Powrót do Polski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Powrót do Polski
Gatunek film historyczny
Rok produkcji 1988
Data premiery 23 grudnia 1988
Kraj produkcji  Polska
Język polski
Czas trwania 70 minut
Reżyseria Paweł Pitera
Scenariusz Krzysztof Magowski
Główne role Krzysztof Jasiński,
Marta Lipińska,
Stefan Friedmann
Muzyka Ignacy Jan Paderewski
Zdjęcia Janusz Pawłowski
Scenografia Andrzej Rafał Waltenberger,
Marek Morawski
Kostiumy Ewa Gralak
Montaż Katarzyna Rudnik
Produkcja Zespół Filmowy Oko
Wytwórnia Wytwórnia Filmów Fabularnych w Łodzi,
Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych,
POLTEL

Powrót do Polskifilm fabularny w reżyserii Pawła Pitery przedstawiający przybycie Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania w grudniu 1918 roku, którego entuzjastyczne przywitanie stało się impulsem do wybuchu zakończonego sukcesem powstania.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

„Scenariusz „Powrotu do Polski” powstał na podstawie wydarzeń autentycznych. Akcja toczy się u schyłku roku 1918. Dziennikarz „Kuriera Poznańskiego” musi stawić się w redakcji w związku ze spodziewanym przybyciem do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego. Na Ostrowie Tumskim zostaje zatrzymany przez żołnierzy Straży Ludowej, dowodzonej przez Franciszka Ratajczaka. Dowiaduje się, że zaczęto rozbrajać Niemców. Nadchodzi trzeci dzień świąt Bożego Narodzenia. Pociąg, którym jedzie Paderewski, ma kłopoty z dostaniem się do miasta. Ministerstwo Wojny w Berlinie żąda przerwania podróży wybitnego pianisty i męża stanu, słusznie obawiając się zamieszek i niepodległościowego fermentu w Wielkopolsce. Mimo niemieckich nacisków Paderewski wjeżdża do Poznania. Z hotelu „Bazar” wygłasza płomienne przemówienie do tłumów. Na ulicach dochodzi do potyczek z Niemcami, które rychło przeradzają się w regularne powstanie.”[1]

Obsada[edytuj | edytuj kod]

W pozostałych rolach: Grażyna Jędras, Michał Szewczyk, Henryk Staszewski, Włodzimierz Adamski, Mariusz Żaba, Andrzej Mrozek, Jacek Domański, Janusz Dziubiński, Zbigniew Grabski, Renata Husarek, Wojciech Kalinowski, Eugeniusz Korczarowski, Wojciech Krupa, Ryszard Radwański, Eugeniusz Wałaszek, Ryszard Mróz, Mirosław Siedler, Tadeusz Teodorczyk.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. FilmPolski.pl - POWRÓT DO POLSKI, www.filmpolski.pl [dostęp 2017-11-19] (pol.).