Polskie Radio Białystok

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Radio Białystok
Ilustracja
Budynek Radia Białystok
Państwo Polska
Język polski
Siedziba ul. Świerkowa 1
Białystok
Założono 1944[1]/1 października 1952
Właściciel Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Białymstoku "Radio Białystok" SA
Prezes Wojciech Straszyński
Redaktor naczelny Wojciech Straszyński
Częstotliwości
w miastach
zobacz listę w artykule
Transmisja DAB+  
Strona internetowa

Radio Białystok – Regionalna Rozgłośnia Polskiego Radia w Białymstoku. Siedziba główna znajduje się przy ul. Świerkowej 1.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec lat 30. XX wieku pojawiły się plany uruchomienia stacji Polskiego Radia w Białymstoku na początku lat 40. Na konferencji w Montreux w 1939 (której postanowienia miały wejść w życie 4 marca 1940) stacja otrzymała częstotliwość 1483 kHz i moc 10 kW. Wskutek wybuchu II wojny światowej postanowienia konferencji nie weszły w życie.

Początki regionalnego radia sięgają czasów II wojny światowej. W 1944 roku z Moskwy, wraz z dyrektywami odnośnie do profilu rozgłośni, przywieziono sprzęt do budowy kablowej sieci propagandowej. Obok audycji propagandowych emitowano także publicystykę i artystyczne formy radiowe. Współpracownikami nowo powstałej placówki byli wtedy między innymi: Jan Świderski, Igor Śmiałowski, Hanka Bielicka, Danuta Szaflarska i Czesław Wołłejko.

Oficjalną datą powstania Radia Białystok jest 1 października 1952. Wtedy to została powołana do życia regionalna rozgłośnia Polskiego Radia. Rok 1955 rozpoczął erę „radia bez drutu” – wtedy sygnał wyemitowany przez nadajnik w Sowlanach usłyszeli posiadacze odbiorników lampowych w okolicach Białegostoku. W latach późniejszych rozgłośnia zaczęła nadawać również z nadajników w Gołdapi, Siemiatyczach, Łomży, Suwałkach, Ełku i Grodnie.

Od 1989 roku realizowane są zadania związane z funkcjami rozgłośni publicznej. Serwis, wspomagany pracą korespondentów, dostarcza wiadomości ze świata, kraju i regionu. Produkowane są programy edukacyjne i kulturalne oraz reportaż i publicystyka. Radio wspiera inicjatywy lokalne takie jak np. supraskie Uroczysko. Działa studio koncertowe.

Wyróżnienia i nagrody[edytuj | edytuj kod]

Związany z rozgłośnią Jan Smyk otrzymał Złoty Mikrofon, kilkadziesiąt nagród za reportaż; dwukrotnie nominację do najważniejszej na świecie radiowej nagrody Prix Italia; zajął ponadto pierwsze miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Makrophon'94; MKFFiM Niepokalanów 2009 i 2010; otrzymał nagrodę SDP i kilkakrotnie w dorocznych konkursach na reportaż w Polskim Radiu. Agnieszka Czarkowska i Alicja Pietruczuk zdobyły Premios Ondas – główną nagrodę Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Radiowej i Telewizyjnej w Barcelonie w 1998 roku. Rok później Agnieszka Czarkowska otrzymała wyróżnienie Prix Europa w Berlinie.

Częstotliwości[edytuj | edytuj kod]

Radio Białystok nadaje na częstotliwościach:

Odbiór cyfrowy[edytuj | edytuj kod]

Od 2015 roku rozgłośni można słuchać na radioodbiornikach naziemnej radiofonii cyfrowej DAB+.

Dziennikarze radiowi[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Dziennikarze Radia Białystok.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Budynek Polskiego Radia przy ul. Świerkowej wzniesiono na miejscu cmentarza wojskowego z 1915 r. W okresie I wojny światowej pochowano tu 650 żołnierzy, w tym 375 żołnierzy armii niemieckiej i 280 rosyjskiej. W 1917 r. na środku nekropolii wzniesiono mauzoleum. Pochówki odbywały się u także po II wojnie światowej. Cmentarz zlikwidowano w 1970. Odkopywane w trakcie budowy siedziby radia szczątki ludzkie przewożono w nieznane miejsce. Pozostałej części grobów prawdopodobnie nigdy nie ekshumowano[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gabriela Walczak: Historia Polskiego Radia Białystok. Radio bez metryki. Polskie Radio Białystok. [dostęp 20 lipca 2016].
  2. Niemiecki cmentarz wojskowy z 1915 roku (BIAŁYSTOK). www.ciekawepodlasie.pl. [dostęp 2018-05-14].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]