Pomnik Obrońców Wybrzeża

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik Obrońców Wybrzeża
Ilustracja
Pomnik na Westerplatte w 2010
Państwo  Polska
Miejscowość Gdańsk
Miejsce Westerplatte
Projektant Adam Haupt, Franciszek Duszeńko, Henryk Kitowski
Całkowita wysokość 25 m
Data budowy 1964–1966
Data odsłonięcia 9 października 1966
Położenie na mapie Gdańska
Mapa lokalizacyjna Gdańska
Pomnik Obrońców Wybrzeża
Pomnik Obrońców Wybrzeża
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Pomnik Obrońców Wybrzeża
Pomnik Obrońców Wybrzeża
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa pomorskiego
Pomnik Obrońców Wybrzeża
Pomnik Obrońców Wybrzeża
Ziemia54°24′24,27″N 18°40′01,88″E/54,406742 18,667189

Pomnik Obrońców Wybrzeżapomnik w Gdańsku, usytuowany na półwyspie Westerplatte, przy wejściu do portu morskiego, na terenie byłej polskiej Składnicy Tranzytowej; w formie kopca (nie jest nazywany kopcem) z monumentem o wysokości 25 metrów. Upamiętnia polskich obrońców wybrzeża we wrześniu 1939.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Autorem projektu urbanistycznego (zawierającego niezrealizowany pawilon muzealny) był Adam Haupt. Autorami projektu pomnika, wybranego spośród 63 innych, byli Franciszek Duszeńko i Henryk Kitowski. Do zespołu rzeźbiarskiego, oprócz Franciszka Duszeńko, należeli: Zbigniew Erszkowski, Czesław Gajda, Józef Galica, Stanisław Radwański, Piotr Solecki i Zbigniew Zabrocki.

Budowa dzieła została zainicjowana przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Monument składa się z 236 bloków granitowych, przywiezionych z kamieniołomów w Strzegomiu i Borowie, o łącznej wadze 1150 t.

Ozdobiony płaskorzeźbami i napisami upamiętniającymi bohaterską obronę polskiego Wybrzeża w roku 1939, z wykutymi na ścianach nazwami akwenów i miejsc bitew morskich II wojny światowej, w których uczestniczyli polscy marynarze i żołnierze, ale także miejscami bitew pod Lenino i Studziankami, z napisem "Chwała wyzwolicielom" i umieszczonymi na szczycie postaciami marynarza i żołnierza z rosyjskim uzbrojeniem (pepesza). Siedem zniczy u stóp odnosi się do 7 dni obrony Westerplatte. Zgodnie z tymi objaśnieniami pomnik ma symbolizować miecz lub bagnet wbity rękojeścią w ziemię.

Quote-alpha.png
Twórcy pomnika pragnęli przekazać w układzie poziomym front obrony, poświęcenia bez granic i męczeństwa, a w układzie pionowym – ideę zwycięstwa, która przyszła po latach cierpień.[1]
Pomnik Obrońców Wybrzeża i kopiec

Kopiec o średnicy 20 m i wysokości 22 m został usypany z ziemi pozyskanej podczas poszerzania i pogłębiania Kanału Portowego. Budowa pomnika, przy której pracowały zespoły budowlane, kamieniarskie, rzeźbiarskie, architektoniczne i inżynieryjne trwała 2 lata. Uroczystość odsłonięcia odbyła się w niedzielę 9 października 1966, w rocznicę bitwy pod Lenino.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Z. Flisowski, "Tu na Westerplatte". Warszawa: Wyd. "Książka i Wiedza", 1982.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]