Polska na Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych 2019

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polska na Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych 2019
Polska
Kod CISM POL
Światowe Wojskowe Igrzyska Sportowe 2019
Wuhan,  Chiny
Liczba zawodników 193 w 18[1] konkurencjach
Medale
Pozycja: 5[2].
Złoto
11
Srebro
15
Brąz
34
Razem
60

Polska na Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych 2019 – reprezentacja Polski podczas igrzysk wojskowych liczyła 193 żołnierzy (w tym 91 kobiet i 102 mężczyzn)[1].

Multidyscyplinarne zawody dla sportowców-żołnierzy obyły się w chińskim Wuhan w okresie od 18 do 27 października 2019 roku. Szefem misji Wojska Polskiego na 7. Światowe Wojskowe Igrzyska Sportowe był gen. dyw. Marek Sokołowski, szefem delegacji płk Tomasz Bartkowiak[2].

Reprezentanci Polski wystartowali w 18 dyscyplinach, medale zdobyli w 12[3], ustanowili w trzech konkurencjach rekordy igrzysk wojskowych. Największymi gwiazdami w polskiej ekipie byli: Wojciech Kotowski uprawiający ratownictwo wodne – zdobywca dwóch złotych i brązowego medalu oraz Michał Rozmys lekkoatleta – zdobywca dwóch złotych. Bez medali wrócili; badmintoniści, bokserzy, pięcioboiści morscy, spadochroniarze oraz triatloniści. Zdobyte medale przez tenisistów (dyscyplina pokazowa) nie zostały zaliczone do klasyfikacji generalnej dla reprezentacji WP[2].

Zdobyte medale[edytuj | edytuj kod]

Reprezentanci Polski zdobyli ogółem 60 medali (11 złote, 15 srebrne oraz 34 brązowe), a także 3 brązowe w zawodach pokazowych[3].

