Pomnik Jana III Sobieskiego w Wiedniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik Jana III Sobieskiego
w Wiedniu
Ilustracja
Wizualizacja pomnika
Państwo  Austria
Miejscowość Wiedeń
Projektant prof. Czesław Dźwigaj
Materiał brąz
Data odsłonięcia 11 listopada 2018
Położenie na mapie Wiednia
Mapa lokalizacyjna Wiednia
Pomnik Jana III Sobieskiego w Wiedniu
Pomnik Jana III Sobieskiego
w Wiedniu
Położenie na mapie Austrii
Mapa lokalizacyjna Austrii
Pomnik Jana III Sobieskiego w Wiedniu
Pomnik Jana III Sobieskiego
w Wiedniu
Ziemia48°16′32,1″N 16°20′12,3″E/48,275583 16,336750

Pomnik Jana III Sobieskiego w Wiedniu – pomnik poświęcony królowi Janowi III Sobieskiemu powstający na wzgórzu Kahlenberg w Wiedniu.

Kamień węgielny pod budowę, której inicjatorem jest Piotr Zapart został wmurowany w 2013, w 330. rocznicę odsieczy wiedeńskiej, mimo iż Leopold I po triumfie wiedeńskim zapewniał, że "pamięć tego wielkiego wydarzenie w Wiedniu zostanie w ciągu 3 lat utrwalona na wieki"[1]. W 2017 przed uroczystościami 334. rocznicy odsieczy wiedeńskiej został zniszczony (wandale pomalowali go na czarno)[2].

Przedstawia Sobieskiego na koniu, z atrybutami władzy, na czele zwycięskiej husarii[3]. Pod kopytami konia znajduje się pokonana armia wezyra Kara Mustafy. Wysokość pomnika wynosi 3 m, długość 7,5 m[4]. Łączy elementy realistyczne z abstrakcyjnymi[5].

12 września pod pomnikiem składane są kwiaty podczas uroczystości z udziałem m.in. polskich władz państwowych[6][7].

Ponieważ Wiedeńska "Rada Doradcza ds. Pomników i Miejsc Pamięci" wypowiedziała się przed planowanym odsłonięciem negatywnie odnośnie proponowanego projektu pomnika, zostanie on prawdopodobnie postawiony w Krakowie oraz zostanie rozpisany międzynarodowy konkurs na projekt nowego pomnika dla Wiednia. Dopóki nowy pomnik nie zostanie postawiony, na jego miejscu ma znajdować się tablica pamiątkowa z następującym napisem:

„Bitwa pod Kahlenbergiem 12 września 1683 r. była punktem kulminacyjnym i zwrotnym w zmaganiu się dwóch imperiów - ekspandujących na Zachód Osmanów i spychanych do defensywy Habsburgów. Dzięki europejskiemu przymierzu zawartemu w obronie Krakowa i Wiednia, w którym król Polski Jan III Sobieski odegrał wiodącą rolę, odsiecz Wiednia zakończyła się sukcesem.

Ponad 50 000 ludzi z wielu różnych krajów straciło życie w walkach o Wiedeń.

Niech to wydarzenie pozostanie w naszej pamięci, aby nieustannie przypominało o konieczności pokojowej koegzystencji mieszkańców Europy!”.[8]


Przypisy[edytuj | edytuj kod]