Porozumienie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy polskiej partii politycznej. Zobacz też: inne znaczenia.
Porozumienie Jarosława Gowina
Ilustracja
Skrót Porozumienie
Prezes Jarosław Gowin
Data założenia 4 listopada 2017
Adres siedziby ul. Wilcza 23 m. 29, 00-544 Warszawa
Ideologia polityczna konserwatywny liberalizm, republikanizm, chrześcijańska demokracja
Poglądy gospodarcze liberalizm gospodarczy, wolny rynek
Liczba członków ok. 2 tys. płacących składki (2017)[1]
Grupa w Parlamencie
Europejskim
Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy
Młodzieżówka Młoda Prawica
Barwy      fiolet
Obecni posłowie
17/460
Obecni senatorowie
2/100
Obecni eurodeputowani
1/52
Obecni radni wojewódzcy
18/552
Strona internetowa
Prezes partii
Jarosław Gowin

Porozumienie Jarosława Gowina (Porozumienie, Porozumienie Gowina, PJG) – polska centroprawicowa partia polityczna o profilu konserwatywno-liberalnym i republikańskim oraz akcentach chrześcijańsko-demokratycznych, powstała 4 listopada 2017 z przekształcenia Polski Razem, po przyłączeniu się do niej nowych środowisk. Ugrupowanie wraz z Prawem i Sprawiedliwością i Solidarną Polską współtworzy rząd (wicepremierem z ramienia partii jest od października 2020 Jarosław Gowin; wcześniej był on nim do kwietnia 2020, a od kwietnia do września 2020 ugrupowanie na tej funkcji reprezentowała Jadwiga Emilewicz). Posiada przedstawicieli w parlamencie, zasiadających w klubie PiS.

Historia partii[edytuj | edytuj kod]

13 października 2017 prezes Polski Razem, wiceprezes Rady Ministrów oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, zapowiedział na 4 listopada tego samego roku powołanie na jej bazie nowego ugrupowania. Jego współtworzenie zapowiedziało wówczas Stowarzyszenie „Republikanie” oraz działacze, którzy opuścili partię KORWiN (Wolność)[2][3]. 19 października oficjalną współpracę z Jarosławem Gowinem podjął także Chrześcijański Ruch Samorządowy (w znacznej mierze skupiający działaczy dawnego ZChN)[4]. W związku z procesem przekształcania ugrupowania, dołączyli do niego też niezwiązani do tej pory z Polską Razem parlamentarzyści (posłowie Magdalena Błeńska i Zbigniew Gryglas, wybrani z list odpowiednio komitetu Kukiz’15 i Nowoczesnej oraz senator Józef Zając, wybrany z ramienia PSL, który już wcześniej zasiadł w klubie PiS).

4 listopada 2017, podczas kongresu, Polska Razem przekształciła się w Porozumienie. Prezesem ugrupowania pozostał Jarosław Gowin, poszerzono przy tym grono władz o reprezentantów nowych środowisk. Przy partii powołano radę gospodarczą, radę samorządową i radę programową[5]. Poparcia ugrupowaniu udzielili m.in. prezydenci szeregu miast.

9 stycznia 2018 wiceprezes Porozumienia Jadwiga Emilewicz stanęła na czele nowo powołanego Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Z rządu odwołana została jednocześnie współpracująca z partią minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

12 dni później do Porozumienia przeszedł z PSL poseł Mieczysław Baszko[6].

6 lutego tego samego roku, w wyniku braku zgody sądu na rejestrację nazwy „Porozumienie”, zarząd krajowy przyjął jako pełną nazwę partii „Porozumienie Jarosława Gowina”[7] (nazwę tę zarejestrowano 22 czerwca).

W marcu 2018 wiceprezes partii, a także wiceminister cyfryzacji i poseł Marek Zagórski zrezygnował z członkostwa w ugrupowaniu (został następnie członkiem PiS, w związku z planami stanięcia na czele resortu cyfryzacji[8])[9].

