Polski mundur pustynny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polski żołnierz w mundurze pustynnym (stary wzór). PKW Irak, 2003 rok
Polscy żołnierze w PKW Czad. Rok 2008
Polscy żołnierze w PKW Czad, rok 2008. Widoczna różnica pomiędzy odcieniem kamuflażu nowego (pierwszy od prawej) i starego wzoru (drugi od prawej)

Polski mundur pustynny – rodzaj munduru polowego przeznaczonego na tereny pustynne używany przez Wojsko Polskie podczas niektórych zagranicznych operacji wojskowych. Wykonany z tkaniny w kamuflażu pustynnym (pot. Pantera pustynna).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Mundur pustynny pojawił się w Siłach Zbrojnych RP na początku XXI wieku. Potrzeba posiadania munduru dostosowanego do warunków panujących na terenach pustynnych pojawiła się w chwili pojawienia się możliwości zaangażowania polskich sił w wojnę na takich terenach. Mundury pustynne noszone były i są przede wszystkim przez żołnierzy PKW Irak, PKW Czad i PKW Afganistan.

Mundur wz.124p/MON[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy wzór munduru pustynnego został oznaczony jako wz. 124/MON.

Komplet składał się z bluzy oraz spodni. Wykonany był z pojedynczej tkaniny cienkiej bawełnianej (początkowo w zwykłym splocie, potem w splocie rip-stop) z nadrukiem maskującym pantera pustynna. Krój munduru nawiązuje do standardowych mundurów polowych w kamuflażu pantera.

Bluza posiada siedem kieszeni: cztery umieszczono z przodu (dwie wyżej na klatce piersiowej, dwie niżej) oraz trzy na rękawach (dwie na lewym i jedna na prawym). Ponadto bluza starego typu posiadała z tyłu wszyty ściągacz, natomiast nowy typ już go nie ma.

Spodnie posiadały więcej różnic w stosunku do standardowego polskiego munduru polowego. Spodnie starego typu posiadają siedem kieszeni: dwie wpuszczane w biodrach, dwie naszyte na nogawkach z przodu, dwie z tyłu oraz kieszeń na nóż. Nogawki w przeciwieństwie do standardowego munduru nie zwężają się ku dołowi i są luźniejsze. Każdą nogawkę zakończono zszyciem w tunel, w którym umieszczono tasiemkę służącą do ściskania nogawki na bucie. Rozporek spodni zapinany jest na guziki, ponadto spodnie posiadają dopinane szelki. Spodnie nowego typu to klasyczne bojowki z dwiema kieszeniami cargo po jednej na nogawce.

Oznaczeniem wz. 124/MON oznaczano, także mundury o takim samym kroju lecz wykonane z tkaniny w standardowym kamuflażu pantera.

Mundur wz. 124P/MON[edytuj | edytuj kod]

Prezentacja nowego umundurowania pustynnego - porównanie ze starym modelem (stary po prawej, nowy po lewej). 27 października 2003 roku, Cytadela Warszawska

W październiku 2003 roku w Cytadeli Warszawskiej zaprezentowano zmodyfikowany mundur pustynny przygotowany dla II zmiany PKW Irak. Nowe mundury pustynne wprowadzono w grudniu 2003 roku decyzją MON nr 371/MON.

W nowym mundurze wprowadzono wiele zmian. Nowe mundury wykonane są z tkaniny US-21 (skład: 83% bawełna, 17% poliester) w splocie rip-stop z nadrukowanym wzorem pantery pustynnej, nadrukowany kamuflaż jest ciemniejszy od wersji wcześniejszej. Usunięto kontrafałdy z kieszeni oraz zmieniono sposób ich zapinania. Dotychczasowe guziki zastąpiono rzepami.

W bluzie usunięto ściągacz, co pozwoliło ją nosić bez pasa. Ponadto nad prawą górną kieszenią bluzy umieszczono rzep do przypięcia oznaki identyfikacyjnej z nazwiskiem. Podobny rzep umieszczono na kieszeni lewego rękawa – ten przeznaczony jest na oznakę rozpoznawczą. Zrezygnowano także z małej kieszeni na lewym przedramieniu. Dodano natomiast dwie płaskie kieszenie wewnętrzne zapinane na zamki błyskawiczne i dwie małe, wewnętrzne zapinane na rzepy (jedna na opatrunek osobisty, druga na telefon komórkowy).

W spodniach zmieniono diametralnie układ kieszeni. Zamiast pięciu kieszeni naszytych na nogawkach pojawiły się dwie – jednakże naszyte po bokach ud, jak np. w mundurach BDU. U dołu nogawek pojawiły się za to taśmy z gumy mające utrzymać nogawkę. Taśmy można w każdej chwili odpiąć - mocowane są na guziki.

Opracowano, także podobny wariant munduru w kamuflażu pantera (oznaczony jako 124Z/MON).

Mundur pustynny 123UT/MON[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Umundurowanie polowe wz. 2010.

W roku 2012 wprowadzono nowe umunurowanie polowe wz. 2010, mające zastąpić dotychczasowe wz. 93. Opracowano, także nowy wariant munduru pustynnego (oznaczony jako wz. 123UT/MON). Wykonany jest z tkaniny US-21 w kamuflażu pantera pustynna[1] .

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Adam Dubiel. Mundur wz. 2008. „Raport”. 9/2010, s. 96–104. Agencja Lotnicza Altair Sp. z o.o.. ISSN 1429-270X. 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]