Profesor Moriarty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
James Moriarty
Postać z cykl powieści o Sherlocku Holmesie
Ilustracja
Pierwsze wystąpienie Dolina trwogi
Ostatnie wystąpienie Ostatnia zagadka
Twórca Arthur Conan Doyle
Grany przez George Zucco,
Jared Harris,
Andrew Scott
i wielu innych
Dane biograficzne
Pochodzenie Brytyjczyk
Inne informacje
Zajęcie naukowiec, matematyk

James Moriarty (IPA: [eɪmz ˌmɔːriˈɑːti]) – fikcyjna postać z twórczości Arthura Conana Doyle’a, profesor, wybitny matematyk i geniusz zła, nazywany przez autora Napoleonem zbrodni.

Wzmiankowany w pięciu opowiadaniach o Sherlocku Holmesie. Owiany zawsze nimbem tajemniczości, szczegółowe informacje o nim pojawiają się nielicznie w różnych utworach.

Pozycję najgroźniejszego wroga Holmesa zdobył niemal doprowadzając do śmierci detektywa. Poza tym bowiem nie pojawia się szczególnie często w opowiadaniach czy powieściach, a na głównego antagonistę wykreowały go w dużej mierze ekranizacje.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził prawdopodobnie z niezamożnej rodziny z zachodniej Anglii. Jego młodszy brat był zawiadowcą małej stacji kolejowej, drugi z braci, prawdopodobnie również James, pułkownikiem armii brytyjskiej. Conan Doyle przypisuje profesorowi dziedziczne skłonności do przestępstwa, nie wspominając przy tym dokładniej o jego zbrodniczych przodkach.

Od wczesnej młodości objawiał zdolności matematyczne. W wieku 22 lat opublikował traktat matematyczny na temat dwumianu Newtona (A Treatise on the Binomial Theorem), który przyniósł mu europejską sławę. W wieku 30 lat był profesorem jednego z mniejszych brytyjskich uniwersytetów.

Po pewnym czasie mieszkania w Londynie, nie porzuciwszy kariery naukowej, stanął na czele zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się m.in. morderstwami i rabunkami na zlecenie. Dzięki wybitnemu umysłowi potrafił zapewnić bezkarność przestępczemu procederowi. Wiele popełnionych przez jego organizację zbrodni pozostawało niewykrytych lub zostało uznanych przez policję za nieszczęśliwe wypadki. Jedynie Sherlockowi Holmesowi udało się ujawnić tajemnicę jego gangu. W wielu utworach pojawia się motyw walki wielkiego detektywa z Napoleonem zbrodni. Dwa razy dochodzi do bezpośredniego spotkania postaci. Pierwsze spotkanie ma charakter wrogiej, ale eleganckiej dyskusji dwóch dżentelmenów.

Podczas drugiego spotkania (opowiadanie Ostatnia zagadka), profesor razem ze swym antagonistą, Sherlockiem Holmesem, po bójce spadają z wodospadu Reichenbach w Szwajcarii. Protesty czytelników skłoniły autora do zmiany zamierzeń i w kolejnych utworach okazało się, że było to jedynie usiłowanie zabójstwa. Początkowo przyjęło się, że profesor spadł w przepaść i zginął. W filmie Liga Niezwykłych Dżentelmenów okazuje się, że podobnie jak Holmes nie umarł. Zmienił tożsamość na M. Jednak potem Allan Quatermain odkrywa jego tożsamość. W finale filmu Moriarty i Quatermain toczą pojedynek. Moriarty wygrywa i śmiertelnie rani Allana poczym wyskakuje przez okno i ucieka. Dzięki instrukcjom umierającego Quatermaina Tomasz Sawer zabija Moriartego strzałem w serce mimo iż odleglość jest ogromna. Chwilę później umiera Quatermain.

Moriarty w kulturze[edytuj | edytuj kod]

Postać prof. Moriarty’ego stała się swego rodzaju ikoną genialnego przestępcy. Występuje w wielu utworach literackich, komiksach, filmach, grach komputerowych, często niemających żadnego innego związku z twórczością Conana Doyle’a. Występuje m.in. w filmie Sherlock Holmes oraz filmie i komiksie Liga Niezwykłych Dżentelmenów, w serialu Star Trek: Następne pokolenie (jako holodekowy program komputerowy), w filmach rysunkowych Walta Disneya, serialu animowanym Futurama. W dziewiątym odcinku czwartego sezonu serialu Zagubieni, Benjamin Linus melduje się w hotelu pod nazwiskiem Moriarty. Nazwisko Moriarty pojawia się również w grze Fallout 3, jako Colin Moriarty – szef półświatka przestępczego w Megatonie oraz tamtejszego saloonu, także w filmie „Złoto dla zuchwałych” jako zrzędliwy geniusz-mechanik. Jego nazwisko nosił niedoszły zabójca tytułowego bohatera serialu medycznego Dr House, wzorowanego z kolei na postaci samego Holmesa. Ważną rolę gra w serialu „Sherlock”. Pojawia się także w serialach „Elementary” oraz „The Librarians”. Domniemane pierwsze spotkanie Holmesa i Moriarty’ego przedstawia Piramida strachu. Sparodiowany profesor pojawia się w komedii Przygody najsprytniejszego z braci Holmesów.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]