Polski Kontyngent Wojskowy w Sudanie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polski Kontyngent Wojskowy w Misji Organizacji Narodów Zjednoczonych w Republice Sudanu
 ONZ UNMIS
Ilustracja
Sudan
Historia
Państwa wystawiające  Polska
Państwa mandatowe  Sudan
Decyzja o użyciu 20 kwietnia 2005
M.P. z 2005 r. nr 24, poz. 346
Rozpoczęcie misji maj 2005
Zakończenie misji październik 2005
Liczba zmian 1
Konflikt zbrojny
Druga wojna domowa w Sudanie
Organizacja
Typ sztabowy
Podporządkowanie Organizacja Narodów Zjednoczonych Kwatera Główna UNMIS
Liczebność 4 żołnierzy
Dyslokacja Chartum

Polski Kontyngent Wojskowy w Misji Organizacji Narodów Zjednoczonych w Republice Sudanu - wydzielony komponent Sił Zbrojnych RP, przeznaczony do prac sztabowych w Kwaterze Głównej UNMIS w 2005.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu drugiej wojny domowej w Sudanie, zgodnie z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ utworzona została Misja ONZ w Sudanie (UNMIS), mająca z zadanie strzec postanowień traktatu pokojowego z Nairobi.

 Osobny artykuł: UNMIS.

Kwaterę Główną UNMIS, na siedzibę której wybrano Chartum, miał tworzyć sztab jednostki ekspedycyjnej Narodów Zjednoczonych - Wielonarodowej Brygady Szybkiego Rozwinięcia (SHIRBRIG), tworzonej także przez Polaków. Dlatego Rada Ministrów w dniu 12 kwietnia 2005 podjęła decyzję o wysłaniu kontyngentu wojskowego, liczącego do 4 żołnierzy obsadzających stanowiska w KG UNMIS/SHIRBRIG. W związku z tym wyselekcjonowani żołnierze zostali przetransportowani do Danii, gdzie wraz ze sztabem SHIRBRIG rozpoczęli przygotowania do misji.

Oficerowie przybyli do Sudanu w kwietniu, czyli zaledwie miesiąc po decyzji ONZ, natomiast czas działania PKW, czyli od 21 kwietnia do 31 października, był zbieżny z okresem rozmieszczenia Wielonarodowej Brygady w Chartumie. W tym czasie zadania Polaków nie wykraczały poza zwykłe prace sztabowe, czyli polegały przede wszystkim na koordynowaniu i monitorowaniu.

Równolegle z PKW w Sudanie pracę rozpoczęło kilku polskich obserwatorów (na przełomie 2009 i 2010 dwóch), którzy jednak nie podlegali dowódcy kontyngentu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]