Powrót ’Allo ’Allo!

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Powrót ’Allo ’Allo!
The Return of ’Allo ’Allo!
Gatunek komedia, dokumentalny
Rok produkcji 2007
Data premiery 28 kwietnia 2007
Kraj produkcji  Wielka Brytania
Język angielski
Reżyseria Martin Dennis
Scenariusz Jeremy Lloyd
Wytwórnia BBC

Powrót ’Allo ’Allo! (ang. The Return of ’Allo ’Allo!) – ostatnia chronologicznie odsłona serialu ’Allo ’Allo!. Ma postać 100-minutowego filmu telewizyjnego, w którym sceny fabularne stanowiące niejako epilog serialu przeplatają się z materiałami dokumentalnymi na temat jego historii, w tym licznymi wypowiedziami m.in. jego twórców i aktorów. Zdjęcia miały miejsce w marcu 2007 w Manchesterze, a pierwsza emisja 28 kwietnia 2007 na BBC One.

Część fabularna[edytuj | edytuj kod]

Sceny fabularne nagrane zostały w bardzo teatralnej atmosferze: na ekranie widać liczną publiczność wyposażoną w kojarzące się z serialem gadżety, aktorzy zaś grają wśród scenografii mającej przypominać główną salę serialowej Café René. Tekst napisała grupa scenarzystów pod wodzą jednego z dwóch głównych autorów serialu, Jeremy’ego Lloyda. Najważniejszą postacią jest tradycyjnie René Artois, mocno już podstarzały i opuszczony przez wszystkich poza swoją ukochaną Yvette, który spisuje swoje wojenne pamiętniki. W kolejnych scenach odwiedzają go niegdysiejsi stali bywalcy jego lokalu, a my przy okazji dowiadujemy się, co u nich słychać. I tak oficer Crabtree nie wrócił do Anglii, lecz został w Nouvion i wciąż jest żandarmem. LeClerc został milionerem i poślubił Mimi, ich szoferem jest zaś (kiedyś porucznik) Gruber. W mieście wciąż mieszka także Michelle. W finale na planie pojawiają się także angielscy lotnicy i sam Jeremy Lloyd.

Sprzeczności[edytuj | edytuj kod]

Dalsze losy bohaterów Allo! Allo! zaprezentowane w tym odcinku różnią się od pierwotnego zakończenia serialu, ukazanego w ostatnim odcinku jego dziewiątej serii. Według pierwszej wersji porucznik Gruber (którego zamiłowanie do malarstwa było wielokrotnie wspominane w serialu) poślubił po wojnie Helgę (zaprzeczając jednocześnie swemu sugerowanemu przez cały serial homoseksualizmowi) i został bogatym marszandem. Szoferem – i to pracującym dla Gruberów – został natomiast pułkownik von Strohm. Tymczasem René wychował adoptowanego syna René juniora, który przejął prowadzenie kawiarni. Oboje z Edith cieszyli się długim życiem (scenografia i samochody użyte w nakręconym w 1992 roku zakończeniu sugerują, iż dzieje się ono współcześnie), chociaż Edith z wiekiem upodobniła się do swojej matki, przejmując nawet jej pokój na strychu.

Część dokumentalna[edytuj | edytuj kod]

Stanowi większość całego filmu i opowiada historię Allo! Allo! nie tylko jako serialu komediowego, ale także jako pewnego zjawiska w brytyjskiej kulturze, które w pewnych momentach wywoływało bardzo gwałtowne emocje, czasem także negatywne. Wywód narratora jest obficie ilustrowany wypowiedziami zarówno autorów serialu, jak i aktorów (często to pierwsza okazja, by usłyszeć ich mówiących ze swoim prawdziwym, brytyjskim akcentem) oraz innych osób, m.in. krytyków filmowych i telewizyjnych.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]