Polska na Mistrzostwach Europy w Lekkoatletyce 2016

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polska na Mistrzostwach Europy w Lekkoatletyce 2016
Polska
Kod EA POL
Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce 2016
Amsterdam
Liczba zawodników 70 w 39 konkurencjach
Medale
Pozycja: 1.
Złoto
6
Srebro
5
Brąz
1
Razem
12

Polska na Mistrzostwach Europy w Lekkoatletyce 2016 – reprezentacja Polski podczas Mistrzostw Europy w Amsterdamie liczyła 70 zawodników – 38 mężczyzn i 32 kobiety[1]. Początkowo skład liczył 73 lekkoatletów (4 osoby warunkowo)[2], jednak kontuzja wykluczyła ze startu Artura Nogę, zaś Renata Pliś i Adrian Świderski nie zaprezentowali odpowiedniej dyspozycji w występach po mistrzostwach Polski, Dominik Bochenek został dopuszczony do składu pomimo braku występu potwierdzającego formę po mistrzostwach kraju[1].

Medale według dni
Dzień Data Gold medal with cup.svg Silver medal with cup.svg Bronze medal with cup.svg W sumie
Dzień 1 6 0 0 0 0
Dzień 2 7 0 0 0 0
Dzień 3 8 2 0 0 2
Dzień 4 9 1 1 0 2
Dzień 5 10 3 4 1 8
Razem 6 5 1 12

Minima kwalifikacyjne[edytuj | edytuj kod]

Termin uzyskiwania wskaźników przypadł na termin 6 maja–26 czerwca 2016 (poza biegiem na 10 000 metrów: 23 kwietnia–12 czerwca oraz półmaratonem: 2 stycznia–30 kwietnia, na drugim z tych dystansów wprowadzono zakaz startu dla kadry olimpijskiej)[3].

Konkurencja Kobiety Mężczyźni
Bieg na 100 metrów 11,43 10,35
Bieg na 200 metrów 23,45 20,80
Bieg na 400 metrów 52,35 46,40
Bieg na 800 metrów 2:02,30 1:47,00
Bieg na 1500 metrów 4:09,00 3:39,00
Bieg na 5000 metrów 15:40,00 13:40,00
Bieg na 10 000 metrów 32:50,00 28:40,00
Półmaraton 1:12:45 1:03:45
Bieg na 100 metrów przez płotki 13,15
Bieg na 110 metrów przez płotki 13,75
Bieg na 400 metrów przez płotki 56,60 50,50
Bieg na 3000 metrów z przeszkodami 9:48,00 8:30,00
Skok wzwyż 1,91 2,27
Skok o tyczce 4,45 5,60
Skok w dal 6,60 7,95
Trójskok 14,00 16,75
Pchnięcie kulą 17,40 20,00
Rzut dyskiem 59,00 63,00
Rzut młotem 69,00 75,00
Rzut oszczepem 60,00 80,00
Siedmiobój 6000 pkt.
Dziesięciobój 7900 pkt.

Występy reprezentantów Polski[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencje biegowe[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik Konkurencja Eliminacje Półfinał Finał
Rezultat Poz. Rezultat Poz. Rezultat Poz.
Remigiusz Olszewski Bieg na 100 m 10,46 q 16. 10,56 23. NQ
Przemysław Słowikowski 10,35 q PB =9. 10,27 PB 15. NQ
Karol Zalewski Bieg na 200 m 20,69 Q 3. 20,69 =8. NQ
Łukasz Krawczuk Bieg na 400 m 46,94 Q 8. 45,86 12. NQ
Jakub Krzewina 47,09 Q =12. 46,50 21. NQ
Rafał Omelko [a] 45,14 q PB 3. 45,67 6.
Adam Kszczot Bieg na 800 m 1:49,38 Q 14. 1:46,32 Q 1. 1:45,18 Gold medal europe.svg
Marcin Lewandowski 1:50,32 Q 22. 1:47,16 Q 5. 1:45,54 Silver medal europe.svg
Marcin Chabowski Półmaraton 1:02:54 4.
Szymon Kulka 1:04:47 16.
Dominik Bochenek Bieg na 110 m przez płotki 13,87 =14. NQ
Damian Czykier [a] 13,32 q PB 5. 13,40 4.
Patryk Adamczyk Bieg na 400 m przez płotki 51,00 Q 10. 50,12 PB 18. NQ
Robert Bryliński 50,74 q 7. 50,42 19. NQ
Jakub Smoliński 53,27 25. NQ
Krystian Zalewski Bieg na 3000 m z przeszkodami 8:31,50 Q 2. DNS
Grzegorz Zimniewicz
Przemysław Słowikowski
Adam Pawłowski
Karol Zalewski
Krzysztof Grześkowiak (rez.)
Remigiusz Olszewski (rez.)
4 × 100 m 38,64 Q SB 4. 38,69 6.
Łukasz Krawczuk
Kacper Kozłowski
Jakub Krzewina
Rafał Omelko
Michał Pietrzak (el.)
Przemysław Waściński (rez.)
4 × 400 m 3:02,09 Q SB 2. 3:01,18 SB Silver medal europe.svg

