Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego dla Rwandy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego dla Rwandy, właśc. Biuro Prokuratora (ang. Office of the Prosecutor) - jeden z trzech organów Międzynarodowego Trybunału Karnego dla Rwandy, pełniący funkcje śledcze i oskarżycielskie.

Biurem Prokuratora kieruje główny prokurator (ang. Chief Prosecutor), a jego zastępcą jest wiceprokurator (ang. Deputy Prosecutor). Główny prokurator jest mianowany przez Radę Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych na wniosek sekretarza generalnego ONZ na czteroletnią kadencję z możliwością powtórnego wyboru.

Biuro Prokuratora jest podzielone na dwa wydziały. Wydział Śledztw (ang. Investigation Section) jest odpowiedzialny za postępowanie przygotowawcze. Wydział Oskarżeń (ang. Prosecution Section) wnosi i popiera przed izbami Trybunału oskarżenie.

Siedzibą Biura prokuratora jest w siedziba Trybunału w Aruszy (Tanzania)[1].

Obecnie głównym prokuratorem jest Gambijczyk Hassan Bubacar Jallow, który zastąpił w 2003 na tym stanowisku Szwajcarkę Carlę Del Ponte.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Home | United Nations International Criminal Tribunal for Rwanda, www.unictr.org [dostęp 2017-11-26] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Scale of justice gold.png Artykuł uwzględnia ograniczony pod względem terytorialnym stan prawny na 13 sierpnia 2006. Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć prawnych w Wikipedii.