Potwór z otchłani

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Potwór z otchłani
Gorgo
Gatunek przygodowy, science fiction
Data premiery Stany Zjednoczone 29 marca 1961
Wielka Brytania 27 października 1961
Kraj produkcji  Wielka Brytania
Język angielski, irlandzki
Czas trwania 78 min
Reżyseria Eugène Lourié
Scenariusz Robert L. Richards
Daniel James
Główne role Bill Travers
William Sylvester
Vincent Winter
Muzyka Angelo Francesco Lavagnino
Zdjęcia Freddie Young
Scenografia Elliot Scott
Montaż Eric Boyd-Perkins
Produkcja Wilfred Eades
Wytwórnia King Brothers Productions
Dystrybucja British Lion-Columbia Distributors (Wielka Brytania)
Metro-Goldwyn-Mayer (Stany Zjednoczone)

Potwór z otchłani (ang. Gorgo) – brytyjski film fantastycznonaukowy z 1961 roku w reżyserii Eugène’a Lourié’ego.

Fabuła opowiada o schwytaniu u brzegów Irlandii ogromnego morskiego potwora, który później został przewieziony do Londynu, gdzie stał się atrakcją cyrkową. Obraz Eugène’a Lourié’ego łączy wątki zapożyczone z innych serii filmów o podobnej tematyce, takich jak Godzilla, czy też King Kong[1][2]. Aby pokazać olbrzymie potwory, po raz pierwszy poza Japonia użyto techniki zwanej suitimation, polegającej na ubraniu aktora w masywny gumowy kostium[1].

Gorgo był wyświetlany w jednym z odcinków programu telewizyjnego Mystery Science Theater 3000), wyśmiewającego słabe produkcje filmowe[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Dwoje angielskich nurków: Joe Ryan (Bill Travers) i Sam Slade (William Sylvester) szukają skarbu na dnie oceanu w pobliżu małej irlandzkiej nadmorskiej wioski Nara. Wkrótce dochodzi do erupcji podmorskiego wulkanu, w wyniku czego ich statek ulega uszkodzeniu. Płynąc do portu napotykają unoszące się na wodzie martwe ryby głębinowe. Na wyspie Anglicy poznają lokalnego urzędnika o nazwisku McCartin (Christopher Rhodes), który sam prowadzi badania archeologiczne na dnie morza, oraz będącego pod jego opieka chłopca o imieniu Sean (Vincent Winter). Niedługo po tym kilkoro z członków ekipy McCartina znika w tajemniczych okolicznościach, a jedyny odnaleziony nurek umiera ze strachu.

Kilka dni później pojawia się mierzący 65 stóp morski dinozaur nazywany przez Seana Ogra. Marynarzom udaje się go przepędzić pochodniami. Później podejmują oni decyzję o schwytaniu potwora i umieszczeniu go na pokładzie statku. Na miejsce przybywa grupa naukowców z Dublina, którzy liczyli na możliwość zbadanie niezwykłego stworzenia, jednak ku ich niezadowoleniu Ryan postanawia przewieźć zwierzę do Londynu, gdzie ma stać się atrakcją cyrkową. Potworowi zostaje nadana nazwa Gorgo.

Wkrótce naukowcy odkrywają, że Gorgo jest w rzeczywistości młodym osobnikiem, a jego matka (Ogra) jest znacznie znacznie większa i potężniejsza. W poszukiwaniu swojego potomstwa, mierzący 200 stóp osobnik atakuje wpierw nadmorską wioskę w Irlandii, a następnie zmierza w kierunku Londynu. Mimo usilnych starań Royal Air Force i Royal Navy potworowi udaje się dostać do stolicy Wielkiej Brytanii. W mieście wybucha panika. Odporna na wszelkie ataki wojska, Ogra wdziera się do miasta, niszcząc wszystko na swojej drodze (zniszczeniu ulegają m.in. Tower Bridge, Pałac Westminsterski i Piccadilly Circus). Próba powstrzymania potwora za pomocą gigantycznego ogrodzenia pod napięciem kończy się fiaskiem. Pod koniec filmu Gorgo zostaje uwolniony przez swoją matkę i oba potwory wracają do oceanu.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Opis potworów[edytuj | edytuj kod]

W filmie pojawiają się dwa olbrzymie fikcyjne dinozaury tego samego gatunku: dorosła Ogra i jej młode – tytułowy Gorgo. Wyglądem przypominają teropody, a tym samym są bardzo podobne do Godzilli. Poruszają się dwunożnie w pozycji wyprostowanej, mają duże kończyny przednie zakończone ogromnymi pazurami, dużą głowę osadzoną na grubej szyi, długi spłaszczony ogon, świecące na czerwono oczy i uszy przypominające płetwy. Oba dinozaury są świetnymi pływakami. W filmie dorosła Ogra była odporna na ataki artyleryjskie. Wspomniane jest, że Gorgo mierzy 65 stóp, natomiast Ogra – 200 stóp.

Adaptacja książkowa i komiksowa[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie filmu powstała adaptacja książkowa autorstwa Carsona Binghama, która została wydana w 1960 roku przez wydawnictwo Monarch Books[3].

Gorgo pojawił się również w serii komiksów oryginalnie wydawanych przez wydawnictwo Charlton Comics, do których rysunki tworzył współtwórca Spider-Mana - Steve Ditko[3][4] W latach 1961-1965 komiksy ukazywały się pod tytułem Gorgo (łącznie 23 numery). Wraz z 24 numerem została przemianowana na Fantastic Giants[3]. W 1962 ukazało się wydanie specjalne pod tytułem Gorgo’s Revenge, który w 1963 roku wraz z numerem #2 zmienił nazwę na The Return of Gorgo (komiks był wydawany do 1964 roku)[3]. W marcu 2013 roku, nakładem wydawnictwa IDW Publishing ukazał przedruk wszystkich komiksów z udziałem Gorgo, przy których pracował Steve Ditko pod nazwą Steve Ditko’s Monsters Vol. 1: Gorgo[4].

Czekając na Gorgo[edytuj | edytuj kod]

w 2009 roku ukazała się krótkometrażowa komedia w reżyserii Benjamina Craiga pod tytułem Czekając na Gorgo (Waiting For Gorgo). Jego fabuła skupia się na fikcyjnej agencji Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii o nazwie DMOA, której zadaniem jest przygotowanie obrony na wypadek ewentualnego powrotu potwora[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c John Goodrich: My Year of Monsters: Godzilla's Little Brother Gorgo (ang.). John Goodrich's Blog, 25 lipca 2013. [dostęp 19 stycznia 2014].
  2. John Beifuss: 'Gorgo' Proves It's Not Nice To Fool Mother Monster: The 13 Days of Halloween 2013 - Day Three (ang.). The Bloodshot Eye, 27 października 2013. [dostęp 19 stycznia 2014].
  3. a b c d Robert Hood: The Domestication of Gorgo (ang.). Robert Hood's Site, 03 czerwiec 2011. [dostęp 19 stycznia 2014].
  4. a b J. Caleb Mozzocco: Comics giant draws giant monster in ‘Steve Ditko’s Monsters’ (ang.). Comic Book Resources, 14 marca 2013. [dostęp 19 stycznia 2014].
  5. Annalee Newitz: „Waiting for Gorgo” Combines Giant Monsters and British Bureaucracy (ang.). io9 - We come from the future, 17 października 2008. [dostęp 19 stycznia 2014].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]