Pro Loquela Silesiana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pro Loquela Silesiana – Towarzystwo Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy
Państwo  Polska
Siedziba Chorzów
Data założenia 2007
Rodzaj stowarzyszenia Stowarzyszenie
Status OPP
Profil działalności edukacja, kultura
Zasięg Polska i zagranica
Prezes Jerzy Ciurlok
Członkowie 38[1]
Nr KRS 0000297625
Data rejestracji 30 stycznia 2008
brak współrzędnych
Strona internetowa

Pro Loquela SilesianaTowarzystwo Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy - stowarzyszenie rejestrowe, działające od 2007 roku. 8 stycznia 2009 r. Pro Loquela Silesiana decyzją sądu rejestrowego otrzymała status organizacji pożytku publicznego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Towarzystwo zostało powołane do życia przez 16 założycieli na spotkaniu założycielskim, które odbyło się 20 października 2007 roku w Mikołowie, a jego sądowa rejestracja nastąpiła 30 stycznia następnego roku. W marcu 2008 r. Pro Loquela Silesiana wraz z Ruchem Autonomii Śląska i Związkiem Górnośląskim wystosowała apel do posłów ze Śląska o nadanie mowie śląskiej statusu języka regionalnego. W związku z tym na prośbę stowarzyszenia przez 6 naukowców różnych dyscyplin (prof. dr hab. Jolanta Tambor, dr Tomasz Wicherkiewicz, dr Tomasz Kamusella, dr Elżbieta Anna Sekuła, Juan Lajo (współpracownik Akademii Języka Asturyjskiego) i ks. dr hab. Jerzy Dadaczyński) przygotowane zostały ekspertyzy naukowe, z których jasno wynika, że z naukowego punktu widzenia nie ma żadnych podstaw by odmawiać nadania śląskiej mowie tego statusu11.06.2009[potrzebny przypis]. Ekspertyzy te zostały przekazane na ręce wicemarszałek Senatu Krystyny Bochenek oraz wojewody śląskiego Zygmunta Łukaszczyka w trakcie konferencji "Śląsko godka – jeszcze gwara czy jednak już język?" w czerwcu 2008 roku. W październiku ub.r. zawarta została z Uniwersytetem Śląskim umowa partnerska dotycząca realizacji Programu "Standaryzacji mowy śląskiej". 8 stycznia 2009 Pro Loquela Silesiana decyzją sądu rejestrowego otrzymała status organizacji pożytku publicznego. 13 lutego 2009 roku po raz pierwszy w historii opiniotwórczej prasy regionalnej na pierwszej stronie katowickiego dodatku Gazety Wyborczej ukazał się artykuł w całości napisany po śląsku[2]. Autorem artykułu był redaktor Przemysław Jedlecki, a tłumaczenia dokonał sekretarz stowarzyszenia Mirosław Syniawa. Obecnie przedstawiciele stowarzyszenia biorą udział w pracach nad pierwszym śląskojęzycznym elementarzem.

Cel i środki działania[edytuj | edytuj kod]

Banner Pro Loquela Silesiana na IV Marszu Autonomii

Celem Towarzystwa jest dbałość o należną śląskiej mowie pozycję w społeczności Górnego Śląska i jej obecność w przestrzeni publicznej, upowszechnianie wiedzy o śląskiej mowie, inicjowanie i wspomaganie prac mających na celu ujednolicenie śląskiej ortografii, gramatyki i leksyki, promowanie śląskiej mowy poprzez media i publikacje oraz wspieranie twórców posługujących się śląską mową.

Cele te Towarzystwo osiąga przez:

 1. organizowanie posiedzeń, zjazdów i konferencji,
 2. wydawanie własnych czasopism i prac zwartych, zarówno w formie tradycyjnej, jak i elektronicznej,
 3. gromadzenie własnego księgozbioru oraz powszechne jego udostępnianie,
 4. inicjowanie i wspieranie działań promujących mowę śląską w mediach i przestrzeni publicznej,
 5. wyrażanie opinii w sprawach dotyczących obecności śląskiej mowy w mediach, przestrzeni publicznej i piśmiennictwie, rozstrzyganie wątpliwości językowych odnośnie do słownictwa, gramatyki i wymowy, opiniowanie stosowanych norm ortograficznych i interpunkcyjnych,
 6. upowszechnianie wiedzy o śląskiej mowie przez odczyty publiczne, wystawy, działalność prowadzoną w Internecie itp.,
 7. wspomaganie językowej edukacji regionalnej poprzez współpracę ze szkolnictwem szczebla podstawowego i średniego,
 8. wyróżnianie wybitnych dokonań twórczych i zasług na polu popularyzacji śląskiej mowy,
 9. współpracę z innymi instytucjami, organizacjami i stowarzyszeniami w sprawach będących przedmiotem działalności Towarzystwa.

Członkowie honorowi[edytuj | edytuj kod]

Prezes PLS[edytuj | edytuj kod]

 • Rafał Adamus 2008-2016
 • Jerzy Ciurlok od 2016

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]