Premier-liha (2020/2021)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Premier-liha
FavBet Liha 2020/2021
2019/2020 2021/2022
Szczegóły rozgrywek
Państwo  Ukraina
Termin 21 sierpnia 2020 – 15 maja 2021
Liczba zespołów 14
Stadiony 13 (w 11 miastach)

Premier Liha w piłce nożnej 2020/21 – 29. edycja najwyższych w hierarchii rozgrywek ligowych ukraińskiej klubowej piłki nożnej. Sezon rozpoczął się 21 sierpnia 2020, a zakończy się 15 maja 2021. Z powodu koronawirusa mecze rozgrywane bez widzów. Szachtar Donieck broni tytułu mistrza Ukrainy.

Drużyny[edytuj | edytuj kod]

Geographylogo.svg
Lokalizacja klubów grających w Premier Lidze 2020/2021
Uczestnicy poprzedniej edycji
SZA Szachtar Donieck Simple gold crown.svg Donieck 1
DKV Dynamo Kijów Simple gold cup.svg Kijów 2
ZOR Zoria Ługańsk Ługańsk 3
DES Desna Czernihów Czernihów 4
OLE FK Ołeksandrija Aleksandria 5
KOL Kołos Kowaliwka Kowaliwka 6
DN1 SK Dnipro-1 Dniepr 7
MAR FK Mariupol Mariupol 8
OLD Olimpik Donieck Donieck 9
WOR Worskła Połtawa Połtawa 10
LWÓ FK Lwów Lwów 11
Aiga downarrow inv.svg  Spadek z Premier-lihi 2019/20
KAR Karpaty Lwów Lwów 12
Aiga uparrow inv.svg Awans z Perszej lihi 2019/20
MYN FK Mynaj Mynaj 1
RUX Ruch Lwów Lwów 2
INH Inhułeć Petrowe Petrowe 3

Oznaczenia:

  • kolumna pierwsza – skróty nazw drużyn,
  • kolumna trzecia – siedziba klubu,
  • kolumna czwarta – miejsce zajęte w poprzednim sezonie.

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp. Drużyna M Z R P B+ B– +/– Pkt Kwalifikacja lub spadek
1 Dynamo Kijów 13 9 3 1 25 10 +15 30 Kwalifikacja do rundy grupowej Ligi Mistrzów
2 Szachtar Donieck 12 7 5 0 30 11 +19 26 Kwalifikacja do III rundy kwalifikacyjnej Ligi Mistrzów
3 Desna Czernihów 13 6 5 2 18 11 +7 23 Kwalifikacja do III rundy kwalifikacyjnej Ligi Konferencji Europy UEFA
4 Zoria Ługańsk 12 5 5 2 23 10 +13 20 Kwalifikacja do II rundy kwalifikacyjnej Ligi Konferencji Europy UEFA
5 Worskła Połtawa 13 5 5 3 17 10 +7 20
6 Kołos Kowaliwka 13 4 6 3 18 16 +2 18
7 Olimpik Donieck 12 5 2 5 20 20 0 17
8 FK Ołeksandrija 13 4 4 5 19 18 +1 16[i]
9 FK Mariupol 13 4 4 5 14 19 −5 16[i]
10 Inhułeć Petrowe 12 1 8 3 13 17 −4 11
11 FK Mynaj 12 2 4 6 9 23 −14 10
12 FK Lwów 12 2 3 7 8 26 −18 9
13 Ruch Lwów 13 1 6 6 12 23 −11 9
14 SK Dnipro-1 13 2 2 9 16 28 −12 8 Spadek do Ukraińskiej Pierwszej Ligi
Źródło: [1][2]
Zasady ustalania kolejności: 1) liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2) liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3) różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4) różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5) różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6) liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek; 7) losowanie lub "złoty mecz".[3]
Uwagi:
  1. a b Punkty bezpośrednie: Ołeksandrija 3, Mariupol 0

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Drużyny grają ze sobą dwa razy u siebie i na wyjeździe.

