Premier-liha (2016/2017)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Premier-liha 2016/2017
2015/2016 2017/2018
Szczegóły rozgrywek
Termin 22 lipca 2016 – maj 2017
Liczba zespołów 12
Stadiony 10 (w 10 miastach)

Premier Liha w piłce nożnej 2016/17 – XXVI edycja najwyższych w hierarchii rozgrywek ligowych ukraińskiej klubowej piłki nożnej. Sezon rozpoczął się 22 lipca 2016, a zakończyŁ się w maju 2017. Dynamo Kijów broniło tytułu mistrza Ukrainy, a ostatecznie zdobył go Szachtar Donieck.

Drużyny[edytuj | edytuj kod]

Geographylogo.svg
Lokalizacja klubów grających w Premier Lidze 2016/2017

Zespoły występujące w Premier Lidze 2016/2017:

Uwagi

Runda zasadnicza[edytuj | edytuj kod]

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp. Drużyna M Z R P B+ B– +/– Pkt Kwalifikacja lub spadek
1 Szachtar Donieck 22 19 3 0 47 14 +33 60 Kwalifikacja do grupy mistrzowskiej
2 Dynamo Kijów 22 14 4 4 43 23 +20 46
3 Zoria Ługańsk 22 12 4 6 34 21 +13 40
4 Olimpik Donieck 22 9 7 6 28 30 −2 34
5 FK Ołeksandrija 22 9 6 7 37 28 +9 33
6 Czornomoreć Odessa 22 7 6 9 17 23 −6 27
7 Worskła Połtawa 22 6 6 10 24 28 −4 24 Kwalifikacja do grupy spadkowej
8 Stal Kamieńskie 22 6 6 10 20 25 −5 24
9 Zirka Kropywnycki 22 6 5 11 20 33 −13 23
10 Karpaty Lwów[i] 22 4 7 11 21 30 −9 13
11 FK Dnipro[ii] 22 4 10 8 21 30 −9 10
12 Wołyń Łuck 22 2 4 16 13 40 −27 10
Stan na 26 March 2017. Źródło: UEFA (ang.), Soccerway, Ukraińska Premier Liha (ukr.)
Zasady ustalania kolejności: 1) liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2) różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 3) liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek; 4) liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 5) różnica bramek w meczach bezpośrednich; 6) różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 7) wyższe miejsce w klasyfikacji fair play
Uwagi:
  1. Karpaty Lwów pozbawiono 6 punktów zgodnie z decyzją Komitetu Dyscyplinarnego FIFA od 04 marca 2016.[1] 22 lipca 2016 Prezes Ukraińskiej Premier Lihi ogłosił, że będzie prosił FIFA o zmianie decyzji o Karpatach, w związku z całkowitym rozliczeniem długów klubu[2].
  2. FK Dnipro pozbawiono 6 punktów zgodnie z decyzją Komitetu Dyscyplinarnego FIFA za brak uregulowania swoich zobowiązań przed byłym trenerem Juande Ramos i jego asystentów.[3] 7 lutego 2017 UPL pozbawił kolejnych 6 punktów zgodnie z decyzją Komitetu Dyscyplinarnego FIFA z dnia 22 września 2016 za brak uregulowania swoich zobowiązań przed byłym piłkarzem Danilo Sousa Campos[4].

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Gospodarz \ Gość CZO DNI DKV KAR OLE OLD STK SZA WOŁ WOR ZIR ZOR
Czornomoreć Odessa 0:0 1:1 1:0 1:0 3:0 0:1 1:4 0:0 1:2 2:1 0:0
Dnipro 1:1 1:2 1:1 1:4 1:1 1:1 0:2 5:0 1:1 0:1 2:0
Dynamo Kijów 2:1 1:0 4:1 5:1 1:0 2:1 3:4 2:1 0:2 2:0 0:1
Karpaty Lwów 0:0 1:1 0:2 1:0 0:2 0:1 2:3 2:1 1:0 2:3 2:2
PFK Oleksandria 2:1 0:0 1:1 3:2 1:1 2:0 1:2 6:0 3:2 4:0 0:1
Olimpik Donieck 1:0 3:0 0:4 0:0 0:2 0:0 1:1 2:1 3:2 4:2 0:2
Stal Kamieńskie 1:2 1:1 1:2 0:3 4:1 2:3 0:1 1:0 0:1 3:0 0:2
Szachtar Donieck 2:0 4:0 1:1 2:1 1:0 1:1 2:0 3:0 2:1 4:1 1:0
Wołyń Łuck 0:1 3:0 1:4 1:1 1:1 2:2 0:1 0:1 0:1 1:0 0:1
Worskła Połtawa 1:0 1:2 2:2 1:1 2:2 1:2 0:0 0:1 2:1 0:0 1:2
Zirka Kropywnycki 0:1 1:1 2:0 1:0 1:1 1:2 0:0 0:3 2:0 2:0 1:1
Zoria Ługańsk 4:0 2:3 1:2 2:1 1:2 3:0 2:2 1:2 2:0 2:1 2:1

Aktualne na 26 marca 2017. Źródło: Oficjalna strona ligi (ukr.)
Objaśnienia:
1Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
Kolory: zielony – zwycięstwo gospodarzy, żółty – remis, różowy – zwycięstwo gości.

