Pomnik „Poległym w Walkach o Wyzwolenie Dąbia”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik „Poległym w Walkach o Wyzwolenie Dąbia”
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Szczecin
Miejsce ul. Emilii Gierczak
Typ pomnika obelisk
Projektant Krystyna Trzeciak, Mieczysław Welter
Całkowita wysokość 7 m
Data odsłonięcia 1962
Położenie na mapie Szczecina
Mapa konturowa Szczecina, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Pomnik „Poległym w Walkach o Wyzwolenie Dąbia””
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „Pomnik „Poległym w Walkach o Wyzwolenie Dąbia””
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Pomnik „Poległym w Walkach o Wyzwolenie Dąbia””
Ziemia53°23′48,7″N 14°40′01,8″E/53,396861 14,667167

Pomnik „Poległym w Walkach o Wyzwolenie Dąbia” – położony w centrum osiedla Dąbie, monument upamiętniający polskich i radzieckich żołnierzy, którzy zginęli podczas walk o prawobrzeżne dzielnice Szczecina w marcu 1945.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Pomnik znajduje się w centrum Dąbia, na skwerze, przy skrzyżowaniu ulic Emilii Gierczak i Józefa Mianowskiego. Bezpośrednie otoczenie pomnika jest nieco podwyższone i wyłożone płytami granitowymi. Dookoła rozplanowano trawnik z rabatami kwiatowymi. Całość obsadzona jest szpalerem lip.

Opis pomnika[edytuj | edytuj kod]

Pomnik ma formę obłożonego blachą stalową, niewysokiego, prostopadłościennego obelisku. W przednio-górnej oraz tylno-bocznej części obelisku znajdują się dwie nisze w których ustawiono wykonane ze sztucznego kamienia dwie figury żołnierzy. Żołnierze przedstawieni są nieco schematycznie, w pozycji stojącej, z trzymanymi pionowo karabinami opartymi o podłoże. Pomnik nie zawiera żadnych inskrypcji. Przed monumentem znajduje się niewielka tablica z napisem „Poległym w Walkach o Wyzwolenie Dąbia”. Pierwotnie, co najmniej do lat 80. nad napisem znajdowała się pięcioramienna gwiazda, a pod napisem data 1945[1].

Pomnik znajduje się w dobrym stanie technicznym - brak śladów wandalizmu (stan w październiku 2015).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pomniki i tablice w Szczecinie :: Urząd Miasta Szczecin, www.szczecin.pl [dostęp 2018-01-15] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Joanna Kozakowska (redaktor): Pomniki, akcenty rzeźbiarskie, tablice pamiątkowe Szczecina; Muzeum Narodowe w Szczecinie; Szczecin 2012; ​ISBN 978-83-63365-28-8

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]