Protestantyzm w Etiopii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Protestantyzm w Etiopii – znany jest jako pentay, słowo w języku amharskim oznaczające zielonoświątkowców, chociaż zielonoświątkowcy stanowią mniejszość protestancką w Etiopii.

Według magazynu Christianity Today (wrzesień 2011, str. 18) protestanci stanowią 20% ludności Etiopii (17 milionów). Większość protestantów żyje w Regionie Narodów, Narodowości i Ludów Południa, oraz w Oromia. Protestancka mniejszość rośnie o około 6,7% rocznie[1].

Największymi kościołami protestanckimi w Etiopii są: Kale Heywet (6,7 miliona), Etiopski Kościół Ewangelicki Mekane Yesus (5,9 miliona), Kościoły zielonoświątkowe (ponad 3 miliony), Kościół Adwentystów Dnia Siódmego (170 tysięcy), mennonici, baptyści i Kościół Chrystusowy[2].

Protestanccy wierzący i ich kościoły są celem różnorakich ataków i prześladowań, ze strony kościoła prawosławnego. Islamski fundamentalizm jest kolejnym źródłem prześladowań. Muzułmanie czują się niepewnie, gdy widzą, jak kościoły protestanckie ewangelizują ich współwyznawców i chcą powstrzymać takie działania. Członkowie Kościoła w jednym z miast w stanie Oromia donoszą, że nie mogą już spotykać się w miejscach publicznych (miało tam miejsce wiele islamskich ataków)[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]