Gospodarz \ Gość DES DN1 DYN INH KOL LVI MAR MYN OLK OLD RUX SHA VOR ZOR
DES 0:1 2:0 1:0 3:1 2:2 1:0 3:1
DN1 2:0 1:2 0:2 1:2 1:3 0:1 2:2
DYN 0:0 2:2 3:1 1:0 0–3 2:0 1:1
INH 1:1 1:1 0:2 1:1 1:1 2:1 1:1
KOL 1:1 0:0 4:0 1:0 2:2 1:1 1:2
LVI 1:3 1:1 1:3 1:0 0:5
MAR 1:2
MYN 3:2 0:4 0:1 1:0 0:0 0:3
OLK 2:2 4:1 4:3 1:0 4:1 0:0 0:2 0:2
OLD 0:2 1:4 1:1 3:3 3:0 3:2 3:1 0:1
RUX 4:1 0:2 2:2 1:2 0:0 0:0 1:1
SHA a 3:1 5:1 4:1 5:1 1:1 2:0 1:1
VOR 2:0 3:0 0:0 1:1 5:2
ZOR 3:1 1:1 0:1 4:0 2:2 0:0
Aktualne na 13 grudnia 2020. Źródło: [4]
Kolory: zielony = zwycięstwo gospodarzy; żółty = remis; czerwony = zwycięstwo gości.

Miejsca po danych kolejkach[edytuj | edytuj kod]

Drużyna \ Kolejka 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
Dynamo Kijów 2 2 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Szachtar Donieck 5 5 7 3 4 3 3 2 2 2 2 2 2
Desna Czernihów 4 3 6 4 5 7 4 4 4 4 4 3 3
Zoria Ługańsk 10 13 12 9 9 9 8 8 9 9 8 5 4
Worskła Połtawa 1 1 1 2 2 2 2 3 3 3 3 4 5
Kołos Kowaliwka 11 8 3 5 3 4 5 6 5 5 5 6 6
Olimpik Donieck 14 7 4 8 6 6 7 5 6 7 9 7 7
FK Ołeksandrija 3 4 9 7 8 8 9 9 7 6 7 8 8
FK Mariupol 13 9 5 6 7 5 6 7 8 8 6 9 9
Inhułeć Petrowe 7 11 10 10 10 11 11 11 11 12 10 10 10
FK Mynaj 9 6 8 11 11 12 12 12 12 10 11 11 11
FK Lwów 8 14 14 14 14 14 14 13 14 13 13 13 12
Ruch Lwów 12 12 13 12 13 13 13 14 13 14 14 14 13
SK Dnipro-1 6 10 11 13 12 10 10 10 10 11 12 12 14

Ostatnia aktualizacja: 13 grudnia 2020
Źródło: [potrzebny przypis]

Stadiony[edytuj | edytuj kod]

Lp. Klub Miasto Stadion Pojemność
1 Desna Czernihów Flag of Chernihiv Oblast.svg Czernihów Stadion im. Jurija Gagarina 12 060
2 SK Dnipro-1 Flag of Dnipropetrovsk Oblast.svg Dniepr Dnipro Arena 31 003
3 Dynamo Kijów Flag of Kyiv Kurovskyi.svg Kijów Stadion NSK Olimpijski 70 050
4 Inhułeć Petrowe Flag of Kropyvnytskyi.svg Kropywnyćkyj Stadion Zirka 13 667
5 Kołos Kowaliwka Flag of Kyiv Oblast.svg Kowaliwka Stadion Kołos 5 000
6 FK Lwów Flag of Lviv Oblast.png Lwów Stadion Ukraina 28 051
7 FK Mariupol Flag of Donetsk Oblast.svg Mariupol Stadion im. Wołodymyra Bojka 12 680
8 FK Mynaj Flag of Zakarpattia Oblast.gif Użhorod Stadion Awanhard 10 552
9 FK Ołeksandrija Flag of Kirovohrad Oblast.svg Aleksandria Stadion Nika 7 000
10 Olimpik Donieck Flag of Donetsk Oblast.svg Donieck Stadion Dynamo im. Walerego Łobanowskiego w Kijowie 16 873
11 Ruch Lwów Flag of Lviv Oblast.png Lwów Arena Lwów 34 915
12 Szachtar Donieck Flag of Kyiv Kurovskyi.svg Kijów Stadion NSK Olimpijski w Kijowie 70 050
13 Worskła Połtawa Flag of Poltava Oblast.svg Połtawa Stadion Worskła 24 795
14 Zoria Ługańsk Flag of Luhansk Oblast.png Ługańsk Sławutycz Arena w Zaporożu 12 000

