Pomnik Niepodległości w Szczecinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik Niepodległości
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Szczecin
Typ pomnika zespół rzeźb
Styl architektoniczny sztuka współczesna
Projektant J.T. Lipczyński, P. Biryło, T. Flejterski, W. Kokowski
Fundator Społeczeństwo Pomorza Zachodniego
Data budowy 1 września 1998
Data odsłonięcia 20 grudnia 2001
Położenie na mapie Szczecina
Mapa konturowa Szczecina, na dole znajduje się punkt z opisem „Pomnik Niepodległości”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „Pomnik Niepodległości”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Pomnik Niepodległości”
Ziemia53°22′37″N 14°39′09″E/53,376944 14,652500
„Okno” z rękopisem Mazurka Dąbrowskiego

Pomnik NiepodległościSzczecin, osiedle Słoneczne, ul. Jasna 105, 50 m na południe od Rubinowego Stawu, w połowie drogi do szkoły.

Pomnik zaprojektowany przez Grupę nieformalną w składzie: Jerzy T. Lipczyński, Przemysław Biryło, Tomasz Flejterski, Wojciech Kokowski. Kamień węgielny został wmurowany 1 września 1998. Pomnik odsłonięto uroczyście 20 grudnia 2001.

Nowoczesna kompozycja z lśniącej stali i błękitnego szkła. Trzy rozstawione monumentalne płyty (trzy Rzeczypospolite), pochylone ku sobie, górą opierają się o siebie. W płycie północnej, u góry „okno” z denarem Bolesława Chrobrego (pierwowzór godła Polski). W największym „oknie”, w środkowej steli rękopis Mazurka Dąbrowskiego, oraz trzecie, wąskie, pionowe „okno” z nie zapisaną kartą przyszłości. Wszystkie okna wykonane są z błękitnego szkła, w kolorze symbolizującym ciągłość narodu polskiego i myśli niepodległościowej.

Inicjatorami i wykonawcami pomnika byli: płk Stanisław Białek (przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Niepodległości) oraz żołnierze 5 Pułku Inżynieryjnego ze Szczecina Podjuch[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tadeusz Białecki (red.): Encyklopedia Szczecina. Suplement 2.. Szczecin: „Dokument” Oficyna Archiwum Państwowego w Szczecinie, 2007, s. 232-233. ISBN 83-89341-53-2.