Polska Akcja Humanitarna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polska Akcja Humanitarna
Państwo  Polska
Data założenia 26 grudnia 1992
Rodzaj stowarzyszenia OPP
Profil działalności pomoc humanitarna
Zasięg Polska i zagranica
Prezes Janina Ochojska
Nr KRS 0000136833
Data rejestracji 28 października 2002
brak współrzędnych
Strona internetowa

Polska Akcja Humanitarna (Polish Humanitarian Action, skrót PAH) – organizacja pozarządowa, której celem jest udzielanie pomocy humanitarnej i rozwojowej osobom dotkniętym skutkami klęsk żywiołowych i konfliktów zbrojnych. Organizacja powstała 26 grudnia 1992[1]. Od początku swojej działalności PAH udzieliła pomocy w 44 krajach, obecnie prowadzi stałe misje w Sudanie Południowym, Somalii, Syrii, Iraku i na wschodniej Ukrainie. Organizacja działa również na terenie Polski – od 1998 roku prowadzi program dożywiania dzieci Pajacyk, który wspiera dzieci w kraju i na świecie. Ważnym elementem pracy fundacji są również działania edukacyjne.

Obóz dla uchodźców wewnętrznych, Mogadiszu, Somalia, marzec 2016. Fot. PAH.

Działania[edytuj | edytuj kod]

Polska Akcja Humanitarna specjalizuje się w zapewnianiu dostępu do wody[2], odpowiednich warunków sanitarnych oraz edukacji z zakresu prawidłowej higieny. Buduje, naprawia, utrzymuje infrastrukturę wodną. Organizacja pomaga również poprzez dostarczanie żywności (FSL), odbudowę schronień i budynków użyteczności publicznej (shelter), dystrybucje najpotrzebniejszych przedmiotów (NFI) (np. zestawy odzieży, koce, namioty, moskitiery, tabletki do uzdatniania wody, środki higieny osobistej itd.), pomoc medyczną.

W swoich działaniach PAH szczególnie uwzględnia potrzeby osób najbardziej narażonych na skutki kryzysu - dzieci, kobiet, uchodźców i osoby wewnętrznie przesiedlonych (IDPs). W działania Polskiej Akcji Humanitarnej włączana jest społeczność lokalna. Ważnym elementem działań PAH jest edukacja[3] polskiego społeczeństwa poprzez promowanie wartości humanitarnych. PAH prowadzi projekty skierowane do dzieci i młodzieży, prowadzi cykliczne kampanie informacyjne.

Pomoc jakiej udziela Polska Akcja Humanitarna jest możliwa dzięki wsparciu osób indywidualnych[4], donorów instytucjonalnych i firm. Kluczowa w niesieniu profesjonalnej pomocy jest również współpraca z partnerami lokalnymi i koordynacja pomocy humanitarnej w oparciu o międzynarodowe standardy SPHERE.

Za rok 2008 nagrodzona została Europejską Nagrodą Obywatelską[5].

Władze organizacji[edytuj | edytuj kod]

Prezesem Zarządu Fundacji jest Janina Ochojska, funkcję wiceprezesa pełni Grzegorz Gruca.

Pozostałymi członkami Zarządu są Sylvie Prokopowicz, Maciej Bagiński oraz Katarzyna Ewa Górska.

W skład rady fundacji wchodzi:  Janina Ochojska i Włodzimierz Sarna.

W skład komisji rewizyjnej wchodzą: Henryk Wujec, Dariusz Płatek, Paulina Pilch.

Biura regionalne Polskiej Akcji Humanitarnej znajdują się w:

Zasady udzielania pomocy humanitarnej[edytuj | edytuj kod]

Pomoc humanitarna to działania mające na celu ratowanie życia i niwelowanie cierpienia ludzi poszkodowanych na skutek kryzysów humanitarnych. Pomoc humanitarna świadczona jest w oparciu o potrzeby ludzi i poprzedzona rozpoznaniem potrzeb. Kieruje się poniższymi zasadami:

  • humanitaryzmu – niezależnie od warunków, każdy człowiek powinien być traktowany z szacunkiem a  jego życie stanowi wartość, którą należy chronić. Humanitaryzm przejawia się w ratowaniu życia ludzkiego oraz zmniejszaniu cierpienia;
  • bezstronności – podstawą niesienia pomocy humanitarnej jest wyłącznie zaistniała potrzeba, udzielanie pomocy humanitarnej nie może być uzależnione od narodowości, rasy, wyznania ani poglądów politycznych czy zaszłości historycznych;
  • neutralności – udzielanie pomocy humanitarnej nie łączy się ze wspieraniem żadnej ze stron konfliktu zbrojnego lub innego sporu, w trakcie którego organizowana jest pomoc humanitarna;
  • niezależności – oznaczająca autonomię celów humanitarnych oraz politycznych, gospodarczych i militarnych.

Stałe misje Polskiej Akcji Humanitarnej[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]