Miejsca po danych kolejkach[edytuj | edytuj kod]

Drużyna \ Kolejka 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22
Szachtar Donieck 3 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Dynamo Kijów 2 2 2 2 2 2 2 3 3 2 2 3 3 2 2 2 2 2 2 2 2 2
Zoria Ługańsk 4 4 3 3 3 3 3 2 2 3 3 2 2 3 3 3 3 3 3 3 3 3
Olimpik Donieck 8 8 6 7 9 8 6 4 6 6 6 6 5 4 4 4 4 5 5 5 5 4
PFK Oleksandria 10 6 8 10 5 5 7 7 5 5 4 4 4 5 5 5 5 4 4 4 4 5
Czornomoreć Odessa 6 11 11 9 6 6 5 5 4 4 5 5 6 6 6 6 6 7 6 6 6 6
Worskła Połtawa 5 5 5 5 4 4 4 6 7 7 7 7 7 7 7 7 7 6 7 7 7 7
Stal Kamieńskie 9 9 7 6 8 9 9 10 10 10 10 9 8 8 8 8 9 9 9 9 9 8
Zirka Kropywnycki 7 7 9 11 11 11 11 9 9 9 8 8 9 9 9 9 8 8 8 8 8 9
Karpaty Lwów 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 10 10
Dnipro 1 3 4 4 7 7 8 8 8 8 9 10 11 11 11 11 10 11 11 11 12 11
Wołyń Łuck 11 10 10 8 10 10 10 11 11 11 11 11 10 10 10 10 11 10 10 10 11 12

Ostatnia aktualizacja: 26 marca 2017
Źródło: [potrzebny przypis]

Runda finałowa[edytuj | edytuj kod]

Grupa mistrzowska[edytuj | edytuj kod]

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp. Drużyna M Z R P B+ B– +/– Pkt Kwalifikacja lub spadek
1 Szachtar Donieck 32 25 5 2 66 24 +42 80 Kwalifikacja do Ligi Mistrzów UEFA • Faza grupowa
2 Dynamo Kijów 32 21 4 7 69 33 +36 67 Kwalifikacja do Ligi Mistrzów UEFA • III runda kwalifikacyjna
3 Zoria Ługańsk 32 16 6 10 45 31 +14 54 Kwalifikacja do Ligi Europy UEFA • Faza grupowa
4 Olimpik Donieck 32 11 11 10 33 44 −11 44 Kwalifikacja do Ligi Europy UEFA • III runda kwalifikacyjna
5 FK Ołeksandrija 32 10 10 12 41 43 −2 40
6 Czornomoreć Odessa 32 10 8 14 25 37 −12 38
Stan na 31 maja 2017. Źródło: UEFA (ang.), Soccerway, Ukraińska Premier Liha (ukr.)
Zasady ustalania kolejności: 1) liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2) różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 3) liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek; 4) liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 5) różnica bramek w meczach bezpośrednich; 6) różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 7) wyższe miejsce w klasyfikacji fair play

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Gospodarz \ Gość CZO DKV OLE OLD SZA ZOR
Czornomoreć Odessa 1:4 1:0 0:0 0:3 0:1
Dynamo Kijów 2:1 6:0 4:0 0:1 1:2
PFK Oleksandria 1:1 1:4 1:0 1:1 0:0
Olimpik Donieck 1:0 2:1 0:0 0:4 1:1
Szachtar Donieck 1:2 2:3 1:0 1:1 3:2
Zoria Ługańsk 1:2 0:1 1:0 2:0 1:2

Aktualne na 31 maja 2017. Źródło: Oficjalna strona ligi (ukr.)
Objaśnienia:
1Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
Kolory: zielony – zwycięstwo gospodarzy, żółty – remis, różowy – zwycięstwo gości.