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Dyscyplina Konkurencja Rezultat Data[4]
Złoto Złoto Wojciech Kotowski Lifesaving pictogram.svg Sportowe ratownictwo wodne ratowanie manekina na 50 m 29,94 CR 20 października
Złoto Złoto Wojciech Kotowski
Adam Dubiel
Bartosz Stanielewicz
Hubert Nakielski
Lifesaving pictogram.svg Sportowe ratownictwo wodne sztafeta 4 x 25 m holowanie manekina 1:05,31 CR 21 października
Złoto Złoto Jaromir Wojtasiewicz Shooting pictogram.svg Strzelectwo trap indywidualnie 49 21 października
Złoto Złoto Michał Rozmys Athletics pictogram.svg Lekkoatletyka bieg na 800 m 1:49,36 23 października
Złoto Złoto Paweł Wojciechowski Athletics pictogram.svg Lekkoatletyka skok o tyczce 5,60 m 24 października
Złoto Złoto Michał Rozmys Athletics pictogram.svg Lekkoatletyka bieg na 1500 m 3:46,33 26 października
Złoto Złoto Wojciech Nowicki Athletics pictogram.svg Lekkoatletyka rzut młotem 77,38 m 26 października
Złoto Złoto Henryk Szost (2:13:00)
Arkadiusz Gardzielewski (2:13:31)
Marcin Chabowski (2:16:43)
Mariusz Giżyński (2:17:21)
Athletics pictogram.svg Lekkoatletyka maraton drużynowo 6:43:14 27 października
Srebro Srebro Konrad Czerniak Swimming pictogram.svg Pływanie 50 m st. motylkowym 23,82 20 października
Srebro Srebro Hubert Nakielski Lifesaving pictogram.svg Sportowe ratownictwo wodne ratowanie manekina na 50 m 30,34 20 października
Srebro Srebro Adam Dubiel Lifesaving pictogram.svg Sportowe ratownictwo wodne szybka pomoc na dystansie 100 m 1:02,93 21 października
Srebro Srebro Jaromir Wojtasiewicz (121)
Tomasz Pasierbski (120)
Piotr Kowalczyk (113)
Shooting pictogram.svg Strzelectwo trap drużynowo 354 21 października
Srebro Srebro Konrad Bukowiecki Athletics pictogram.svg Lekkoatletyka pchnięcie kulą 21,84 m 23 października
Srebro Srebro Radosław Kawęcki Swimming pictogram.svg Pływanie 200 m st. grzbietowym 1:59,17 23 października
Srebro Srebro Marcin Krukowski Athletics pictogram.svg Lekkoatletyka rzut oszczepem 78,17 m 24 października
Srebro Srebro Łukasz Krawczuk
Jakub Krzewina
Przemysław Waściński
Patryk Dobek
Athletics pictogram.svg Lekkoatletyka sztafeta 4 × 400 m 3:06,36 26 października
Brąz Brąz Kacper Majchrzak (1:48,08)
Filip Zaborowski (1:50,54)
Radosław Kawęcki (1:52,24)
Jan Hołub(1:50,05)
Swimming pictogram.svg Pływanie sztafeta 4 × 200 m st. dowolnym 7:20,91 19 października
Brąz Brąz Adam Dubiel Lifesaving pictogram.svg Sportowe ratownictwo wodne super ratownik na 200 m 2:13,38 20 października
Brąz Brąz Wojciech Kotowski
Adam Dubiel
Hubert Nakielski
Cezary Kępa
Lifesaving pictogram.svg Sportowe ratownictwo wodne sztafeta 4 x 25 m z przeszkodami 1:39,11 20 października
Brąz Brąz Piotr Kuczera Judo pictogram.svg Judo do 90 kg 20 października
Brąz Brąz Kacper Majchrzak Swimming pictogram.svg Pływanie 200 m st. dowolnym 1:47,51 21 października
Brąz Brąz Konrad Czerniak Swimming pictogram.svg Pływanie 100 m st. motylkowym 52,91 21 października
Brąz Brąz Dawid Szwedzki Swimming pictogram.svg Pływanie 400 m st. zmiennym 4:18,35 21 października
Brąz Brąz Robert Baran Wrestling pictogram.svg Zapasy do 125 kg styl wolny 2–0 22 października
Brąz Brąz Kacper Majchrzak Swimming pictogram.svg Pływanie 100 m st. dowolnym 48,99 22 października
Brąz Brąz Radosław Kawęcki (55,11)
Jan Kałusowski (1:01,23)
Konrad Czerniak (52,21)
Kacper Majchrzak (48,89)
Dawid Szwedzki[a]
Michał Poprawa[a]
Jan Hołub[a]
Swimming pictogram.svg Pływanie sztafeta 4 × 100 st. zmiennym 3:37,44 22 października
Brąz Brąz Michał Olejnik
Wojciech Kowalski
Mikołaj Dutkowski
Bartosz Pawlak
Mateusz Wensław
Orienteering pictogram.svg Bieg na orientację drużynowo 9:14:51 23 października
Brąz Brąz Patryk Dobek Athletics pictogram.svg Lekkoatletyka bieg na 400 m przez płotki 49,69 24 października
Brąz Brąz Szymon Staśkiewicz (1409)
Łukasz Gutkowski (1396)
Sebastian Stasiak (1391)
Daniel Ławrynowicz[b]
Modern pentathlon pictogram.svg Pięciobój nowoczesny drużynowo 4196 25 października
Brąz Brąz Marcin Lewandowski Athletics pictogram.svg Lekkoatletyka bieg na 1500 m 3:46,61 26 października