Trenerzy, kapitanowie i sponsorzy[edytuj | edytuj kod]

Klub Siedziba Prezydent Trener Kapitan Sponsor techniczny Sponsor strategiczny
Desna Czernihów Czernihów Wołodymyr Lewin Ukraina Ołeksandr Riabokoń Ukraina Władysław Ohiria Nike Parimatch
SK Dnipro-1 Dniepr Jurij Bereza Chorwacja Igor Jovićević (wcześniej Ukraina Dmytro Mychajłenko-do 18.09) Ukraina Serhij Krawczenko Nike
Dynamo Kijów Kijów Ihor Surkis Rumunia Mircea Lucescu Ukraina Serhij Sydorczuk New Balance
Inhułeć Petrowe Petrowe Ołeksandr Poworozniuk Ukraina Serhij Ławrynenko Ukraina Władysław Łupaszko Joma etg.ua
Kołos Kowaliwka Kowaliwka Andrij Zasucha Ukraina Rusłan Kostyszyn Ukraina Witalij Hawrysz Nike Switanok
FK Lwów Lwów Bohdan Kopytko Ukraina Witalij Szumski (p.o.) (wcześniej Gruzja Giorgi Cecadze-do 25.10) Ukraina Serhij Borzenko Jako Parimatch
FK Mariupol Mariupol Tarik Makhmud Chaudri Ukraina Ostap Markewycz Ukraina Dmytro Myszniow Nike Favbet
FK Mynaj Mynaj Wałerij Peresolak Ukraina Wasyl Kobin Ukraina Mychajło Kopołoweć Nike Favbet
FK Ołeksandrija Aleksandria Serhij Kuźmenko Ukraina Wołodymyr Szaran Ukraina Jurij Pańkiw Nike AhroVista
Olimpik Donieck Donieck Władysław Helzin Ukraina Ihor Kłymowski Ukraina Dmytro Hryszko Joma Parimatch
Ruch Lwów Lwów Hryhorij Kozłowski Ukraina Iwan Fedyk Ukraina Ihor Duć Puma First Club
Szachtar Donieck Donieck Rinat Achmetow Portugalia Luís Castro Brazylia Taison Nike Parimatch
Worskła Połtawa Połtawa Kostiantyn Żewago Ukraina Jurij Maksymow Ukraina Wołodymyr Czesnakow Nike Ferrexpo
Zoria Ługańsk Ługańsk Jewhenij Hieller Ukraina Wiktor Skrypnyk Ukraina Mykyta Kameniuka Nike Favbet

Uwagi:

  • Jako sponsora technicznego należy rozumieć przedsiębiorstwo, które dostarcza danemu klubowi stroje i sprzęt niezbędny do gry
  • Jako sponsora strategicznego należy rozumieć przedsiębiorstwo, które reklamuje się na klatce piersiowej koszulki meczowej

Najlepsi strzelcy[edytuj | edytuj kod]

Ostatnia aktualizacja: 13 grudnia 2020[5]

# Strzelec Drużyna Gole (karne) Mecze
1 Ukraina Wiktor Cyhankow Dynamo Kijów 8 (2) 12
Iran Shahab Zahedi Olimpik Donieck 8 (2) 11
3 Ukraina Anatolij Nurijew FK Mynaj 6 (3) 12
4 Ukraina Władysław Koczerhin Zoria Ługańsk 5 11
Ukraina Władysław Kułacz Worskła Połtawa 5 8
Ukraina Pyłyp Budkiwski Desna Czernihów 5 (1) 11
Ukraina Jewhen Sełezniow Kołos Kowaliwka 5 (5) 10
8 Ukraina Ołeksandr Hładky Zoria Ługańsk 4 10
Ukraina Artem Hromow Zoria Ługańsk 4 9
Ukraina Dmytro Iwanisenia Zoria Ługańsk 4 10
Ukraina Wiktor Kowałenko Szachtar Donieck 4 8
Ukraina Ołeksandr Nazarenko SK Dnipro-1 4 11
Brazylia Alan Patrick Szachtar Donieck 4 (2) 11
Ukraina Andrij Totowycki Desna Czernihów 4 (2) 10
Chorwacja Mladen Bartulović Inhułeć Petrowe 4 (3) 10

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]