Portal:Łódź/Kościoły/podstrona

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
< Portal:Łódź‎ | Kościoły
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
PortaleGeografiaEuropaPolskaŁódź
piątek, 13 grudnia 2019
POL Łódź COA.svg
Łódź to miasto na prawach powiatu w środkowej Polsce (prawa miejskie w 1423), położone na Wyżynie Łódzkiej, na dziale wodnym I rzędu Wisły i Odry. Stolica województwa łódzkiego oraz ważny ośrodek naukowy, kulturalny i gospodarczy. Zajmuje trzecie miejsce w Polsce pod względem liczby ludności zameldowanej (ok. 700 tys.) i czwarte pod względem powierzchni (293,25 km²). Czytaj więcej: o Łodzi.. | o województwie..
Herb  Hejnał  Flaga  Sztandar  Dewiza  Logo

Crystal Clear app ksame.png Nowe hasło › Zbyszko Rzeźniacki (fotograf)  [ więcej  Crystal Clear app ksame.png Wyróżnione hasło › Ulica 6 Sierpnia  [ więcej  Crystal Clear app ksame.png Wybrane hasło › Stadion Widzewa Łódź

 [ edytuj 

Crystal Clear app ksame.png Nowe wydarzenie › W Alei Gwiazd na ul. Piotrkowskiej swoje gwiazdy odsłonili osobiście: producent filmowy Piotr Dzięcioł (27 listopada) oraz Katarzyna Figura i Jerzy Stuhr (30 listopada).  [ więcej 

 [ edytuj 

P religion world.svgReligia[ edytuj • kategoria ]

Ośrodek religijny w Łodzi w przeważającej części dotyczy Kościoła rzymskokatolickiego. Łódź jest siedzibą metropolii łódzkiej, jednej z 14 metropolii obrządku łacińskiego w polskim Kościele katolickim. W jej skład wchodzą archidiecezja łódzka i łowicka. Główną świątynią archidiecezji łódzkiej jest bazylika archikatedralna św. Stanisława Kostki w Łodzi.

Ponadto w Łodzi istnieją placówki starokatolickie reprezentowane przez: Kościół Starokatolicki Mariawitówdiecezja śląsko-łódzka, Kościół Polskokatolickiparafia Świętej Rodziny, położona w dekanacie warszawsko-łódzkim diecezji warszawskiej oraz Kościół Starokatolicki – który w Łodzi ma swoją stolicę.

W Łodzi swoją siedzibę ma także diecezja Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnegodiecezja łódzko-poznańska, jedna z 6 diecezji w Polsce, utworzona w 1948 (zajmuje największą powierzchnię). Katedrą tej diecezji jest sobór św. Aleksandra Newskiego w Łodzi.

Protestantyzm w Łodzi reprezentowany jest przez większość tradycji wyznaniowych, zarówno nurtu ewangelickiego, jak i ewangelicznego. Najwięcej wyznawców posiada Kościół Ewangelicko-Augsburski. Parafia św. Mateusza należy do diecezji warszawskiej, jednej z sześciu w polskim Kościele Ewangelicko-Augsburskim.

Oprócz tego na terenie miasta swoją działalność prowadzą także inne wspólnoty religijne, m.in. Świadkowie Jehowy, gmina żydowska oraz muzułmańska. W sumie w obecnej chwili istnieje w Łodzi kilkadziesiąt Kościołów i związków wyznaniowych.

Kościoły i związki wyznaniowe w Łodzi

 

Zobacz też

« Można tu mówić więcej, niż gdzie indziej. To miasto ma zakorzenioną tolerancję. »  Jacek Bławut
[ edytuj ]
Kategorie artykułów o Łodzi
Portale w polskojęzycznej Wikipedii
Portale miast

W Polsce: Andrychów  Bydgoszcz  Dąbrowa Górnicza  Jastrzębie-Zdrój  Kalisz  Katowice  Kędzierzyn-Koźle  Kraków  Olsztyn  Police  Poznań  Racibórz  Rzeszów  Szczecin  Toruń  Warszawa  Wrocław  Żywiec
Na świecie: Partnerskie: Lwów    Pozostałe: Los Angeles  Oslo  Paryż

Czym są portale?    Portal:Portale    Wikiprojekt:Portale    Kategoria:Portale    Pokrewne portale:  Geografia    Polska