Profesor Tutka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Profesor Tutka
Ilustracja
Gustaw Holoubek odtwórca roli Profesora w adaptacji filmowej
Twórca Jerzy Szaniawski
Grany przez Gustaw Holoubek
Inne informacje
Umiejętności Gawędziarstwo

Profesor Tutka – postać fikcyjna, bohater opowiadań Jerzego Szaniawskiego. Opowiadania ukazywały się początkowo na łamach tygodnika „Przekrój”. Później autor opublikował je w dwóch tomach Profesor Tutka i inne opowiadania (1954) oraz Profesor Tutka: Nowe opowiadania (1962). Na ich podstawie realizowano serial telewizyjny Klub profesora Tutki (1966–1968)[1].

Niewiele wiadomo o Profesorze Tutce. Z chwilą, kiedy toczy się akcja opowiadań jest już starszym, eleganckim mężczyzną. Wiadomo, że w młodości dużo podróżował. Obecnie często przesiaduje w kawiarni wraz z przyjaciółmi – sędzią, mecenasem, doktorem i rejentem. Rozmowy, które z nimi prowadzi są tematem opowiadań.

Zwykle jeden z rozmówców porusza jakiś temat – wtedy Tutka opowiada historie ze swojego życia, bardziej lub mniej luźno związaną z owym tematem. Jego opowieści nadają z pozoru banalnym historyjkom nieoczekiwane sensy[2].

W serialu, nakręconym na podstawie opowiadań (w reżyserii Andrzeja Kondratiuka), Klub profesora Tutki w roli tytułowej wystąpił Gustaw Holoubek.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tutka, Profesor – Encyklopedia w Interia.pl – słownik bohaterów literackich, encyklopedia.interia.pl [dostęp 2017-11-19] (pol.).
  2. Profesor Tutka i inne opowiadania – Encyklopedia w Interia.pl – Literatura polska, encyklopedia.interia.pl [dostęp 2017-11-19] (pol.).