Polski Kontyngent Wojskowy w Turcji (2003)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polski Kontyngent Wojskowy w operacji sił sojuszniczych Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Republice Turcji
 NATO Operacja Display Deterrence
Ilustracja
Turcja
Historia
Państwa wystawiające  Polska
Państwa mandatowe  Turcja
Decyzja o użyciu 3 kwietnia 2003
M.P. z 2003 r. nr 17, poz. 260
Konflikt zbrojny
II wojna w Zatoce Perskiej
Organizacja
Typ przeciwchemiczny
Skład Pluton likwidacji skażeń, drużyny: logistyczna, ochrony
Liczebność 36 żołnierzy

Polski Kontyngent Wojskowy w operacji sił sojuszniczych Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Republice Turcji - wydzielony komponent Sił Zbrojnych RP, przeznaczony do udziału w obronie Turcji na wypadek irackiego ataku podczas II wojny w Zatoce Perskiej w 2003, ostatecznie odwołany.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W związku z przygotowaniami sił amerykańsko-brytyjskich do inwazji na Irak, zaistniała obawa, że reżim Husajna może dokonać odwetowego ataku na Turcję. W związku z tym NATO, na podstawie artykułu 4. i 5. traktatu waszyngtońskiego podjęło decyzję o rozpoczęciu operacji Display Deterrence, mającej za zadanie bronić terytorium członka Sojuszu.

Polska, która już wcześniej wysłała w rejon Zatoki Perskiej niewielki kontyngent, zgodnie z decyzją Rady Ministrów z 1 kwietnia 2003 także się do niej przyłączyła. Rozpoczęto przygotowania 36-osobowego kontyngentu (postanowienie prezydenta ustalało górny limit na 60), w skład którego wchodziły:

Jego głównym zadaniem miało być przeciwdziałanie skutkom ataku chemicznego, zaś okres działania obejmował pół roku, od 4 kwietnia do 30 września. Lecz ze względu na szybkiego postępy wojsk koalicji w Iraku oraz jego porażkę Display Deterrence odwołano, a PKW pozostał w kraju i 17 czerwca prezydent uchylił postanowienie o jego użyciu[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]