Pomnik Agnieszki Osieckiej w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik Agnieszki Osieckiej
w Warszawie
Ilustracja
Państwo  Polska
Województwo  mazowieckie
Miejscowość Warszawa (Praga-Południe)
Miejsce skrzyżowanie ul. Francuskiej i Obrońców
Projektant Dariusz i Teresa Kowalscy
Data odsłonięcia 19 maja 2007
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Pomnik Agnieszki Osieckiej
Pomnik Agnieszki Osieckiej
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Pomnik Agnieszki Osieckiej
Pomnik Agnieszki Osieckiej
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Pomnik Agnieszki Osieckiej
Pomnik Agnieszki Osieckiej
Ziemia52°13′59,21″N 21°03′16,80″E/52,233114 21,054667

Pomnik Agnieszki Osieckiej – monument znajdujący się w Warszawie w dzielnicy Praga-Południe, na Saskiej Kępie przy skrzyżowaniu ul. Francuskiej i ul. Obrońców.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Pomnik Agnieszki Osieckiej został odsłonięty 19 maja 2007 podczas Święta Saskiej Kępy. Rzeźba autorstwa Dariusza i Teresy Kowalskich odlana została w Starachowicach.

Pomnik przedstawia poetkę siedzącą przy stoliku, z nogą na nodze, w spódnicy i butach na obcasach, ze związanymi włosami, patrzącą wprost przed siebie. Na stoliku przed nią widać porozrzucane kartki z tekstami piosenek. Rzeźba stoi w kawiarni, gdzie każdy może przysiąść przy pomniku.

Kawiarnia, przed którą ustawiono pomnik, mieściła się w pomieszczeniu, gdzie za życia artystki znajdowała się drogeria. Sama artystka bywała w kawiarniach znajdujących się nieopodal skrzyżowania, „Sax” na ul. Francuskiej 31 i „Café Sułtan” na ul. Obrońców 12a. W styczniu 2019 roku lokal, w którym znajdowała się kawiarnia, został zastąpiony przez sklep Carrefour[1][2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zuzanna Bukłaha: Osiecka z Saskiej Kępy już nie siedzi przy kawiarni. "Teraz będzie pilnować spożywczaka". warszawa.wyborcza.pl, 2019-01-29. [dostęp 30 stycznia 2019].
  2. Agnieszka Osiecka ma nowego sąsiada. Obok pomnika poetki pojawił się Carrefour. "To jak pięść w duszę Saskiej Kępy". metrowarszawa.gazeta.pl, 2019-01-30. [dostęp 30 stycznia 2019].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]