Postęp i Praca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Postęp i Praca (hebr.: קידמה ועבודה, Kidma we-Awoda, arab.: الزراعة والتطوير) – nieistniejąca już partia polityczna w Izraelu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Postęp i Praca była partią polityczną izraelskich Arabów, utworzoną przed wyborami w 1951 roku. Podobnie jak inne tego typu ugrupowania w tym czasie, była blisko związana z Mapai Dawida Ben Guriona. W wyniku wyborów udało jej się uzyskać tylko jedno miejsce w Knesecie[1]. Obsadził je jej lider, Salih Hasan Chunajfis. Ugrupowanie to poparło wszystkie cztery rządy uformowane podczas kadencji drugiego Knesetu.

Podczas wyborów w 1955 roku, Postęp i Praca uzyskała dwa mandaty parlamentarne[2]. Hanifes i Salih Sulajman zostali reprezentantami partii w izbie. Ugrupowanie ponownie poparło rząd.

W 1959 roku miał miejsce konflikt pomiędzy Hanifesem a Mapai. W jego wyniku odszedł on z Postępu i Pracy, tworząc własne ugrupowanie – Niezależną Frakcję dla Izraelskich Arabów. Nowa partia nie przekroczyła jednak progu wyborczego podczas wyborów w 1959 roku. Podobnie stało się z samym Postępem i Pracą – ugrupowaniu nie udało się wejść do Knesetu. W efekcie tego partia zakończyła działalność[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Second Knesset (ang.). [dostęp 3 maja 2008].
  2. Third Knesset (ang.). [dostęp 3 maja 2008].
  3. Progress and Work (ang.). [dostęp 3 maja 2008].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]