Konkurencje techniczne[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik Konkurencja Eliminacje Finał
Rezultat Pozycja Rezultat Pozycja
Karol Hoffmann Trójskok 16,93w Q 1. 17,16 PB Silver medal europe.svg
Sylwester Bednarek Skok wzwyż 2,23 16. NQ
Piotr Lisek Skok o tyczce 5,35 q =12. 5,50 =4.
Robert Sobera 5,50 q =2. 5,60 Gold medal europe.svg
Paweł Wojciechowski 5,35 q =12. 5,30 =7.
Konrad Bukowiecki Pchnięcie kulą 20,65 Q 2. 20,58 4.
Michał Haratyk 20,45 Q 3. 21,19 Silver medal europe.svg
Piotr Małachowski Rzut dyskiem 64,15 Q 10. 67,06 Gold medal europe.svg
Bartłomiej Stój 61,30 21. NQ
Robert Urbanek 64,28 Q 8. 62,18 9.
Marcin Krukowski Rzut oszczepem 81,88 Q 7. 79,49 6.
Łukasz Grzeszczuk 81,05 q 10. 76,41 11.
Kacper Oleszczuk 80,97 q SB 11. 79,34 8.
Paweł Fajdek Rzut młotem 78,82 Q 1. 80,93 Gold medal europe.svg
Wojciech Nowicki 75,85 Q 3. 77,53 Bronze medal europe.svg
Dziesięciobój
Zawodnik Konkurencja Wynik Punkty Pozycja
Paweł Wiesiołek Bieg na 100 m 10,93 876 5.
Skok w dal NM 0
Pchnięcie kulą NM 0
Skok wzwyż DNS
Bieg na 400 m
Bieg na 110 m p.pł.
Rzut dyskiem
Skok o tyczce
Rzut oszczepem
Bieg na 1500 m
Razem DNF

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkurencje biegowe[edytuj | edytuj kod]

Zawodniczka Konkurencja Eliminacje Półfinał Finał
Rezultat Poz. Rezultat Poz. Rezultat Poz.
Marika Popowicz-Drapała Bieg na 100 m 11,61 Q 14. 11,68 21. NQ
Agata Forkasiewicz Bieg na 200 m 23,53 q PB 14. 23,59 21. NQ
Anna Kiełbasińska 23,21 Q SB =6. 23,36 14. NQ
Klaudia Konopko 23,76 20. NQ
Małgorzata Hołub Bieg na 400 m [b] 51,67 Q PB 4. 51,89 5.
Justyna Święty [b] 52,34 q 8. 51,96 6.
Patrycja Wyciszkiewicz 52,79 Q 3. 52,92 18. NQ
Angelika Cichocka Bieg na 800 m DNS NQ
Sofia Ennaoui DNS NQ
Joanna Jóźwik 2:04,62 Q 20. 2:01,52 Q 5. 2:00,57 SB 6.
Angelika Cichocka Bieg na 1500 m 4:13,47 Q 11. 4:33,00 Gold medal europe.svg
Sofia Ennaoui 4:10,99 Q 3. 4:34,84 7.
Danuta Urbanik 4:14,86 15. NQ
Agnieszka Mierzejewska Półmaraton 1:12:10 9.
Dominika Napieraj DNF
Karolina Kołeczek Bieg na 100 m przez płotki 13,06 Q 5. 13,09 15. NQ
Emilia Ankiewicz Bieg na 400 m przez płotki 56,43 Q PB 2. 56,05 q PB 8. 57,31 8.
Joanna Linkiewicz [b] 55,74 Q 3. 55,33 Silver medal europe.svg
Tina Matusińska 59,22 22. NQ
Matylda Kowal Bieg na 3000 m z przeszkodami 9:46,25 Q 12. 9:57,27 14.
Agata Forkasiewicz
Marika Popowicz-Drapała
Anna Kiełbasińska
Ewa Swoboda
Klaudia Konopko (rez.)
Katarzyna Sokólska (rez.)
4 × 100 m 43,59 q SB 8. 43,24 SB 7.
Ewelina Ptak
Małgorzata Hołub
Patrycja Wyciszkiewicz
Justyna Święty
Martyna Dąbrowska (el.)
Iga Baumgart (el.)
4 × 400 m 3:27,72 Q SB 2. 3:27,60 SB 4.

Konkurencje techniczne[edytuj | edytuj kod]

Zawodniczka Konkurencja Eliminacje Finał
Rezultat Pozycja Rezultat Pozycja
Anna Jagaciak-Michalska Trójskok 14,33 Q PB 1. 14,40w 4.
Justyna Śmietanka Skok o tyczce 4,20 21. NQ
Paulina Guba Pchnięcie kulą 17,44 Q 7. 16,95 11.
Maria Andrejczyk Rzut oszczepem 57,93 13. NQ
Marcelina Witek 55,03 22. NQ
Joanna Fiodorow Rzut młotem 69,35 q 8. 69,48 10.
Malwina Kopron 69,23 q 9. 70,91 6.
Anita Włodarczyk 73,94 Q 1. 78,14 Gold medal europe.svg
Siedmiobój
Zawodniczka Konkurencja Wynik Punkty Pozycja
Karolina Tymińska 100 m p.pł. DNF 0
Skok wzwyż DNS
Pchnięcie kulą
200 m
Skok w dal
Rzut oszczepem
800 m
Razem DNF

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Zawodnik zwolniony z udziału w eliminacjach.
  2. a b c Zawodniczka zwolniona z udziału w eliminacjach.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Lekkoatletyczne ME: kontuzja Artura Nogi, 70 Polaków poleci do Amsterdamu, eurosport.onet.pl, 2 lipca 2016 [dostęp 2016-07-05] (pol.).
  2. Skład Reprezentacji Polski 23. Mistrzostwa Europy – Amsterdam /NED/, 06-10/07/2016, Oficjalny portal Polskiego Związku Lekkiej Atletyki [dostęp 2016-07-05] (pol.).
  3. 23. Mistrzostwa Europy, Amsterdam /NED/, 06-10.07.2016, ZASADY KWALIFIKACJI ORAZ WSKAŹNIKI PZLA (pol.). pzla.pl. [dostęp 2016-07-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-07-04)].