Wśród zaprezentowanych w kwietniu kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich w wyborach samorządowych w tym samym roku znaleźli się dwaj działacze Porozumienia – Jacek Żalek (Białystok) i Michał Wypij (Olsztyn). Ponadto wśród kandydatów na prezydentów miast z ramienia PiS znalazł się Jakub Banaszek w Chełmie. Porozumienie samodzielnie wystawiło kandydatkę na prezydenta w Ełku, a ponadto członkowie partii wystartowali z własnych lub lokalnych komitetów (także w konkurencji do PiS) w Kaliszu (gdzie Grzegorz Sapiński nie uzyskał reelekcji), Mielcu i Tczewie. Jedynym należącym do Porozumienia prezydentem miasta został Jakub Banaszek, natomiast współpracujący z partią w ramach rady samorządowej prezydenci uzyskali reelekcję w Toruniu (niezależny Michał Zaleski) i Zamościu (startujący z ramienia PiS Andrzej Wnuk). Startujący z lokalnych komitetów członkowie Porozumienia zostali burmistrzami w Jarocinie i Skarszewach, ponadto 7 członków partii zostało wybranych na wójtów. W wyborach do sejmików kandydaci Porozumienia zdobyli 19 mandatów w 11 województwach (najwięcej w kujawsko-pomorskim i podkarpackim – po 3). Ogółem związani z partią kandydaci zdobyli kilkaset mandatów na różnym szczeblu (sam komitet Porozumienia uzyskał 3 mandaty w radach powiatów i 13 w radach gmin). Po wyborach Tomasz Urynowicz został wicemarszałkiem województwa małopolskiego, Renata Janik świętokrzyskiego, a Stanisław Derehajło podlaskiego. Działacze partii zasiedli też w zarządach województw podkarpackiego (Stanisław Kruczek, ponownie) i łódzkiego (Andrzej Górczyński). W Sejmie mandat zwolniony przez wybranego na burmistrza posła z PiS objął działacz Porozumienia Kamil Bortniczuk.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 przedstawiciele Porozumienia ponownie znaleźli się na listach PiS – uzyskali po jednym miejscu w każdym okręgu, a wicemarszałek Senatu Adam Bielan został liderem listy w okręgu obejmującym część województwa mazowieckiego. Uzyskał on mandat w Parlamencie Europejskim jako jedyny przedstawiciel Porozumienia. Kandydaci partii uzyskali 2,25% głosów w skali kraju (4,95% na listach PiS).

W lipcu 2019 działacz Porozumienia Krzysztof Ciecióra został powołany na urząd II wicewojewody łódzkiego.

W wyborach parlamentarnych w 2019 kandydaci Porozumienia ponownie znaleźli się na listach PiS. Działacze partii wystartowali niemal we wszystkich okręgach do Sejmu oraz w pięciu do Senatu. W okręgu poznańskim listę PiS do Sejmu otworzyła Jadwiga Emilewicz, a w okręgu olsztyńskim rekomendowany przez partię Wojciech Maksymowicz. Mandaty poselskie w tych wyborach uzyskali Mieczysław Baszko, Kamil Bortniczuk, Stanisław Bukowiec, Michał Cieślak, Anna Dąbrowska-Banaszek, Jadwiga Emilewicz, Jarosław Gowin, Andrzej Gut-Mostowy, Wojciech Maksymowicz, Iwona Michałek, Wojciech Murdzek, Marcin Ociepa, Grzegorz Piechowiak, Andrzej Sośnierz, Magdalena Sroka, Włodzimierz Tomaszewski, Michał Wypij i Jacek Żalek[10]. Do Senatu reelekcję uzyskali Tadeusz Kopeć i Józef Zając.

24 października 2019 partia podpisała porozumienie o współpracy ze Stowarzyszeniem Polskich Chrześcijańskich Demokratów (kontynuującym tradycje dawnej partii PPChD)[11].

