Polka Dziadek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Polka Dziadek, Dziadek Polka, Dziadek − utwór muzyczny skomponowany w formie polki. Polka Dziadek jest popularną ludową europejską melodią, która upowszechniła się na całym świecie. Zazwyczaj jest znana jako Polka Klarnetowa i ma wiele wariantów[1].

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Ludowy utwór anonimowego autora, szczególnie popularny w Bawarii i Austrii jako Klarinetten Muckl lub A Hupfata (gwarowe "ein Gehüpfter", czyli "skakany"). Utwór powstał na terenie dzisiejszej Austrii pod koniec XIX wieku.

Klarinetten Muckl ukazał się po raz pierwszy drukiem już w 1906 roku w wiedeńskiej oficynie J. Weinbergera, w zbiorze „znanych (!) utworów i tańców” (Eine Sammlung bekannter Vortragsstücke und Tänze) opracowanych na akordeon przez Ottona Thirsfelda. W zbiorku tym znajduje się sześć utworów, w tym Poemat Zdenka Fibicha. Jako autor Klarinetten Muckl figuruje „Anonymus” (egzemplarz pierwodruku znajduje się w Austriackiej Bibliotece Narodowej w Wiedniu).

Tytuł A Hupfata pojawia się po raz pierwszy na okładce płyty szelakowej: nagranie zostało dokonane w 1907 roku przez Kapelę 14. Bawarskiego Regimentu Piechoty (w: Österreichisches Volksliedarchiv)[2].

Popularność w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Popularność w Polsce Polka zdobyła dzięki Karolowi Namysłowskiemu, który ów ludowy, anonimowy utwór zaaranżował na potrzeby swojego zespołu i dla owej aranżacji właśnie (ale nie dla ludowej melodii nieznanego autora!) zastrzegł w 1913 roku prawa autorskie. Zasługą Namysłowskiego było także spopularyzowanie Klarinetten Muckl w będącej pod rosyjskim zaborem części Polski, a także zapewne w samej Rosji[2]. W 1971 utwór został sygnałem Lata z Radiem Programu 1 Polskiego Radia i mocno spopularyzował się w Polsce[3][4]. W 2018 polkę zaaranżował dla radia Andrzej Smolik[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kinga Włodarek. "Lato z Radiem" Droga do pięćdziesięciominutowej audycji radiowej po cykliczną imprezę masową. . [dostęp 27 czerwca 2011]. Cytat: która doczekała się już wielu wersji na całym świecie; (...) znana w całej Europie melodia ludowa i występuje pod różnymi nazwami. 
  2. a b Dorota Krzywicka-Kaindel. Polka z Dziadkiem. „Ruch Muzyczny”, s. 96-97. Instytut Książki. 
  3. Lato z Radiem ma 35 lat – nasze URODZINY !. Lato z Radiem. [dostęp 2011-08-04].
  4. Kinga Włodarek. "Lato z Radiem" Droga do pięćdziesięciominutowej audycji radiowej po cykliczną imprezę masową. , maj 2005. Praca magisterska wykonana pod kierunkiem prof. dr hab. Janusza Włodzimierza Adamowskiego. Uniwersytet Warszawski Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych. [dostęp 27 czerwca 2011]. 
  5. Polka Dziadek - nowa wersja dżingla "Lata z radiem" 2018, tv.wirtualnemedia.pl [dostęp 2018-08-21] (ang.).