Pomoc:Pytania nowicjuszy

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

O tej stronie

Witaj na stronie pomocy nowym wikipedystom

Na tej stronie doświadczeni wikipedyści (wolontariusze) odpowiadają na pytania dotyczące edytowania Wikipedii zadawane przez nowych użytkowników. Sformułuj pytanie tak precyzyjnie, jak potrafisz.

Jeżeli

  • potrzebujesz pomocy w pracy domowej albo w sprawach niedotyczących edytowania lub działania Wikipediinie pomożemy Ci,
  • nie masz konta użytkownika i chcesz, żebyśmy pomogli Ci opublikować Twój artykuł – rozważ utworzenie konta.

Na tej stronie uruchomiono Flow, nowe, jeszcze testowane i rozwijane narzędzie prowadzenia dyskusji. Brudnopis do testowania Flow jest na osobnej stronie.

Archiwum: część 1, część 2, część 3, część 4

NH35 (dyskusjaedycje)

Zastanawia mnie jedna kwestia, mianowicie czy dopuszczalne jest stosowanie cudzysłowu w tytule artykułu?

Odpowiedź na „Cudzysłów w tytule artykułu”
Bart Corke (dyskusjaedycje)

Dzień dobry,

czy jest jakaś możliwość sprawdzenia liczby swoich zatwierdzonych edycji oprócz liczenia ich na stronie pokazującej własne edycje w kolejności chronologicznej ? Pytam w kontekście granicy 150 zatwierdzonych edycji których potrzeba do ubiegania się o stopień redaktora. Zrobilem juz chyba z kilkadziesiat edycji. Rozumiem, że przejrzane i artykuły są zaznaczone na niebiesko, oczekujące na żółto itd. Ale część edycji nie ma żadnego podświetlenia. Sprawdziłem, że niektóre takie edycje to byly te usunięte, a niektóre to były te zatwierdzone. Czy w takim razie istnieje jakiś pewny sposób policzenia abo sprawdzenia liczby swoich zatwierdzonych edycji, czy musiałbym policzyć je sprawdzając poszczególne punkty ?

PawełMM (dyskusjaedycje)

Na dole strony ze swoim wkładem masz link do narzędzia licznik. Na czerwono w wykresie są wydzielone edycje znajdujące się w przestrzeni głównej, czyli te, które decydują o ewentualnym uzyskaniu uprawnień redaktora.

Odpowiedź na „Liczba zatwierdzonych edycji”

Przeniesienie treści z brudnopisu do Wikipedii

3
Anna2019! (dyskusjaedycje)

Dzień dobry,

proszę o podpowiedź, jak przenieść treść z brudnopisu docelowo już do Wikipedii? Próbowałam zmienić miejsce artykułu, ale nie wyszło mi to najlepiej :/

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Anna

Ciacho5 (dyskusjaedycje)
Anna2019! (dyskusjaedycje)

Dzień dobry.

Pojęcie neutralności jest nieco względnym pojęciem. Według mnie treść nie jest napisana subiektywnie, są to fakty z życia prof. Lisika.

Nie wiem, które fragmenty zostały uznane za pozbawione neutralności, proszę zatem uprzejmie o ich wskazanie.

Dziękuję.

Anna

Odpowiedź na „Przeniesienie treści z brudnopisu do Wikipedii”

Długie oczekiwanie na zatwierdzenie zmian

4
Madamegrochovitz (dyskusjaedycje)

15 lutego edytowałam stworzony przez mnie artykuł Witold Wnuk, impresario ale zmiany jak na razie nie zostały przejrzane, zazwyczaj są przeglądane na bieżąco, czy coś zrobiłam nie tak?

Kenraiz (dyskusjaedycje)

Nie byłoby problemu, gdyby dodane informacje miały wskazane źródła. Brak ich zupełnie dla informacji o powiązaniach rodzinnych, a źródłem dla dopisku o pracy w Kuwejcie jest link do oficjalnej strony filharmonii, która potwierdza jej istnienie, ale nie zawiera informacji o p. Wnuku. Jeśli nie można informacji podeprzeć wiarygodnym źródłem ją potwierdzającym, to informacje takie nie powinny znaleźć się w Wikipedii.

Madamegrochovitz (dyskusjaedycje)

Dziękuję. Jeśli chodzi o powiązania rodzinne, to na stronie Wikipedyjnej ojca pana Witolda Wnuka, CZYLI na stronie Wikipedii poświęconej Włodzimierzowi Wnukowi jest odnośnik do syna, Witolda, twórcy Jazzowego Festiwalu w Piwnicy pod Baranami ALE osobą oznaczona w tym artykule jest Witold Wnuk matematyk - co jest błędem. Zatem mamy dowód źródłowy na to powiązanie rodzinne, ale z błędem osoby, która robiła artykuł o Włodzimierzu Wnuku. Jeśli zatem jest synem Włodzimierza Wnuka to i bratem Joanny Wnuk- Nazarowej, która w artykule o nim wymieniona jest jako córka i także ma stronę Wikipedii sobie poświęconą.