W listopadzie 2019 partia podpisała porozumienie koalicyjne z Prawem i Sprawiedliwością oraz Solidarną Polską. Przedstawiciele partii weszli w skład drugiego rządu Mateusza Morawieckiego: Jarosław Gowin ponownie objął funkcję wiceprezesa Rady Ministrów oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego, Jadwiga Emilewicz natomiast objęła tekę ministra rozwoju. Działacze Porozumienia rozszerzyli ponadto swoją reprezentację na stanowiskach wiceministrów.

W styczniu 2020 stanowiska II wicewojewodów przypadły kolejnym działaczom Porozumienia. Objęli je Marcin Sekściński w województwie podlaskim, Aleksander Socha w warmińsko-mazurskim i Maciej Bieniek w wielkopolskim. 27 stycznia do partii przystąpił drugi z prezydentów miast, Dariusz Polowy (Racibórz)[12].

W wyborach prezydenckich w 2020 Porozumienie poparło urzędującego prezydenta Andrzeja Dudę, a działacze partii znaleźli się w jego sztabie wyborczym (m.in. Adam Bielan jako rzecznik). W kwietniu 2020 w obliczu epidemii COVID-19 w Polsce ugrupowanie zaproponowało zmianę Konstytucji RP poprzez przedłużenie kadencji prezydenta Andrzeja Dudy o dwa lata z brakiem możliwości reelekcji. W wyniku braku poparcia politycznego dla inicjatywy zmiany terminu wyborów prezydenckich Jarosław Gowin złożył rezygnację z funkcji rządowych[13]. Na stanowisku wicepremiera zastąpiła go wiceprezes partii Jadwiga Emilewicz[14], natomiast na stanowisku ministra nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek[15]. W wyniku majowego porozumienia Jarosława Gowina z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim[16], nie doszło do przewidzianego na ten miesiąc głosowania, po czym rozpisane zostały nowe wybory, w których Andrzej Duda zwyciężył w II turze.

26 września 2020 Jadwiga Emilewicz zrezygnowała z członkostwa w partii[17]. Tego samego dnia, po sporach wewnątrz koalicji rządzącej, podpisano nową umowę koalicyjną[18]. 10 dni później doszło do rekonstrukcji rządu, w wyniku której na stanowisko wicepremiera wrócił Jarosław Gowin, obejmując urząd ministra rozwoju, pracy i technologii. Drugim członkiem Rady Ministrów z Porozumienia został Michał Cieślak, który został ministrem bez teki[19]. 19 października z rządu odwołany został Wojciech Murdzek, którego ministerstwo zostało zlikwidowane.

Struktura i działacze[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz też kategorię: Politycy Porozumienia.

Podobnie jak w Polsce Razem, najwęższym organem władzy w partii jest Zarząd Krajowy i jego Prezydium. W miejsce Rady Krajowej powołano natomiast Konwencję Krajową. Ponadto zniesiono struktury wojewódzkie partii, kładąc nacisk na struktury odpowiadające okręgom w wyborach do Sejmu.

Władze[edytuj | edytuj kod]

Prezes:

Wiceprezesi:

Sekretarz generalny:

Zastępca sekretarza generalnego:

 • Marcel Klinowski

Skarbnik:

 • Paweł Skotarek

Rzecznik prasowy:

Przewodniczący Konwencji Krajowej:

Posłowie na Sejm IX kadencji[edytuj | edytuj kod]

Wszyscy posłowie Porozumienia zostali wybrani z list Prawa i Sprawiedliwości. Wszyscy zasiadają także w klubie PiS.

Była poseł Porozumienia w Sejmie IX kadencji:

Senatorowie X kadencji[edytuj | edytuj kod]

Obaj senatorowie Porozumienia zostali wybrani z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Obaj zasiadają także w klubie PiS.

