Powiat sulechowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Powiat sulechowski
powiat
do 1975
Państwo  PRL
Województwo zielonogórskie
Data likwidacji 1975
Siedziba Sulechów
Powierzchnia 736 km²
Populacja (1973)
• liczba ludności

40 000
• gęstość 54 os./km²
Szczegółowy podział administracyjny
Liczba miast 3
Liczba gromad 3
brak współrzędnych
Portal Portal Polska

Powiat sulechowski – powiat istniejący na terenie Polski w latach 1951–1975 na obszarze obecnych powiatów zielonogórskiego i nowosolskiego (woj. lubuskie). Jego ośrodkiem administracyjnym był Sulechów. Oprócz Sulechowa na terenie powiatu istniały miasta Babimost i Kargowa oraz gminy Bojadła, Kolsko i Trzebiechów. Powiat wchodził w skład województwa zielonogórskiego.

W 1945 do Polski przyłączono powiat cylichowsko-świebodziński (sulechowsko-świebodziński) jako część Ziem Odzyskanych. 28 czerwca 1946 utworzono powiat świebodziński, w którego skład wszedł m.in. Sulechów.

Jednostka o nazwie powiat sulechowski powstała 1 stycznia 1951 roku po przyłączeniu do powiatu babimojskiego Sulechowa i gmin Cigacice, Krężoły i Trzebiechów z powiatu świebodzińskiego oraz gmin Bojadła i Kolsko z powiatu zielonogórskiego z jednoczesnym przemianowaniem powiatu babimojskiego na sulechowski i ustaleniem siedziby powiatowej rady narodowej w Sulechowie.

Po reformie administracyjnej w 1975 roku terytorium powiatu weszło w skład nowego (mniejszego) województwa zielonogórskiego.

W związku z reformą administracyjną Wojewoda Lubuski przedstawił formalny wniosek o odtworzenie powiatu sulechowskiego o granicach sprzed 1975 (oprócz gminy Kolsko). Mimo pozytywnych opinii rad zainteresowanych gmin, Rady Powiatu Zielonogórskiego i Sejmiku Województwa Lubuskiego powiatu nie przywrócono a sam Sulechów włączono do powiatu zielonogórskiego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]