Kenraiz (dyskusjaedycje)

Informacje w poszczególnych artykułach powinny mieć odnośnik do opublikowanego źródła. W jednym z ww. artykułów jest jedno źródło potwierdzające część informacji o relacjach rodzinnych, więc edycję tymczasem zaakceptowałem, ale proszę się liczyć z tym, że informacje nie poparte odnośnikiem źródłowym mogą zostać z Wikipedii usunięte (zob. Wikipedia:Weryfikowalność).

Odpowiedź na „Długie oczekiwanie na zatwierdzenie zmian”
Kawuel (dyskusjaedycje)
Kenraiz (dyskusjaedycje)

Ok, zaakceptowałem edycje.

Odpowiedź na „Aktualizacja wpisu”
Kawuel (dyskusjaedycje)

Witam,

dnia 8 lutego 2019 zgłosiłem drobne, acz istotne zmiany do artykułu na temat Idea Getin Leasing, lecz do tej pory nie zostały one zatwierdzone. Mógłbym prosić o wyjaśnienie sytuacji? Zaktualizowałem informacje w sekcji "infobox" na temat zarządu (prezes Marek Bauer źródło: https://www.wnp.pl/kto-jest-kim/marek-bauer,469.html), oraz strony WWW (http://www.ideagetinleasing.pl zamiast dawno już nieaktualnej /www.getinleasing.pl). Obecne dane mogą wprowadzać czytelnika w błąd, dlatego prosiłbym o ich przejrzenie, i zaakceptowanie.

Kenraiz (dyskusjaedycje)

Zaakceptowałem zmianę w infoboksie, natomiast zmiana w treści w sekcji "Obszary działalności" nie została dotąd przejrzana zapewne dlatego, że nie wskazałeś źródła podanych informacji.

Kawuel (dyskusjaedycje)

Dziękuję. "Obszary działalności" to nie moja zmiana, ale może się tym zajmę jak należy, skoro ktoś inny nie potrafił ;) Dzięki za informację.

Nie mogę opublikować artykułu z brudnopisu

2
MarcinDzwilewski (dyskusjaedycje)

Dzień dobry,

Napisałem swój pierwszy artykuł, który został momentalnie zdjęty i zostałem poproszony o naniesienie poprawek. Tak uczyniłem, ale nie mogę przywrócić artykułu na stronę. Czy mogę prosićo pomoc?

Ented (dyskusjaedycje)
31.0.41.205 (dyskusjaedycje)

Jak tworzyć nowe strony żeby unikać wygłupów czy eksperymentu edycyjnego?

Wojciech Pędzich (dyskusjaedycje)

Pisać sensowne rzeczy - Wikipedia jest encyklopedią, więc testować owszem można, acz raczej w brudnopisie.

Kenraiz (dyskusjaedycje)

Najlepiej zaczynać w brudnopisie - tam nikt tego nie usunie (najwygodniej najpierw zarejestrować konto, wówczas ma się swoje własne brudnopisy). Dopiero po nabraniu wprawy można tworzyć i zapisać artykuł bezpośrednio w Wikipedii (w tzw. przestrzeni głównej), bez obaw że zostanie od razu skasowany jako eksperyment czy coś podobnego. Warto też przed rozpoczęciem edycji, albo równocześnie poczytać pliki pomocy, by tworzone artykuły nie wyglądały jak "eksperymenty edycyjne".

Odpowiedź na „Prośba o tworzenie nowych stron.”

dot. życiorysu Franciszka Augustyna Blocha

2
Agamemnon Agamemnon (dyskusjaedycje)

Życiorys jest przedrukiem z książki Św. Jan Paweł II - Patron Polski - Recital poetycki, wydaną przez Wydawnictwo Flavius, Warszawa 2019 r.


Ented (dyskusjaedycje)

Ogólnie: nie publikujemy "przedruków". Źródłami potwierdzającymi np. dzieła bohatera biogramu mogą być również numery ISBN owych publikacji, strona wydawnictwa etc. Skoro są "dzieła", to zapewne są i wzmianki o bohaterze biogramu, którymi można uźródłowić hasło.

Odpowiedź na „dot. życiorysu Franciszka Augustyna Blocha”

Prośba o utworzenie stron z wróżkami Moc Magii.

2
31.0.45.249 (dyskusjaedycje)

Mam pytanie do was. Czy możecie utworzyć strony z wróżkami Moc Magii?

Kenraiz (dyskusjaedycje)

Niestety nie. Piszemy encyklopedię i wróżenie to zupełnie nie nasza branża. Moglibyśmy opisać Moc magii, gdyby usługi te stały się encyklopedyczne, tzn. zostały docenione i zauważone w mediach, czy coś podobnego.

Odpowiedź na „Prośba o utworzenie stron z wróżkami Moc Magii.”