Polski Kontyngent Wojskowy w Kongu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polski Kontyngent Wojskowy w operacji wojskowej Unii Europejskiej w Demokratycznej Republice Konga oraz Republice Gabońskiej
Unia Europejska UE EUFOR RD Congo
Ilustracja
Kongo
Historia
Państwa wystawiające  Polska
Państwa mandatowe  Gabon
 Demokratyczna Republika Konga
Decyzja o użyciu 27 kwietnia 2006
M.P. z 2006 r. nr 30, poz. 323
Rozpoczęcie misji 19 czerwca 2006
Zakończenie misji 1 grudnia 2006
Liczba zmian 1
Dowódcy
Pierwszej zmiany ppłk Marek Gryga
Konflikt zbrojny
II wojna domowa w Kongu
Organizacja
Typ operacyjny
Podporządkowanie Unia Europejska Dowództwo Sił
Skład Plutony: 2 manewrowe, specjalny, NSE, grupa łączności
Liczebność 136 żołnierzy
Dyslokacja Kinszasa
Polscy żandarmi

Polski Kontyngent Wojskowy w operacji wojskowej Unii Europejskiej w Demokratycznej Republice Konga oraz Republice Gabońskiej (PKW Kongo) – wydzielony komponent Sił Zbrojnych RP, przeznaczony do ochrony wyborów parlamentarnych i prezydenckich w DR Konga w 2006 roku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 2003 r. zakończyła się II wojna domowa w Kongu i przedstawiciele walczących stron utworzyli Rząd Tymczasowy. Rozpoczął on stabilizację kraju, której zwieńczeniem miały być wybory prezydenckie i parlamentarne, zapowiedziane początkowo na 2005, a później 2006 roku. Nad prawidłowością ich przebiegu stanęła Misja ONZ w DR Konga (MONUC), którą zgodnie z decyzją Rady Bezpieczeństwa ONZ posiłkowały Siły Unii Europejskiej (EUFOR RD Congo). O wejście w ich skład została poproszona też Polska.

Rząd RP w kwietniu 2006 r. przychylił się do prośby Unii i rozpoczęło się formowanie kontyngentu. Był on przełomowy, gdyż pierwszy raz w prawie całości wystawiany był przez Żandarmerię Wojskową. W jego skład weszły:

Łącznie 131 żołnierzy oraz wydzieleni oficerowie w: Dowództwie Operacji w Poczdamie (1), Dowództwie Sił w Kinszasie (3) i Siłach Szybkiego Reagowania w Gabonie (1).

Polacy tworzyli kompanię ochrony Dowództwa Sił w Kinszasie i do ich głównych zadań należały:

  • ochrona lotnisk N’Dolo i N’Djili w Kinszasie,
  • współpraca z funkcjonariuszami EUPOL-u,
  • ochrona Dowództwa Sił EUFOR,
  • ochrona personelu ONZ i UE.

Przez większość okresu przebywania na misji PKW spokojnie wykonywał swoje działania, z wyjątkiem 21 sierpnia (pierwszego dnia po ogłoszeniu wyników wyborów), kiedy to doszło do starć pomiędzy wojskami kontrkandydatów. Polscy żandarmi ochraniali wtedy przedstawicieli Unii Europejskiej, chcących doprowadzić do zawieszenia broni i wyprowadzić personel międzynarodowy ze strefy walk, często przejeżdżając obok ostrzeliwanych pozycji. Jednak ciężkie warunki nie przeszkodziły im w skutecznym przeprowadzeniu akcji[1].

Po wyborach warunki w Kongu normalizowały się, co pozwoliło na opuszczenie kraju przez EUFOR. Polski kontyngent oficjalnie zakończył swoją misję 1 grudnia, zaś jego oficjalne powitanie w Warszawie nastąpiło 21 grudnia.

Odznaczenia za udział w kontyngencie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Działalność PKW Kongo w obliczu ogłoszenia wstępnych wyników wyborów w DRK (pol.). www.wojsko-polskie.pl. [dostęp 2010-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-05-03)].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]