Poseł do Parlamentu Europejskiego IX kadencji (z listy PiS)[edytuj | edytuj kod]

Posłowie na Sejm VIII kadencji[edytuj | edytuj kod]

Inny poseł Porozumienia w Sejmie VIII kadencji:

Wszyscy posłowie Porozumienia (oprócz Mieczysława Baszki, Magdaleny Błeńskiej i Zbigniewa Gryglasa) zostali wybrani z list Prawa i Sprawiedliwości. Wszyscy oprócz Magdaleny Błeńskiej zasiadali także w klubie PiS.

Senatorowie IX kadencji (w klubie PiS)[edytuj | edytuj kod]

Były senator Porozumienia w Senacie IX kadencji:

Wszyscy senatorowie Porozumienia (poza Józefem Zającem) zostali wybrani z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Prezydenci miast[edytuj | edytuj kod]

Prezydent miasta Miasto Data powołania
Jakub Banaszek Chełm 23 listopada 2018
Dariusz Polowy Racibórz 21 listopada 2018

Młodzieżówka[edytuj | edytuj kod]

Organizacją młodzieżową partii jest Młoda Prawica (wcześniej młodzieżówka Polski Razem), na czele której stoi Jan Strzeżek.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Łukasz Makuch, Klinowski: Porozumienie otworzyło się na młode roczniki, rp.pl, 20 grudnia 2017.
 2. Jarosław Gowin o nowej formacji: w polityce najważniejsza jest gospodarka, wp.pl, 13 października 2017.
 3. Gowin: „4 listopada podczas kongresu Polski Razem zostanie zaprezentowana nowa formacja polityczna”, wpolityce.pl, 13 października 2017.
 4. Natalia Durman, Kolejny ruch dołącza do Gowina, wp.pl, 19 października 2017.
 5. Jarosław Gowin przedstawił nazwę nowej partii. Odczytano list prezesa PiS, wprost.pl, 4 listopada 2017.
 6. Michał Olech, Poseł Baszko przechodzi z PSL do Porozumienia, 300polityka.pl, 20 stycznia 2018.
 7. OŚWIADCZENIE w sprawie artykułu pt. „Przegrał w sądzie przez o. Rydzyka” opublikowanego w dzienniku Fakt, pjg.org.pl, 16 lutego 2018.
 8. Artur Grabek, Marek Zagórski będzie ministrem cyfryzacji, wprost.pl, 6 kwietnia 2018.
 9. Podziękowanie dla Marka Zagórskiego, pjg.org.pl, 30 marca 2018.
 10. Informacje na portalu Twitter. 14 października 2019.
 11. Edyta Roś, Porozumienie Jarosława Gowina podpisało w czwartek porozumienie o współpracy z SPChD, pap.pl, 24 października 2019.
 12. Racibórz: Prezydent Dariusz Polowy przystąpił do partii Porozumienie, portalsamorzadowy.pl, 27 stycznia 2020.
 13. Jarosław Gowin: Podaję się do dymisji, wprost.pl, 6 kwietnia 2020.
 14. Prezydent powołał nową wicepremier. Emilewicz zastąpiła na tym stanowisku Gowina, polsatnews.pl, 9 kwietnia 2020.
 15. Wojciech Murdzek Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prezydent.pl, 16 kwietnia 2020.
 16. Urszula Gwiazda, Patryk Michalski, Jest wspólne oświadczenie J. Kaczyńskiego i J. Gowina w sprawie wyborów, rmf24.pl, 6 maja 2020.
 17. Wicepremier Emilewicz: podjęłam decyzję o opuszczeniu Porozumienia, pap.pl, 26 września 2020.
 18. Porozumienie koalicyjne w Zjednoczonej Prawicy przypieczętowane, onet.pl, 26 września 2020.
 19. Rekonstrukcja rządu. Prezydent Duda zaprzysiągł nowych ministrów, rp.pl, 6 października 2020.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]