Pomnik Zdobywców Kosmosu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik Zdobywców Kosmosu
Ilustracja
Państwo  Rosja
Miasto wydzielone  Moskwa
Miejscowość Moskwa
Miejsce Aleja Kosmonautów, Ogólnorosyjskie Centrum Wystawowe
Typ pomnika obelisk
Projektant A. P. Fajdysz-Krandiewski, A. N. Kolczin, M. O. Barszcz
Fundator Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Związek Radziecki
Całkowita wysokość 107 m
Data odsłonięcia 4 października 1964
Położenie na mapie Moskwy
Mapa lokalizacyjna Moskwy
Pomnik Zdobywców Kosmosu
Pomnik Zdobywców Kosmosu
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Pomnik Zdobywców Kosmosu
Pomnik Zdobywców Kosmosu
Ziemia55°49′21,70″N 37°38′22,64″E/55,822694 37,639622

Pomnik Zdobywców Kosmosu (ros. монумент «Покорителям космоса») – pomnik odsłonięty w 1964 podkreślający osiągnięcia narodu radzieckiego w zdobywaniu przestrzeni kosmicznej, znajdujący się w północno-wschodnim okręgu administracyjnym Moskwy w pobliżu stacji metra WDNCh linii Kałużsko-Ryskiej, tuż obok głównego wejścia do Ogólnorosyjskiego Centrum Wystawowego.

W marcu 1958, kilka miesięcy po wystrzeleniu pierwszego sztucznego satelity, ogłoszono konkurs na projekt obelisku ku czci zdobywców kosmosu. Z ponad 350 propozycji wybrano wspólny projekt rzeźbiarza A. P. Fajdysz-Krandiewskiego i architektów A. N. Kolczina i M. O. Barszcza. Uroczyste odsłonięcie pomnika odbyło się 4 października 1964, w siódmą rocznicę wystrzelenia Sputnika.[potrzebny przypis]

Główną część pomnika stanowi pokryty tytanowymi panelami obelisk o wysokości 107 metrów, przedstawiający smugę pozostawioną przez rakietę znajdującą się na jego szczycie.

Przed pomnikiem umieszczono posąg teoretyka kosmonautyki Konstantina Ciołkowskiego.

W stylobacie pomnika w 1981 umiejscowiono Muzeum Kosmonautyki (ros. Мемориальный музей космонавтики). W 2007 rozpoczęto remont wnętrza monumentu, a na ten czas jego ekspozycję przeniesiono do 33. pawilonu Ogólnorosyjskiego Centrum Wystawowego. Wśród eksponatów muzeum znajdują się pamiątki po kosmonautach, ich skafandry i przedmioty, którymi posługiwali się w czasie podróży w kosmos, a także makiety rosyjskich pojazdów kosmicznych[1].

W 2006 główny architekt Moskwy Aleksandr Kuźmin ogłosił, iż w pobliżu pomnika zostanie wytyczony okrągły plac z wyobrażeniami architektonicznymi planet układu słonecznego i pomnikiem Siergieja Korolowa[2][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]