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodniczka Dyscyplina Konkurencja Rezultat Data[4]
Złoto Złoto Jolanta Ogar
Agnieszka Skrzypulec
Sailing pictogram.svg Żeglarstwo klasa 470 12 22 października
Złoto Złoto Paulina Guba Athletics pictogram.svg Lekkoatletyka pchnięcie kulą 18,22 m 23 października
Złoto Złoto Anna Kiełbasińska
Małgorzata Hołub-Kowalik
Joanna Linkiewicz
Justyna Święty-Ersetic
Athletics pictogram.svg Lekkoatletyka sztafeta 4 × 400 m 3:27,84 CR 26 października
Srebro Srebro Katarzyna Pawłowska Cycling (road) pictogram.svg Kolarstwo wyścig ze startu wspólnego 2:02:53 20 października
Srebro Srebro Katarzyna Pawłowska
Agnieszka Skalniak
Justyna Kaczkowska
Edyta Jasińska
Cycling (road) pictogram.svg Kolarstwo drużynowa jazda ze startu wspólnego 2:02:53 20 października
Srebro Srebro Sylwia Zyzańska Archery pictogram.svg Łucznictwo indywidualnie 4–6 21 października
Srebro Srebro Agnieszka Wieszczek-Kordus Wrestling pictogram.svg Zapasy do 68 kg styl wolny 2–6 23 października
Srebro Srebro Agata Olejnik (43:04,7)
Hanna Wiśniewska (35:26,1)
Aleksandra Hornik (33:12,3)
Orienteering pictogram.svg Bieg na orientację sztafeta 1:51:43,1 23 października
Srebro Srebro Aleksandra Hornik
Agata Olejnik
Hanna Wiśniewska
Orienteering pictogram.svg Bieg na orientację drużynowo 6:09:28 23 października
Srebro Srebro Izabela Paszkiewicz (2:31:39)
Aleksandra Lisowska (2:31:40)
Monika Andrzejczak (2:31:56)
Olga Kalendarowa-Ochal (2:37:02 )
Athletics pictogram.svg Lekkoatletyka maraton drużynowy 7:35:15 27 października
Brąz Brąz Arleta Podolak Judo pictogram.svg Judo do 78 kg W 100-000 19 października
Brąz Brąz Małgorzata Kozaczuk Fencing pictogram.svg Szermierka szabla indywidualnie 19 października
Brąz Brąz Alicja Tchórz (1:02,48)
Aleksandra Iwanowska (1:08,27)
Paulina Peda (59,93)
Aleksandra Polańska (55,27)
Swimming pictogram.svg Pływanie sztafeta 4 × 100 m st. dowolnym 4:05,95 19 października
Brąz Brąz Magdalena Piekarska Fencing pictogram.svg Szermierka szpada indywidualnie 20 października
Brąz Brąz Aleksandra Hornik Orienteering pictogram.svg Bieg na orientację bieg na średnim dystansie 41:17 20 października
Brąz Brąz Eliza Wróblewska Judo pictogram.svg Judo do 70 kg 20 października
Brąz Brąz Beata Pacut Judo pictogram.svg Judo do 78 kg 20 października
Brąz Brąz Julia Walczyk Fencing pictogram.svg Szermierka floret indywidualnie 21 października
Brąz Brąz Alicja Tchórz Swimming pictogram.svg Pływanie 100 m st. grzbietowym 1:01,75 21 października
Brąz Brąz Aleksandra Iwanowska Swimming pictogram.svg Pływanie 200 m st. klasycznym 2:33,03 22 października
Brąz Brąz Katarzyna Krawczyk Wrestling pictogram.svg Zapasy do 57 kg styl wolny 4–0 22 października
Brąz Brąz Kinga Kubicka
Karolina Pieńkowska
Arleta Podolak
Anna Borowska
Agata Ozdoba-Błach
Karolina Tałach-Gast
Eliza Wróblewska
Daria Pogorzelec
Beata Pacut
Judo pictogram.svg Judo drużynowo 22 października
Brąz Brąz Justyna Święty-Ersetic Athletics pictogram.svg Lekkoatletyka bieg na 400 m 52,19 22 października
Brąz Brąz Malwina Kopron Athletics pictogram.svg Lekkoatletyka rzut młotem 67,17 m 22 października
Brąz Brąz Alicja Tchórz Swimming pictogram.svg Pływanie 50 m st. grzbietowym 28,95 23 października
Brąz Brąz Bogna Jóźwiak
Hanna Łyczbińska
Martyna Synoradzka
Julia Walczyk
Fencing pictogram.svg Szermierka floret drużynowo 24 października
Brąz Brąz Agnieszka Korejwo (587 -16x)
Agata Nowak (587 -16x)
Joanna Tomala (580 -17x)
Shooting pictogram.svg Strzelectwo pistolet szybkostrzelny, 25 m drużynowo 1734 -46x 24 października
Brąz Brąz Anna Maliszewska (1326)
Oktawia Nowacka (1273)
Natalia Dominiak (1250)
Natalia Hachulska[c]
Modern pentathlon pictogram.svg Pięciobój nowoczesny drużynowo 3849 24 października
Brąz Brąz Anna Kiełbasińska Athletics pictogram.svg Lekkoatletyka bieg na 200 m 23,33 24 października

