Polidor (syn Priama)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polimestor zrzucający Polidora do morza, ilustracja Johanna Wilhelma Baura do Metamorfoz Owidiusza

Polidor (gr. Πολύδωρος) – postać z mitologii greckiej, syn króla Troi Priama. Istniało kilka wariantów opowieści o nim[1].

W najstarszej wersji mitu, znajdującej się w Iliadzie Homera, Polidor był synem Priama i Laotoe[1][2]. Ze względu na młody wiek ojciec zabronił mu uczestnictwa w walce, ufny w szybkość swoich nóg Polidor zaatakował jednak Achillesa i poległ z jego ręki. Achilles zagarnął należący do Polidora srebrny pancerz, który po jego śmierci Tetyda przekazała Agamemnonowi[1].

Według znacznie popularniejszej młodszej wersji mitu, wykorzystywanej przez tragediopisarzy i poetów aleksandryjskich, Polidor był najmłodszym synem Priama i Hekabe[1]. Po wybuchu wojny trojańskiej rodzice wysłali chłopca wraz ze skarbem Troi na Chersonez Tracki, pod opiekę króla Polimestora. Gdy Troja padła, pałający żądzą zagarnięcia powierzonych mu bogactw Polimestor udusił podopiecznego i wrzucił jego ciało do morza[1][2][3]. Fale wyrzuciły jednak zwłoki na brzegi Troady, gdzie odnalazła je Hekabe. Za zgodą Agamemnona pochowała syna obok Polikseny, a następnie krwawo zemściła się na Polimestorze[1]. W innym wariancie opowieści Polimestor jeszcze w czasie trwania walk wydał Polidora Ajasowi. Grecy próbowali bezskutecznie wymienić chłopca na przebywającą w Troi Helenę, po czym go ukamienowali pod murami miasta[1].

Postać Polidora pojawia się także w Eneidzie Wergiliusza. Według rzymskiego poety grób zamordowanego podstępnie przez Polimestora chłopca znajdował się na Chersonezie Trackim[1][2]. Rosnące przy grobie drzewa wyrosnąć miały z oszczepów, którymi przebito jego ciało[1]. Gdy w okolicy tej wylądował Eneasz i ściął z drzew gałęzie, by przystroić nimi ołtarz ofiarny, z gałęzi tych pociekła krew i dał się słyszeć głos Polidora, który odradził bohaterowi założenie miasta w tej przeklętej okolicy[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j Pierre Grimal: Słownik mitologii greckiej i rzymskiej. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 2008, s. 295. ISBN 978-83-04-04673-3.
  2. a b c Vojtech Zamarovský: Bogowie i herosi mitologii greckiej i rzymskiej. Warszawa: Świat Ksiązki, 2003, s. 377. ISBN 83-7183-239-7.
  3. Joël Schmidt: Słownik mitologii greckiej i rzymskiej. Katowice: Wydawnictwo „Książnica”, 2001, s. 253. ISBN 83-7132-526-6.