Priemjer-Liga (2019/2020)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Priemjer-Liga 2019/20
Премьер-Лига
2018/19 2020/21
Szczegóły rozgrywek
Termin 2019-07-1212 lipca 2019 –
2020-07-2222 lipca 2020
Liczba zespołów 16
Liczba meczów 240
Bramki 583 (2,43 na mecz)
Mistrz Rosji Zenit Petersburg

Rozgrywki Priemjer-Ligi w sezonie 2019/20 były 28. w historii rosyjskiej najwyższej klasy rozgrywkowej. Rozpoczęły się 12 lipca 2019, a zakończyły 2020-07-2222 lipca 2020. W lidze uczestniczyło szesnaście drużyn, w tym dwie które awansowały z Pierwszej Dywizji – Tambow i PFK Soczi. Tytuł mistrzowski zdobył Zenit Petersburg.

Drużyny[edytuj | edytuj kod]

Uczestnicy poprzedniej edycji
ZEN Zenit Petersburg Simple gold crown.svg 1
LOK Lokomotiw Moskwa Simple gold cup.svg 2
KRA FK Krasnodar 3
CSK CSKA Moskwa 4
SPA Spartak Moskwa 5
TUŁ Arsienał Tuła 6
ORN FK Orenburg 7
ACH Achmat Grozny 8
ROS FK Rostow 9
URA Urał Jekaterynburg 10
RUB Rubin Kazań 11
DIN Dinamo Moskwa 12
KS Krylia Sowietow Samara 13
UFA FK Ufa 14
Aiga uparrow inv.svg Awans z Pierwszej Dywizji
TAM Tambow 1
SOC PFK Soczi 2

Oznaczenia:

  • kolumna pierwsza – skróty nazw drużyn,
  • kolumna trzecia – miejsce zajęte w poprzednim sezonie.

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
Różn.
Pkt
Uwagi
1 Zenit Petersburg (M) 30 22 6 2 65 18 +47 72 Liga Mistrzów UEFA Faza grupowa
2 Lokomotiw Moskwa 30 16 9 5 41 29 +12 57
3 FK Krasnodar 30 14 10 6 49 30 +19 52 Liga Mistrzów UEFA Runda play-off
4 CSKA Moskwa 30 14 8 8 43 29 +14 50 Liga Europy UEFA Faza grupowa
5 FK Rostow 30 12 9 9 45 50 −5 45 Liga Europy UEFA 3QR
6 Dinamo Moskwa 30 11 8 11 27 30 −3 41 Liga Europy UEFA 2QR
7 Spartak Moskwa 30 11 6 13 35 33 +2 39
8 Arsienał Tuła 30 11 5 14 37 41 −4 38
9 FK Ufa 30 8 14 8 22 24 −2 38
10 Rubin Kazań 30 8 11 11 18 28 −10 35
11 Urał Jekaterynburg 30 9 8 13 36 53 −17 35
12 PFK Soczi 30 8 9 13 40 39 +1 33
13 Achmat Grozny 30 7 10 13 27 46 −19 31
14 Tambow 30 9 4 17 37 41 −4 31
15 Krylia Sowietow Samara (S) 30 8 7 15 33 40 −7 31 Spadek do Pierwszej dywizji
16 FK Orenburg (S) 30 7 6 17 28 52 −24 27

Zasady ustalania kolejności: 1. Punkty, 2. Mecze bezpośrednie, 3. Wygrane mecze.


Punkty bezpośrednie: Akhmat Grozny 8, Tambow 4, Krylia Sowietow Samara 4.; Różnica bramek w pojedynkach: Tambow +1, Krylia Sowietow Samara -1.

Liderzy

Miejsca po danych kolejkach[edytuj | edytuj kod]