Sztafety mieszane[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik/Zawodniczka Dyscyplina Konkurencja Rezultat Data[4]
Brąz Brąz Kacper Majchrzak (48,80)
Konrad Czerniak (48,94)
Aleksandra Polańska (55,62)
Alicja Tchórz (55,81)
Damian Chrzanowski[a]
Anna Dowgiert[d]
Dominika Kossakowska[d]
Filip Zaborowski[a]
Swimming pictogram.svg Pływanie sztafeta 4 × 100 m st. dowolnym 3:29,17 21 października

Medaliści zawodów pokazowych[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy na igrzyskach wojskowych w Wuhan rozegrano zawody pokazowe w akrobatyce sportowej oraz w tenisie ziemnym. Zawodnicy Polski zdobyli 3 brązowe medale, które nie zostały zaliczone do medalowej klasyfikacji generalnej reprezentacji.

Medal Zawodnik/Zawodniczka Dyscyplina Konkurencja Rezultat Data[4]
Brąz Brąz Karol Duś
Mateusz Kowalczyk
Tennis pictogram.svg Tenis ziemny gra podwójna w/o 24 października
Brąz Brąz Mateusz Kowalczyk
Marta Leśniak
Tennis pictogram.svg Tenis ziemny gra mieszana w/o 25 października
Brąz Brąz Marta Leśniak Tennis pictogram.svg Tenis ziemny gra pojedyncza 2–0 (6:0, 7:6) 26 października

Podział medali wg dyscyplin[edytuj | edytuj kod]

Lp Dyscyplina Ogółem
Ogółem
Razem Mężczyźni Kobiety
Złoto
Złoto
Srebro
Srebro
Brąz
Brąz
Złoto
Złoto
Srebro
Srebro
Brąz
Brąz
Złoto
Złoto
Srebro
Srebro
Brąz
Brąz
1 Orienteering pictogram.svg Bieg na orientację 4 0 2 2 0 0 1 0 2 1
2 Judo pictogram.svg Judo 5 0 0 5 0 0 0 0 0 5
3 Cycling (road) pictogram.svg Kolarstwo 2 0 2 0 0 0 0 0 2 0
4 Athletics pictogram.svg Lekkoatletyka 16 7 4 5 5 3 2 2 1 3
5 Judo pictogram.svg Łucznictwo 1 0 1 0 0 0 0 0 1 0
6 Modern pentathlon pictogram.svg Pięciobój nowoczesny 2 0 0 2 0 0 1 0 0 1
7 Swimming pictogram.svg Pływanie 13 0 2 11[e] 0 2 6 0 0 4
8 Lifesaving pictogram.svg Sportowe ratownictwo wodne 6 2 2 2 2 2 2 0 0 0
9 Shooting pictogram.svg Strzelectwo 3 1 1 1 1 1 0 0 0 1
10 Fencing pictogram.svg Szermierka 4 0 0 4 0 0 0 0 0 4
11 Wrestling pictogram.svg Zapasy 3 0 1 2 0 0 1 0 1 1
12 Sailing pictogram.svg Żeglarstwo 1 1 0 0 0 0 0 1 0 0
Ogółem 60 11 15 34 8 8 14 3 7 20

Źródło [3]

Polscy multimedaliści na igrzyskach wojskowych 2019[edytuj | edytuj kod]

W sumie 6 polskich sportowców zdobyło co najmniej dwa medale, w tym 1 złoty.

