Prenk Jakova

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Prenk Jakova
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 27 czerwca 1917
Albania (Szkodra)
Data i miejsce śmierci 16 września 1969
Albania (Szkodra)
Instrumenty klarnet
Gatunki folk
Zawód kompozytor, muzyk
Aktywność 1936–1969

Prenk Jakova, także Prenkë Jakova (ur. 27 czerwca 1917 w Szkodrze, zm. 16 września 1969 w Szkodrze[1]) – albański muzyk i kompozytor.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z rodziny rzemieślniczej o bogatych tradycjach muzycznych, był synem Kola Dede Jakovy. W latach 1929-1934 uczył się w gimnazjum Illiricum w Szkodrze.

Już jako dziecko występował w amatorskim zespole muzycznym, który założył w Szkodrze franciszkanin Martin Gjoka, grając tam na klarnecie. Potem występował w zespołach, powstałych przy organizacjach patriotycznych Vllaznia i Bogdani. Mając 19 lat założył własny zespół muzyczny, działający przy liceum Illyricum, w którym występowało 36 osób, w wieku 9-16 lat. W tej grupie debiutowało kilku znanych potem muzyków albańskich jak: Çesk Zadeja, Tish Daija i Tonin Harapi. W latach 1936-1938 pracował jako nauczyciel we wsi Bërdicë, w prefekturze Szkodry. Prowadził tam m.in. zajęcia z muzyki, grając na gitarze i klarnecie. W 1939 r. zakupił fisharmonię marki Settimio Sopreni. W tym samym roku został mianowany nauczycielem we wsi Orosh w krainie Mirdite. Rok później przeniósł się do Szkodry.

Jakova nie ukończył studiów muzycznych, chociaż w latach 1941–1943 studiował w konserwatorium w Rzymie, w klasie klarnetu. Po powrocie do kraju poświęcił się komponowaniu i organizowaniu koncertów w rodzinnej Szkodrze. W 1944 podjął pracę w miejscowym Domu Młodzieży, gdzie prowadził zajęcia dla młodych partyzantów[1]. Po śmierci jego brata, który zginął w walce z partyzantami komunistycznymi, Prenk został aresztowany i spędził kilka miesięcy w więzieniu.

Wśród skomponowanych przez niego utworów większość stanowią pieśni ludowe, pieśni partyzanckie i pieśni masowe[1]. Był także kompozytorem większych form scenicznych. W 1941 napisał melodramat dla dzieci, do formy melodramatu powrócił w 1952 komponując Żołnierze ludu (alb. Ushtaret e popullit). Najważniejszym dziełem Jakovy była pierwsza opera albańska Mrika (z librettem Llazara Siliqiego), której premiera odbyła się w grudniu 1958 w szkoderskim Teatrze Migjeni[1]. Dziesięć lat później wystawił w Szkodrze drugą swoją operę: Gjergj Kastrioti Skenderbeu.

Nieuleczalna choroba jego matki spowodowała, że kompozytor załamał się psychicznie i 9 września 1969 wyskoczył z okna Pałacu Kultury w Szkodrze[1]. Zmarł tydzień później w szpitalu z powodu odniesionych obrażeń.

Za swoją działalność artystyczną otrzymał nagrodę państwową oraz pośmiertnie tytuł Artysty Ludu (alb. Artist i Popullit). Imię Jakovy nosi szkoła muzyczna w Gjakove.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Me 27 qershor 1917 lindi Prenk Jakova, kompozitor i shquar shqiptar (alb.). voal.ch. [dostęp 2018-07-07].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]