Pomnik Poległych w I Wojnie Światowej Sportowców w Szczecinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik Poległych w I Wojnie Światowej Członków Towarzystwa Gimnastycznego
Ilustracja
Pomnik Poległym Sportowcom, 2019
Państwo  Polska
Miejscowość Szczecin
Miejsce ul. Podbórzańska, Warszewo
Typ pomnika kamień pamiątkowy
Data budowy lata 20. XX wieku
Położenie na mapie Szczecina
Mapa konturowa Szczecina, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Pomnik Poległych w I Wojnie Światowej Członków Towarzystwa Gimnastycznego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „Pomnik Poległych w I Wojnie Światowej Członków Towarzystwa Gimnastycznego”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Pomnik Poległych w I Wojnie Światowej Członków Towarzystwa Gimnastycznego”
Ziemia53°29′24,605″N 14°32′23,446″E/53,490168 14,539846

Pomnik Poległych w I Wojnie Światowej Członków Towarzystwa Gimnastycznego (Pomnik Poległych Sportowców) - znajduje się na terenie Puszczy Wkrzańskiej, przy ul. Podbórzańskiej (Warszewo) w Szczecinie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Monument powstał w latach dwudziestych XX w. dla uczczenia pamięci członków niem. Towarzystwa Gimnastycznego i Sportowego Szczecin-Drzetowo poległych na frontach I wojny światowej.

Pomnik składa się z ustawionych obok siebie dwóch części przepołowionego głazu - tworzących jakby otwartą księgę, na której "stronicach" wyryto nazwiska siedmiu poległych sportowców oraz tekst: Den im Weltkriege 1914-1918 gefallenen Turnern gewidmet vom Turn- und Sportverein Stettin Bredow v. 1861 e.V. Nad tekstem umieszczono wizerunek krzyża żelaznego oraz znak stanowiący najprawdopodobniej symbol związku sportowego.

Przez wiele lat po II wojnie światowej pomnik nie był znany, ponieważ głazy go tworzące zostały poprzewracane w taki sposób, iż napisy stały się niewidoczne, a cały monument upodobnił się do naturalnego głazowiska. Prace zmierzające do przywrócenia pomnikowi jego pierwotnego wyglądu rozpoczęto w 2007 r.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]