Zawodnik/Zawodniczka Dyscyplina Medale
Wojciech Kotowski[5] Lifesaving pictogram.svg Sportowe ratownictwo wodne Military World Games gold medal.svg Military World Games gold medal.svg Military World Games bronze medal.svg
Michał Rozmys[6] Athletics pictogram.svg Lekkoatletyka Military World Games gold medal.svg Military World Games gold medal.svg
Adam Dubiel[7] Lifesaving pictogram.svg Sportowe ratownictwo wodne Military World Games gold medal.svg Military World Games silver medal.svg Military World Games bronze medal.svg Military World Games bronze medal.svg
Hubert Nakielski[8] Lifesaving pictogram.svg Sportowe ratownictwo wodne Military World Games gold medal.svg Military World Games silver medal.svg Military World Games bronze medal.svg
Justyna Święty-Ersetic[9] Athletics pictogram.svg Lekkoatletyka Military World Games gold medal.svg Military World Games bronze medal.svg
Anna Kiełbasińska[10] Athletics pictogram.svg Lekkoatletyka Military World Games gold medal.svg Military World Games bronze medal.svg

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Zawodnik płynął tylko w eliminacjach i otrzymał medal
  2. Zawodnik brał udział tylko w eliminacjach i otrzymał medal.
  3. Zawodniczka brała udział tylko w eliminacjach i otrzymała medal.
  4. a b Zawodniczka płynęła tylko w eliminacjach i otrzymała medal.
  5. Brązowy medal zdobyła sztafeta mieszana – 4 × 100 metrów stylem dowolnym.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b 7th CISM Military World Games, Sport Entries - Poland, wuhan2019mwg.cn [dostęp 2019-10-19] (ang.).
  2. a b c Jacek Szustakowski, Sukces reprezentacji Wojska Polskiego na wojskowych igrzyskach w Wuhan, wojsko-polskie.pl [dostęp 2019-11-05] (pol.).
  3. a b c 7th CISM Military World Games, Medal Standing - Poland, wuhan2019mwg.cn [dostęp 2019-10-27] (ang. • chiń.).
  4. a b c d 7th CISM Military World Games. General Schedule (ang. • chiń.). wuhan2019mwg.cn. [dostęp 2019-10-20].
  5. Wojciech Kotowski - profil zawodnika na portalu 7th CISM Military World Games Wuhan 2019, wuhan2019mwg.cn [dostęp 2015-10-27] (ang. • chiń.).
  6. Michał Rozmys - profil zawodnika na portalu 7th CISM Military World Games Wuhan 2019, wuhan2019mwg.cn [dostęp 2015-10-27] (ang. • chiń.).
  7. Adam Dubiel - profil zawodnika na portalu 7th CISM Military World Games Wuhan 2019, wuhan2019mwg.cn [dostęp 2015-10-27] (ang. • chiń.).
  8. Hubert Nakielski - profil zawodnika na portalu 7th CISM Military World Games Wuhan 2019, wuhan2019mwg.cn [dostęp 2015-10-27] (ang. • chiń.).
  9. Justyna Święty-Ersetic - profil zawodnika na portalu 7th CISM Military World Games Wuhan 2019, wuhan2019mwg.cn [dostęp 2015-10-27] (ang. • chiń.).
  10. Anna Kiełbasińska - profil zawodnika na portalu 7th CISM Military World Games Wuhan 2019, wuhan2019mwg.cn [dostęp 2015-10-27] (ang. • chiń.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]