Polbank EFG w Bydgoszczy przy ul. Skłodowskiej-Curie

Polbank – nazwa handlowa wykorzystywana przez Polbank EFG – bank obecny na polskim rynku od 14 lutego 2006 do 31 grudnia 2012. Bank działał w formie oddziału, a potem spółki zależnej greckiej grupy EFG Eurobank Ergasias. Z początkiem 2013 roku został połączony z Raiffeisen Bank Polska S.A. Nowa nazwa to Raiffeisen Polbank.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Polbank EFG był częścią grupy kapitałowej European Financial Group z siedzibą w Genewie, będącej udziałowcem banków oraz innych instytucji finansowych na całym świecie. Początkowo Grecy chcieli wykupić wrocławski Eurobank modyfikując tylko nazwę na Eurobank EFG. Jednak ostatecznie zdecydowali się na budowanie marki od podstaw i stworzenie nowego gracza na rynku usług bankowych w formie oddziału zagranicznego.

W lipcu 2010 roku Polbank EFG ogłosił, że wkracza w kolejną fazę rozwoju i poszukuje partnera w Polsce.

Następstwem przyjętej strategii było przekształcenie oddziału w 2012 roku w spółkę powołaną na prawie polskim (Polbank EFG S.A.) i ogłoszenie planów fuzji z Raiffeisen Bank Polska[1][2].

Właściciele[edytuj | edytuj kod]

EFG Eurobank Ergasias S.A. powstał w 1990. EFG Eurobank Ergasias S.A., była w Grecji liderem w takich dziedzinach jak: kredyty konsumenckie i karty kredytowe, kredyty dla małych i średnich firm, zarządzanie funduszami powierniczymi czy bankowość korporacyjna.

Grupa Eurobank EFG, do której Polbank EFG należał, dysponowała łącznymi aktywami o wartości 85,9 mld euro. Grupa zatrudniała ponad 23 tys. osób i oferowała swoje produkty oraz usługi poprzez sieć ponad 1600 placówek i oddziałów, a także inne kanały dystrybucji. Grupa Eurobank EFG była w tym czasie obecna w Grecji, Bułgarii, Serbii, Rumunii, Turcji, Polsce, Ukrainie, Wielkiej Brytanii, Luksemburgu i na Cyprze. EFG Group, międzynarodowa grupa bankowa była obecna w 40 krajach.

Produkty[edytuj | edytuj kod]

Polbank EFG oferował standardową gamę produktów bankowych adresowanych do klientów indywidualnych (m.in. kredyty hipoteczne, gotówkowe, karty kredytowe, konta oszczędnościowe, lokaty), korporacyjnych (m.in. obsługa transakcji handlowych, zarządzanie płynnością firmy) oraz małych przedsiębiorstw (m.in. pełna oferta kredytowa i rozliczeniowa).

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

  • Najlepszy bank dla firm 2010, zestawienie magazynu „Forbes”
  • Najlepszy bank dla firm 2009, zestawienie magazynu „Forbes”[3]
  • Solidny Pracodawca Roku 2008, konkurs organizowany przez Media Partner[4]
  • Solidny Pracodawca Roku 2006, konkurs organizowany przez Media Partner[5]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]