Uwagi:

Miejsca po danych kolejkach[edytuj | edytuj kod]

Drużyna \ Kolejka 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Szachtar Donieck 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Dynamo Kijów 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
Zoria Ługańsk 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
Olimpik Donieck 4 4 4 6 6 4 4 4 4 4
PFK Oleksandria 5 5 5 4 4 5 5 5 5 5
Czornomoreć Odessa 6 6 6 5 5 6 6 6 6 6

Ostatnia aktualizacja: 31 maja 2017
Źródło: [potrzebny przypis]

Grupa spadkowa[edytuj | edytuj kod]

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp. Drużyna M Z R P B+ B– +/– Pkt Kwalifikacja lub spadek
7 Worskła Połtawa[i] 32 11 9 12 32 32 0 42
8 Stal Kamieńskie 32 11 8 13 27 31 −4 41
9 Zirka Kropywnycki 32 9 7 16 29 43 −14 34
10 Karpaty Lwów[ii] 32 9 9 14 35 41 −6 30
11 FK Dnipro[iii] 31 8 13 10 31 37 −6 22 Spadek do Ukraińskiej Pierwszej Ligi
12 Wołyń Łuck[iv] 31 3 4 24 14 51 −37 7
Stan na 31 maja 2017. Źródło: UEFA (ang.), Soccerway, Ukraińska Premier Liha (ukr.)
Zasady ustalania kolejności: 1) liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2) różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 3) liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek; 4) liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 5) różnica bramek w meczach bezpośrednich; 6) różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 7) wyższe miejsce w klasyfikacji fair play
Uwagi:
  1. Worskła Połtawa otrzymała nagrodę Trofeum Prestiżu UPL za wygranie turnieju pocieszenia[5].
  2. Karpaty Lwów pozbawiono 6 punktów zgodnie z decyzją Komitetu Dyscyplinarnego FIFA od 04 marca 2016.[1] 22 lipca 2016 Prezes Ukraińskiej Premier Lihi ogłosił, że będzie prosił FIFA o zmianie decyzji o Karpatach, w związku z całkowitym rozliczeniem długów klubu[2].
  3. FK Dnipro pozbawiono 6 punktów zgodnie z decyzją Komitetu Dyscyplinarnego FIFA za brak uregulowania swoich zobowiązań przed byłym trenerem Juande Ramos i jego asystentów.[3] 7 lutego 2017 UPL pozbawił kolejnych 6 punktów zgodnie z decyzją Komitetu Dyscyplinarnego FIFA z dnia 22 września 2016 za brak uregulowania swoich zobowiązań przed byłym piłkarzem Danilo Sousa Campos[4] oraz trzy kolejne punkty przez komitet ds. Kontroli i dyscypliny FFU za niewykonanie jednej z decyzji komisji[6]).
  4. Wołyń Łuck pozbawiono 6 punktów na żądanie FFU, która otrzymała list od Komisji Dyscyplinarnej FIFA z 11 maja 2017 roku, wzywając do podjęcia decyzji z dnia 15 marca 2017 roku z powodu długów z byłym graczem Saša Stević[7].

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Gospodarz \ Gość DNI KAR STK WOŁ WOR ZIR
Dnipro 2:3 0:0 1:0 2:0 1:0
Karpaty Lwów 2:2 2:0 1:0 0:1 2:1
Stal Kamieńskie 0:1 3:2 2:0 0:0 1:0
Wołyń Łuck 0:1 0:1 0:1 0:1 1:0
Worskła Połtawa 1:0 0:0 2:0 2:0 1:1
Zirka Kropywnycki 1:1 3:2 0:1 2:0 1:0

Aktualne na 31 maja 2017. Źródło: Oficjalna strona ligi (ukr.)
Objaśnienia:
1Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
Kolory: zielony – zwycięstwo gospodarzy, żółty – remis, różowy – zwycięstwo gości.

Uwagi:

Miejsca po danych kolejkach[edytuj | edytuj kod]

Drużyna \ Kolejka 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Worskła Połtawa 7 7 7 8 7 7 8 7 7 7
Stal Kamieńskie 8 8 8 7 8 8 7 8 8 8
Zirka Kropywnycki 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9
Karpaty Lwów 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10
Dnipro 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11
Wołyń Łuck 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12

Ostatnia aktualizacja: 31 maja 2017
Źródło: [potrzebny przypis]

Stadiony[edytuj | edytuj kod]

