Polski Komitet Narodowy UNICEF

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Polski Komitet Narodowy UNICEF, właśc. Stowarzyszenie Polski Komitet Narodowy Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci - UNICEF – polski oddział UNICEF, organizacji humanitarnej i rozwojowej działającej na rzecz dzieci. Ma siedzibę przy ul. Rolnej 175D w Warszawie,

Opis[edytuj | edytuj kod]

UNICEF obecny jest w Polsce od 1962, kiedy to powstał pierwszy Komitet Narodowy UNICEF we wschodniej Europie. Przez wiele lat głównym celem Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF była poprawa warunków życia dzieci w Polsce. UNICEF kupował wyposażenie dla ośrodków zdrowia i sprowadzał surowce do produkcji artykułów dziecięcych. Podczas stanu wojennego przekazywał lekarstwa, odzież i odżywki dla dzieci[1].

W roku 2002 Polska została uznana za kraj wysoko rozwinięty, więc Polski Komitet Narodowy zmienił zakres swojej działalności. Obecnie głównym celem UNICEF Polska jest pomoc dzieciom w najbiedniejszych krajach świata, od prowadzenia ratujących życie akcji szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej oraz propagowanie przestrzegania praw dziecka w Polsce.

Ambasadorami Dobrej Woli UNICEF w Polsce są: Małgorzata Foremniak, Artur Żmijewski, Majka Jeżowska, Magdalena Różczka oraz Robert Lewandowski[2]. Wielokrotnie w akcje UNICEF angażują się również inne znane i popularne osoby życia publicznego.

UNICEF w Polsce prowadzi sprzedaż kartek i produktów charytatywnych poprzez swój sklep internetowy.

Polski Komitet Narodowy UNICEF posiada status organizacji pożytku publicznego, który umożliwia przekazanie na rzecz organizacji 1 procenta podatku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]