Przełęcz Kłodzka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przełęcz Kłodzka
Ilustracja
Przełęcz Kłodzka. Widok od południowego wschodu.
Państwo  Polska
Wysokość 483[1] m n.p.m.
Pasmo Sudety
Góry Bardzkie i Góry Złote
Sąsiednie szczyty Podzamecka Kopa i Zamczysko
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Przełęcz Kłodzka
Przełęcz Kłodzka
Ziemia50°25′52,95″N 16°45′53,78″E/50,431375 16,764939
Widok z przełęczy na wschód, po prawej widać Sokolec

Przełęcz Kłodzka (niem. Heinrichswalder Pass, Pass von Neudeck, Neudecker Pass) – przełęcz na wysokości 483 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach, między Sudetami Środkowymi a Sudetami Wschodnimi.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Przełęcz położona jest na wschód od miejscowości Podzamek. Stanowi szerokie odkryte siodło o stromych zboczach i łagodniejszych podejściach, wcinające się między Góry Bardzkie i Góry Złote i oddzielające tym samym Sudety Środkowe od Sudetów Wschodnich[1]. Podłoże przełęczy tworzą górnokarbońskie granodioryty i tonality masywu kłodzko-złotostockiego, pokryte plejstoceńskimi glinami zwałowymi i osadami deluwialnymi[1]. Od południowej strony występuje niewielka soczewka hornfelsów. Ze względu na budowę przełęcz należy do najbardziej interesujących geologicznie miejsc w Sudetach. Obszar w pobliżu przełęczy zajmują łąki i pola uprawne, w górnej części północne skrzydło przełęczy porasta las świerkowy regla dolnego z domieszką drzew liściastych[1]. Przez przełęcz prowadzi droga nr 46 łącząca Kłodzko ze Złotym Stokiem i dalej z południową częścią województwa opolskiego, autostradą A4 i drogą krajową nr 94 (E40)[1].

Inne[edytuj | edytuj kod]

  • Na przełęczy znajdują się pozostałości po nieczynnej piaskowni[1].
  • Wcześniejsze nazwy przełęczy to: Heinrichswalder Pass, Pass von Neudeck, Neudecker Pass[1].

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Przez przełęcz prowadzi szlak turystyczny:

Rejon przełęczy jest widokowy, a sama przełęcz stanowi punkt widokowy, z której roztacza się panorama ziemi kłodzkiej. Na przełęczy znajduje się przystanek PKS oraz parking[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 12: Góry Bardzkie. Wrocław: Wydawnictwo I-BiS, 1993, s. 191. ISBN 83-85773-04-5.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]