I liga polska w koszykówce mężczyzn (1985/1986)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polska Liga Koszykówki 1985/1986
OOjs UI icon arched-arrow-rtl.svg PLK 1984/1985 PLK 1986/1987 OOjs UI icon arched-arrow-ltr.svg
Dyscyplina koszykówka
Organizator Polski Związek Koszykówki
Szczegóły turnieju
Gospodarz  Polska
Liczba drużyn 12
Liczba hal 12 (w 10 miastach)
I miejsce Zagłębie Sosnowiec
II miejsce Górnik Wałbrzych
III miejsce Śląsk Wrocław
Statystyki turnieju
Liczba meczów 166
Liczba punktów 28313 (170,56 na mecz)
Najlepiej punktujący Eugeniusz Kijewski (Lech Poznań) - 906 pkt.
Strona internetowa

Polska Liga Koszykówki 1985/1986 – 52. edycja najwyższej klasy rozgrywkowej w męskiej koszykówce w Polsce. Obrońcą tytułu mistrza Polski był Zagłębie Sosnowiec, który zwyciężył w rozgrywkach Polskiej Ligi Koszykówki w sezonie 1984/1985. W rozgrywkach wystąpiło w sumie 12 zespołów.

Runda zasadnicza[edytuj | edytuj kod]

     awans do 2. etapu rundy zasadniczej

Lp. Drużyna M Mecze Punkty Pkt
W P + - +/- Stosunek
1. Śląsk Wrocław 22 19 3 2131 1815 +316 1,1741 41
2. Lech Poznań 22 18 4 2171 1890 +271 1,1487 40
3. Zagłębie Sosnowiec 22 16 6 1872 1630 +242 1,1485 38
4. Górnik Wałbrzych 22 14 8 1905 1748 +157 1,0898 36
5. Zastal Zielona Góra 22 11 11 1798 1813 -15 0,9917 33
6. Wisła Kraków 22 10 12 1973 1949 +24 0,0123 32
7. Stal Bobrek Bytom 22 9 13 1914 1891 +23 1,0122 31
8. Gwardia Wrocław 22 9 13 1784 1833 -49 0,9733 31
9. Hutnik Kraków 22 8 14 1816 1822 -6 0,9967 30
10. Baildon Katowice 22 7 15 1918 1996 -78 0,9609 29
11. Legia Warszawa 22 5 17 1929 2098 -169 0,9194 27
12. Społem Łódź 22 0 22 1462 2188 -726 0,6682 22

Play-off[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinał Półfinał Finał
                           
  1  Śląsk Wrocław 2 (83,'110)  
8  Gwardia Wrocław 0 (81,75)  
  1  Śląsk Wrocław 0 (72,63)  
  4  Górnik Wałbrzych 2 (93,67)  
4  Górnik Wałbrzych 2 (64,99)
  5  Zastal Zielona Góra 0 (61,78)  
    4  Górnik Wałbrzych 1 (85,74,72)
  3  Zagłębie Sosnowiec 2 (84,82,76)
  2  Lech Poznań 2 (105,115)  
6  Wisła Kraków 0 (91,95)  
  2  Lech Poznań 0 (73,77)
  3  Zagłębie Sosnowiec 2 (107,82)  
3  Zagłębie Sosnowiec 2 (75,107,90)
  7  Stal Bobrek Bytom 1 (88,62,68)  

O 3. miejsce

  O 3. miejsce
       
1  Śląsk Wrocław 2 (90,82,89)
2  Lech Poznań 1 (91,70,84)


Miejsca 5-8[edytuj | edytuj kod]

  miejsca 5-8 0 5. miejsce
                 
8  Gwardia Wrocław 2 (74,74)  
7  Zastal Zielona Góra 0 (70,66)  
    8  Gwardia Wrocław 2 (94,80)
  7  Stal Bobrek Bytom 0 (82,78)
6  Wisła Kraków 1 (93,83,79)
7  Stal Bobrek Bytom 2 (88,86,110)  

O 7. miejsce

  O 7. miejsce
       
7  Zastal Zielona Góra 2 (85,99,68)
6  Wisła Kraków 1 (94,98,67)


O utrzymanie[edytuj | edytuj kod]

Hutnik Kraków - Społem Łódź 2-0 80-59, 70-65
Baildon Katowice - Legia Warszawa 2-1 91-81, 83-99, 105-89

Ostateczna kolejność[edytuj | edytuj kod]

Lp. Drużyna
Gold medal with cup.svg
Zagłębie Sosnowiec
Silver medal with cup.svg
Górnik Wałbrzych
Bronze medal with cup.svg
Śląsk Wrocław
4.
Lech Poznań
5.
Stal Bobrek Bytom
6.
Gwardia Wrocław
7.
Zastal Zielona Góra
8.
Wisła Kraków
9.
Hutnik Kraków
10.
Baildon Katowice
11.
Legia Warszawa
12.
Społem Łódź

Do ligi awansowały: Polonia Warszawa, Pogoń Szczecin i AZS Koszalin.

Czołówka strzelców[edytuj | edytuj kod]

  1. Eugeniusz Kijewski (Lech Poznań) - 906
  2. Krzysztof Fikiel (Wisła Kraków) - 802
  3. Mieczysław Młynarski (Górnik Wałbrzych) - 707
  4. Jerzy Binkowski (Gwardia Wrocław) - 663
  5. Janusz Seweryn (Wisła Kraków) - 647
  6. Adam Fiedler (Stal Bobry Bytom) - 582
  7. Tomasz Torgowski (Lech Poznań) - 570
  8. Dariusz Zelig (Śląsk Wrocław) - 568
  9. Leszek Doliński (Śląsk Wrocław) - 558
  10. Piotr Baran (Baildon Katowice) - 551

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]