Lp. Klub Miasto Stadion Pojemność
1 Czornomoreć Odessa Flag of Odesa Oblast.svg Odessa Stadion Czornomoreć 34 164
2 Dynamo Kijów Flag of Kyiv Kurovskyi.svg Kijów Stadion NSK Olimpijski 70 050
3 FK Dnipro Flag of Dnipro.png Dnipro Dnipro Arena 31 003
4 Karpaty Lwów Flag of Lviv Oblast.png Lwów Arena Lwów 34 915
5 FK Ołeksandrija Flag of Kirovohrad Oblast.svg Oleksandria Stadion Nika 7 000
6 Olimpik Donieck Flag of Donetsk Oblast.svg Donieck NTK im. Bannikowa w Kijowie 1 678
7 Stal Kamieńskie Flag of Kamianske.svg Kamieńskie Stadion Meteor (Dnipro) 24 381
8 Szachtar Donieck Flag of Donetsk Oblast.svg Donieck Arena Lwów 34 915
9 Wołyń Łuck Flag of Volhynian Oblast.svg Łuck Stadion Awanhard 12 080
10 Worskła Połtawa Flag of Poltava Oblast.svg Połtawa Stadion Worskła 24 795
11 Zirka Kropywnycki Flag of Kropyvnytskyi.svg Kropywnyćkyj Stadion Zirka 13 667
12 Zoria Ługańsk Flag of Luhansk Oblast.png Ługańsk Sławutycz Arena (Zaporoże) 12 000

Trenerzy, kapitanowie i sponsorzy[edytuj | edytuj kod]

Klub Siedziba Trener Kapitan Sponsor techniczny Sponsor strategiczny
Czornomoreć Odessa Odessa Ukraina Ołeksandr Babycz Ukraina Serhij Lulka (wcześniej Artem Filimonow) Legea 2+2
Dynamo Kijów Kijów Ukraina Serhij Rebrow Ukraina Ołeksandr Szowkowski adidas
FK Dnipro Dnipro Ukraina Dmytro Mychajłenko (p.o.) Ukraina Rusłan Rotań Nike Biola
Karpaty Lwów Lwów Białoruś Aleh Dułub (wcześniej Ukraina Serhij Zajcew) Ukraina Ihor Chudobjak Joma Pari-Match
FK Ołeksandrija Oleksandria Ukraina Wołodymyr Szaran Ukraina Andrij Zaporożan Nike UkrAhroKom
Olimpik Donieck Donieck Ukraina Roman Sanżar Ukraina Dmytro Hryszko Joma Altkom
Stal Kamieńskie Kamieńskie Białoruś Leanid Kuczuk (wcześniej Holandia Erik van der Meer, Holandia Joop Gall) Ukraina Maksym Kałenczuk Joma ISD
Szachtar Donieck Donieck Portugalia Paulo Fonseca Chorwacja Darijo Srna Nike SCM
Wołyń Łuck Łuck Ukraina Witalij Kwarciany Ukraina Anatolij Didenko Joma
Worskła Połtawa Połtawa Ukraina Wasyl Saczko Ukraina Wołodymyr Czesnakow adidas Ferrexpo
Zirka Kropywnycki Kropywnycki Ukraina Roman Monariow (wcześniej Ukraina Serhij Ławrynenko, Argentyna Dario Drudi, Ukraina Wiktor Dohadajło (p.o.)) Argentyna Federico Pereyra (wcześniej Ukraina Władysław Łupaszko) Joma
Zoria Ługańsk Ługańsk Ukraina Jurij Wernydub Ukraina Mykyta Kameniuka Nike

Uwagi:

  • Jako sponsora technicznego należy rozumieć przedsiębiorstwo, które dostarcza danemu klubowi stroje i sprzęt niezbędny do gry
  • Jako sponsora strategicznego należy rozumieć przedsiębiorstwo, które reklamuje się na klatce piersiowej koszulki meczowej

Najlepsi strzelcy[edytuj | edytuj kod]

Ostatnia aktualizacja: 31 maja 2017[8]

# Strzelec Drużyna Bramki(karne) Mecze
1 Ukraina Andrij Jarmołenko Dynamo Kijów 15 (5) 28
2 Argentyna Facundo Ferreyra Szachtar Donieck 13 (1) 20
3 Argentyna Gustavo Blanco Leschuk Karpaty Lwów/Szachtar Donieck 11 28
4 Brazylia Júnior Moraes* Dynamo Kijów 10 (2) 16
5 Ukraina Artem Biesiedin Dynamo Kijów 9 22
Ukraina Denys Harmasz Dynamo Kijów 9 25
7 Ukraina Dmytro Chlobas Worskła Połtawa 8 29
8 Ukraina Wiktor Kowałenko Szachtar Donieck 7 28
Ukraina Anton Postupałenko Olimpik Donieck 7 22
Ghana Kwame Karikari Stal Kamieńskie 7 (1) 26
Ukraina Dmytro Korkiszko Czornomoreć Odessa 7 (1) 27

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]