Kolejka rozgrywek / Drużyna 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Zenit 4 2 1 1 1 1 5 2 2 1 5 4 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Lokomotiw 9 5 8 8 5 2 4 5 5 5 2 1 1 3 3 2 2 2 5 5 4 2 2 2 2 2 2 2 2 2
Krasnodar 14 9 5 5 3 3 1 1 1 4 4 3 3 4 4 5 4 3 2 2 2 3 3 3 3 4 3 3 3 3
CSKA 16 10 4 2 2 6 6 4 4 2 1 5 5 5 5 4 3 4 4 4 5 5 5 5 5 5 3 4 4 4
Rostow 3 4 4 3 4 5 3 3 3 3 3 2 4 2 2 3 5 5 3 3 3 4 4 3 4 4 5 5 5 5
Dinamo 8 12 9 10 12 13 11 11 11 11 14 15 15 13 13 11 6 7 8 10 7 6 8 8 8 10 7 6 6 6
Spartak 6 6 10 11 9 4 2 6 6 9 9 12 10 7 6 6 6 9 10 9 10 8 6 6 6 7 8 11 9 7
Arsenał 7 3 7 7 8 8 7 7 7 7 8 7 11 10 6 7 9 7 6 6 6 7 9 9 10 10 11 10 7 8
FK Ufa 11 13 11 12 11 10 10 10 9 8 6 6 8 11 14 10 11 8 7 8 8 9 8 7 7 6 6 6 8 9
Rubin 10 7 3 4 6 7 9 9 10 10 13 11 9 9 12 13 14 14 13 13 15 14 11 12 12 12 9 9 10 10
Urał 2 1 6 6 7 9 8 8 8 7 7 9 7 6 8 9 8 10 9 7 9 10 12 10 11 9 7 8 11 11
PFK Soczi 15 16 16 15 15 15 15 14 15 12 10 13 13 14 16 16 16 16 16 16 14 12 10 11 9 11 12 12 12 12
Achmat 5 11 14 9 10 11 12 12 12 13 15 14 14 15 15 15 13 11 12 12 16 16 14 14 13 14 13 13 13 13
FK Tambow 13 15 13 14 14 14 14 16 16 15 16 16 16 16 14 14 15 15 11 11 13 11 13 13 14 13 14 14 14 14
Krylia Sowietow 1 8 12 13 13 12 13 13 14 16 12 10 6 8 9 12 12 13 15 15 12 15 16 16 15 15 15 15 15 15
FK Orenburg 12 14 15 16 16 16 16 15 13 14 11 8 12 12 10 8 10 12 14 14 11 13 15 16 16 16 16 16 16 16

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Gospodarz \ Gość AKH ARS CSK DYN KRA KRS LOK ORN ROS RUB SOC SPA TAM UFA URA ZEN
Achmat Grozny 1:1 0:4 2:3 1:0 1:1 0:2 2:1 1:1 1:1 1:1 1:3 1:1 0:1 0:0 1:1
Arsienał Tuła 1:3 1:2 1:1 1:2 2:4 4:0 2:1 2:3 0:1 1:1 2:3 2:1 1:0 1:1 0:1
CSKA Moskwa 3:0 0:1 0:1 3:2 1:0 1:0 2:1 1:3 1:1 0:0 2:0 2:0 0:0 1:1 0:4
Dinamo Moskwa 1:1 0:1 0:0 1:1 2:0 1:2 0:1 2:1 0:1 2:3 0:2 1:0 0:0 2:0 0:2
FK Krasnodar 4:0 2:0 1:1 0:2 4:2 1:1 1:1 2:2 1:0 3:0 2:1 0:0 2:0 3:0 2:4
Krylia Sowietow Samara 2:4 2:3 2:0 0:0 0:0 1:2 1:1 0:0 0:0 3:0 1:2 2:0 0:1 2:3 0:2
Lokomotiw Moskwa 1:0 2:1 2:1 1:2 1:1 1:1 1:0 1:2 1:1 0:0 0:3 2:1 1:1 4:0 1:0
FK Orenburg 1:2 2:0 0:4 2:0 0:3 0:1 2:3 0:0 2:1 1:1 1:3 2:2 0:0 0:3 0:2
FK Rostow 2:1 2:1 3:2 3:0 1:1 1:0 1:3 2:1 2:1 2:0 2:2 1:2 1:2 0:0 1:2
Rubin Kazań 1:0 1:0 0:1 0:1 1:0 0:1 0:2 1:0 0:0 0:3 1:2 2:1 0:0 0:0 1:2
PFK Soczi 2:0 1:2 2:3 1:1 2:0 0:2 0:1 5:1 10:1 1:1 1:0 1:2 0:0 2:0 0:2
Spartak Moskwa 3:0 0:1 2:1 0:0 0:1 2:0 1:1 1:2 1:4 0:0 1:0 2:3 0:0 1:2 0:1
Tambow 1:2 0:1 0:2 0:2 0:2 3:0 2:3 3:0 2:1 0:0 3:0 2:0 3:0 1:2 1:2
FK Ufa 0:1 0:0 1:1 0:1 2:3 2:1 1:1 1:2 2:0 0:0 1:1 1:0 2:1 1:1 1:0
Urał Jekaterynburg 3:0 1:3 0:3 2:1 2:4 1:3 0:1 1:2 2:2 1:2 3:1 0:0 2:1 3:2 1:3
Zenit Petersburg 0:0 3:1 1:1 3:0 1:1 2:1 0:0 4:1 6:1 5:0 2:1 1:0 2:1 0:0 7:1
Źródło: Priemjer-Liga (2019/2020) w bazie Soccerway (pol.)
Kolory: zielony = zwycięstwo gospodarzy; żółty = remis; czerwony = zwycięstwo gości.

Baraże[edytuj | edytuj kod]

W barażach powinny zagrać 13. i 14. drużyna Priemjer-Ligi z 3. i 4. zespołem FNL. Mecze barażowe odwołano w związku z epidemią koronawirusa.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]