Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy frakcji w PE. Zobacz też: Partia Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy – europejska partia polityczna.

Grupa Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy[1] (ang. Alliance of Liberals and Democrats for Europe, fr. Alliance des Démocrates et des Libéraux pour l’Europe, ALDE) – frakcja polityczna w Parlamencie Europejskim. Powstała jako ponadnarodowe porozumienie zawarte w 2004 z inicjatywy dwóch europejskich ugrupowań politycznych: Partii Europejskich Liberałów, Demokratów i Reformatorów (przemianowanej w 2012 na Partię Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy) oraz powstałej tuż po wyborach do PE VI kadencji Europejskiej Partii Demokratycznej.

Grupa, zapoczątkowana w PE, została również sformalizowana w szczególności w Komitecie Regionów, Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy oraz Zgromadzeniu Parlamentarnym NATO. Na inauguracyjnym posiedzeniu frakcji przyjęto dziesięciopunktowy „program dla Europy”[2]. Była reaktywowana po wyborach europejskich w 2009 i 2014. W VI i VII kadencji była trzecią najliczniejszą grupą, w VIII kadencji stała się czwartą grupą pod względem liczebności.

Przewodniczący frakcji w PE[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rules of Procedure (ang.). alde.eu. [dostęp 29 marca 2010].
  2. Liberals and Democrats recommend formation of new group of at least 89 MEPs (ang.). radicalparty.org, 7 sierpnia 2004. [dostęp 29 marca 2010].
  3. Graham Watson. europarl.europa.eu. [dostęp 29 marca 2010].
  4. Guy Verhofstadt. europarl.europa.eu. [dostęp 29 marca 2010].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]